Bir taştan şeftali nasıl yetiştirilir?

Taştan şeftali yetiştirmek için sabırlı olmanız gerekir. Ancak, bir saksıda filizlenen bir tohumun görülmesi çabalarımızı ödüllendirecektir. Bkz şeftali taştan ağaç büyümeye nasıl genç fideler için bakım ve nasıl. Öğrenin şeftali meyve tohumları elde etmek için kullanılan hangi ekim ve nasıl filiz onları uyarmak için uygundur. Yönergelerimize uyarak, herkes kendi şeftalisini yetiştirebilir !

Bir taştan şeftali nasıl yetiştirilir

Bir taştan şeftali nasıl yetiştirilir?

Bir taştan şeftali yetiştirmeye değer mi?

Çekirdekli şeftali yetiştirmeye başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Mağazalardan satın aldığımız ithal şeftali meyveleri nakliyeden sağ çıkabilmesi için olgunlaşma aşamasında çok erken hasat edilmektedir. Bu tür meyvelerde tohumlar iyi gelişmedi. Substrata yerleştirilen bu tür şeftali çukurları filizlenmeyecektir .

Bu nedenle sadece ülkemizde yetiştirilen ve tercihen kendimiz topladığımız şeftalilerin meyvelerinden elde edilen tohumlar ıslah için uygundur . Meyveler, ağacın kendisinden düşen, çok olgunlaşmış, tercihen aşırı olgunlaşmış olmalıdır.

Biz de dikkate gerçeğini almalı ekim tohumlardan elde edilen şeftali anne bitkilerden farklı olabilir ve onların meyveleri tatsız olabilir. Yediğimiz lezzetli şeftali meyveleri, aşılama yoluyla çoğaltılan üreme, melez çeşitlerden gelir. Böylesine çeşitli bir tohum ekerek, ana bitkiye özdeş bir yavru elde edemeyeceğiz.

Ayrıca, arazilerde yetiştirilen şeftaliler genellikle bodur veya yarı bodur anaçlara aşılanır ve bu da doğal büyümelerini sınırlar. Çukurlardan elde edilen şeftali ağaçları ise doğal, genellikle çok yüksek büyümelerini sağlayacaktır.

Son önemli bilgi ise tohumdan yetiştirilen şeftalilerin yıllarca yetiştirildikten sonra meyve vermeye başlayabileceğidir . Bu süre zarfında ağaç sadece süs bitkisi olarak kullanılabilir.

Yetiştiriciliğe başlamadan önce , taştan şeftali yetiştirmeye değip değmeyeceğini düşünmeye değer . Ancak, yine de hoşunuza gidiyorsa, aşağıdaki talimatları uygulayın :-)

Bir taştan şeftali nasıl yetiştirilir

Şeftali yetiştirmek için çok olgunlaşmış meyveden taşı alın.

Şeftali çekirdeği nasıl ekilir?

Meyveyi topladıktan hemen sonra şeftali çekirdeklerinde saklanan tohumlar henüz filizlenemiyor. Bunun nedeni, derin fizyolojik bir dinlenme aşamasında olmalarıdır. Bu nedenle toprağa şeftali taşı koymadan önce tohumu uykudan uyandıracak tedavilerin yapılması gerekmektedir.

Şeftali etinden çıkarılan çukurları akan su altında iyice yıkayın. Yıkama sırasında su yüzeyinde yüzen tırtıkları atıyoruz. Tohumlar, küspe kalıntılarından çıkarıldıktan sonra, tohumlar kurutulur ve Ekim ayı sonuna kadar oda sıcaklığında saklanacakları kağıt torbalarda paketlenir.

Ekim ve Kasım aylarının başında şeftali çekirdeklerini suyla dolu kaplara koyun ve 24 saat bekletin. Bu sürenin sonunda, çukurları bir turba ve kum (3: 1) karışımına yerleştirin ve 90-120 gün boyunca serin (2-4 ° C) tutun. Depolama seçeneklerimize bağlı olarak, alt tabaka plastik torbalara veya kutulara dökülür. Taşlı plastik torbalar buzdolabında, kutularda ise sıcaklığın uygun seviyede tutulacağı ısıtılmamış odalarda saklanabilir.

taştan mango nasıl yetiştirilirTaştan mango nasıl yetiştirilir

Bir mangonun düzgün bir şekilde filizlenmesi için neye ihtiyacı olduğunu bildiğimiz sürece, taştan mango yetiştirmek son derece kolaydır. Bu nedenle, mango yetiştirmede neyin başarıyı garantilediğini öğrenin. Bu bitkinin ve meyvelerinin gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Herkes evde bir taştan mango yetiştirebilir, bu gerçekten çok kolay ve çok fazla tatmin sağlar. İpuçlarımızı dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve sabırlı olmanız yeterlidir. Daha...

Şeftali taşlarının soğumasının tüm süresi boyunca, alt tabaka sürekli nemli olmalıdır. İlk filizlerin ortaya çıkması (genellikle Nisan ayı civarında gerçekleşir), bahçede genç bir bitki yetiştirmeye devam etmeyi planlıyorsak, tohumların bir tencereye veya toprağa anında ekilmesi için bir işarettir.

Bir başka yol da sonbaharda (Eylül) şeftali tanelerini toprağa ekmektir . Önceden, meyvelerden toplanan tohumlar, iyice temizlendikten sonra, toprağa yerleştirilmeden önce, tohum muamelesi için (örn. Topin M 500 SC) sulu bir antifungal preparat (fungisit) çözeltisine birkaç saniye daldırılmalıdır. Ardından kurutulmuş taşları alt tabakaya yerleştirin, sulayın ve bir turba tabakası ile örtün. Şeftaliyi toprağa ekmeden önce bu aşamayı doğal şartlarda geçeceği için tohumların soğutulmasına gerek yoktur.

Uyarı! Bu ekim yöntemi ile şeftali tohumlarının çimlenmeden bir yıl toprakta kalması tamamen doğaldır.

Taştan yetiştirilen şeftalilere nasıl bakılır?

Şeftali fidanı büyüyen saksıları radyatörlerden uzakta aydınlık bir yere yerleştirin. Tencere, fazla suyun dışarı akmasını sağlamak için altta bir açıklığa ve tencerenin altına bir drenaj tabakasına (küçük çakıl taşları veya genişletilmiş kil koyabilirsiniz) sahip olmalıdır. İlkbaharda donma riski bittiğinde saksıları balkon veya terasa koyun.

Evin güney duvarı, tencerede şeftali yetiştirmek için en iyi yerdir . En iyisi tencere yağmurdan korunmak için bir çatı altına yerleştirilir, bu da hastalık riskini azaltır. Saksıda yetişen şeftali düzenli olarak sulanır. Toprak sürekli nemli tutulmalı, ancak kökler su altında kalmamalıdır. Sonbaharda, şeftalinin içinde büyüdüğü tencereyi dondan koruyun.

Bunu bildiğim iyi oldu! Şeftalinin düzgün gelişmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır ve bunun için serin bir dönem gereklidir. Bu nedenle saksıyı kışın evinize taşımayın. Bununla birlikte, donmaya karşı yalıtım malzemesi (örn. Agrotextile) ile korunmaya değer.

Bir tencerede şeftali yetiştirdikten bir yıl sonra , ağaç yeni bir alt tabakaya nakledilmelidir. Şeftali minimum 45 cm derinliğe sahip kaplarda yetiştirilebilir. Bununla birlikte, bir süre sonra, büyüklüğü bir kapta büyümeyi imkansız hale getirdiğinde, ağacın yere nakledilmesi gerekeceği gerçeğini hesaba katmalıyız.

Tarlada yetiştirilen genç şeftaliler düzenli olarak ayıklanmalıdır. Çimlenme taşının etrafındaki alan, yabani otların çimlenmesini sınırlandırmak için malçla kaplanabilir. Genç şeftali ağaçlarını üzerlerine küçük bir folyo çadır kurarak bahar yağışlarından koruyabiliriz. Yaz başında kapağı kaldırıyoruz.

MSc. Agnieszka Lach