Bahçe frezya. Ne zaman ekilir ve nasıl frezya yetiştirilir?

Frezya ( Freesia hybrida ), popüler bir süs kesme çiçek bitkisidir. Uzun saplara monte edilmiş, karakteristik eğri bir sürgünün yalnızca bir tarafında düzenlenmiş çiçekler üretir. Çok renkli çiçekler yoğun ve hoş bir aroma yayar. Bahçede büyüyen frezyanın nasıl göründüğünü görün . Bir anda frezya yumrularını ne zaman ekeceğinizi ve bu bitkinin sağlıklı büyümesi ve bolca çiçek açması için bu bitkiye nasıl bakılacağını öğreneceksiniz!

bahçe frezya

Bahçe frezya - Freesia hybrida

Frezya Ne Zaman Ekilir?

Frezya , Iridaceae familyasına ait bir bitkidir . Yumru şeklindeki karakteristik yer altı spor organları nedeniyle soğanlı bitkiler grubuna aittir. Frezya, yazın çiçek açan sıcağı seven bir bitki olduğundan, frezya yumruları baharda (Nisan sonu / Mayıs başı) bahçeye ekilir .

Frezya yumruları, iyi drene edilmiş bir substratta güneşli bir yere ekilir . Bahçemizde ağır tınlı toprak hakimse , frezya yumrularını ekmeden önce alanı uygun şekilde hazırlarız . Bunun için yaklaşık 20 cm derinliğinde bir çukur açılmalıdır. Alt kısım hafif bir alt tabaka ile doldurulur, örneğin kumla karıştırılmış kompost toprağı. Yerde 5-7 cm derinliğinde delikler açın ve frezya yumrularını içlerine yerleştirin. Yumrular arasındaki mesafe 10 cm'den az olmamalıdır.

Frezya yumrularını sivri ucu yukarı gelecek şekilde yere yerleştirin. Dikimden sonra yumruları bolca sulayın. Dikimden birkaç hafta sonra ilk yapraklar görünmeye başlar. Frezya çiçekleri ekimden 3-4 ay sonra (Temmuz - Ağustos) ortaya çıkar.

Bahçede frezya nasıl yetiştirilir?

Frezya, büyümesi kolay bir bitki değildir , özen ve deneyim gerektirir. Güçlü rüzgarlardan korunaklı, güneşli, sıcak bir yerde yetiştirilmelidir. Hafif, geçirgen bir alt tabakaya ihtiyaç duyar. Yüksek humus içeriği, nötr veya hafif alkali olan kumlu tınlı olmalıdır.

Özellikle sıcak yaz günlerinde ekim dönemi boyunca frezyaları suluyoruz . Yüzey sürekli olarak hafif nemli olmalıdır, ancak frezya yumruların ve köklerin etrafındaki suyu taşımaz. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra yapraklar kurumaya başladığında sulama yavaş yavaş azalır.

İlk yaprakların ortaya çıktığı andan, önümüzdeki iki ay boyunca çiçek açana kadar , frezya çok bileşenli bir gübre ile besliyoruz . Önerilen gübre dozu 20-25 gr / m² dir. Sonuç olarak, bitkiler bolca çiçek açacaktır.

Yüksek (40-50 cm) büyüyen Frezya çiçek sapları , çiçeklerin ağırlığı altında üst üste binmemeleri için desteklere ihtiyaç duyar . Destekler, daha sonra kök sistemine zarar vermemek için yumrular ekildiğinde en iyi şekilde kurulur.

Bizim iklim koşullarımızda, frezya toprağa kışlamaz. Ekim ayının başında bahçeden frezya yumruları satın alınır . Onları toprak kalıntılarından temizliyoruz, kurutuyoruz ve havalandırılan bir yerde 15-17 ° C'de ilkbahara kadar saklıyoruz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Frezya yumruları her yıl başka bir yere en iyi şekilde ekilir. Bu sayede hastalık ve haşere saldırısı riskini en aza indiriyoruz.

MSc. Agnieszka Lach