Anemon Anemon - tanımı, yetiştirme ve bakımı, çeşitleri

Anemon ( Anemon ), Ranunculaceae familyasının çok yıllık bir bitkisidir. Anemon cinsi, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan yaklaşık 150 tür içerir. Bazıları Polonya'da da büyüyor. Bahçelerde hem erken ilkbahar anemonları hem de sonbaharda çiçek açan türler ve anemon çeşitleri yetiştirilir . Bunların arasında, her bahçeye uygun, çeşitli sitelere uygun bitkiler var. Anemon yetiştiriciliğinin ve bakımının neye benzediğini görün ve bahçeniz için en güzel anemonları seçin!

ahşap anemon

Ahşap anemon

Anemon - tanımı, bahçe çeşitleri

Anemonlar arasında, hem kısmen gölgeli konumlarda dikilecek bitkileri hem de tam güneşte büyüyenleri bulabiliriz. Anemonların ana dekoratif değeri çiçekleridir - genellikle beyaz, pembe veya mavi ve ayrıca kırmızı, mor ve sarı tonlarında. Yapraklar genellikle karmaşıktır, tırtıklıdır ancak tek yapraklar da vardır. Türlere bağlı olarak, yer altı kısmı yumrulardan, lifli köklerden veya kalın, sürünen rizomlardan oluşur. Anemonlar genellikle erken ilkbaharda çiçek açmaya ve çiçeklenmeye ayrılır. Çiçeklenme tarihi, ekim zamanına ve anemon yetiştirme yöntemine yansır .

Erken çiçek açan anemonlar

Bu grup, ilkbahardan yaz ortasına kadar çiçek açan anemon türlerini ve çeşitlerini içerir . Bunların arasında daha serin ve kısmen gölgeli yerler için uygun bitkiler ile sıcak ve güneşli yerler için bitkiler vardır.

Birinci grup, yani kısmi gölgede iyi performans gösteren anemonlar (günün bir kısmında kısmen gölgeli veya gölgeli yerler), odun anemon ( Anemon nemorosa ), büyük çiçekli anemon ( Anemon sylvestris ) ve sarı anemon ( Anemon ranunculoides ). Tamamen dona dayanıklı türlerdir.

Ahşap anemon , çok yıllık bir köksaptır. Gölgeli ormanlarda oldukça yaygın olarak yetişir ve yalnızca 15 cm yüksekliğinde yemyeşil halılar oluşturur. Yaklaşık 4 cm çapındaki küçük çiçekleri beyaz, dıştan pembemsi, hafif içbükey, sarı stamenleri çıkıntılıdır. Bahçe yetiştiriciliğinde, rengini maviye ('Alenia' ve 'Blue Beauty' çeşidi), mor ('Bowles Purple' çeşidi) veya pembeye ('Rosea' çeşidi) çeviren çok sayıda çiçek çeşidi vardır.

Koroner Anemon Bay Fokker

Anemon koroner 'Bay Fokker'

Büyük çiçekli anemon (Orman anemon), 40 cm yüksekliğe kadar büyüyen dallı bir köksap bitkisidir. Yazın başlarında, beyaz, kupa şeklindeki, hafifçe sarkan çiçekleri, ağaç anemonundan daha büyük, çapı 6 cm'ye ulaşan görünür.

Daha önce, Mart'tan Mayıs'a kadar sarı anemon çiçek açar . 20 cm yüksekliğe kadar küçük halılar oluşturur. Çapı sadece 2 cm olan sarı kupa şeklindeki çiçekler.

Bahçelerde yarı gölgeli pozisyonlar için erken çiçek açan anemonlar arasında çok kenarlı anemon ( Anemone multifida ) da bulunur . 30 cm yüksekliğe kadar büyür. Çiçekler fincan şeklinde, beyaz veya kırmızı veya yeşilimsi renksiz, 2.5 cm çapında. Çiçekler ilkbaharın sonlarında ortaya çıkar, ancak başları tohumlarla çıkarırsak, sonbahara kadar dayanabilirler.

Erken çiçek açan anemonlar arasında kuru ve tamamen güneşli pozisyonlar için türler de vardır. Özellikle yaz istirahatinde bu tür koşulları gerektirirler. Saksıda büyümek için mükemmeldirler. Bu gruptaki en yaygın anemon anemondur ( Anemone coronari ). Bu tür 60 cm yüksekliğe kadar büyür ve 6 - 8 cm çapındaki çiçekleri ilkbaharın başından yazın başlarına kadar görülür. Çeşitliliğe bağlı olarak beyaz, kırmızı, mavi, pembe veya iki tonlu olabilirler. Beyaz merkeze sahip büyük kırmızı çiçekli 'Hollandia', koyu renkli çift, açık pembe çiçekli 'The Admiral' veya menekşe-mavi çiçekli 'Mister Fokker' ilginç görünüyor.

Honorine Jobert tarafından Anemon

Anemon 'Honorine Jobert'

Geç çiçek açan anemonlar

Geç çiçek açan anemonlar arasında, yani yazın sonundan sonbahara kadar, Japon anemonları ve melez anemonlar başı çekiyor. Her ikisi de Çin ve Tayvan'da yetişen Çin anemonundan (Anemone hupehensis) gelir ve yeraltı kısımları sürünen rizomlardır. Bahar şakayıklarından çok daha uzun ve görkemlidirler ve uzun bir çiçeklenme dönemi ile karakterize edilirler - birkaç haftaya kadar.

Japon Anemon ( Anemon hupehensis var. Japonica ), üzerinde büyük, parlak beyaz ila leylak rengi çiçeklerin büyüdüğü nispeten uzun ve gevşek dallı sürgünler oluşturur. Bahçe için önerilen çeşitler arasında, 60-80 cm yüksekliğe ulaşan, beyaz kenarlı pembe, büyük periantlardan (çapı 8 cm'ye kadar) 'Eylül Büyüsü'nden bahsetmeye değer. Japon Anemon 'Praecox' Temmuz ayından itibaren pembe çiçek açar, 40-60 cm yüksekliğe kadar büyürken, 'Prens Heinrich' çeşidi tam, mor-pembe çiçeklere sahiptir, 50-80 cm yüksekliğe kadar büyür.

Hibrit Anemon veya bahçe anemon ( Anemone x hybrida ), 120-150 cm yüksekliğe ulaşan beyaz, tek çiçekli 'Honorine Jobert' ve çok sayıda yarı-çift beyaz çiçek içeren 'Whirlwind', 80'e ulaşan ilginç çeşitlerde mevcuttur. -100 cm.

Japon Anemon: Prens Heinrich

Japon Anemon 'Prens Heinrich'

Anemon - dikim, yetiştirme ve bakım

Şakayık dikmek için en uygun zaman nedir ? Çiçeklenme zamanlarına bağlıdır.

İlkbaharda çiçek açan anemonlar, sonbaharda (Eylül ayında) kısmen gölgeli yerlerde verimli, nemli fakat iyi drene edilmiş topraklarda ekilir . Sonbaharda yumrulu anemonlar da ekilir , ancak daha geçirgen topraklarda ve güneşli konumlarda. Ne zaman sevecen soğanlı anemonlar için , bunlar yaz dinlenmesi sırasında hiç sulanan ve olmamalıdır yaprakları kurumaya sonra, yumru söküldü ve kuma saklanabilir.

Yazın ikinci yarısından sonbahara kadar çiçek açan anemonlar ilkbaharda veya yazın başlarında ekilir. Bu anemonların yetiştirilmesi ayrıca verimli ve yeterince nemli toprakların yanı sıra güneşli veya kısmen gölgeli ve hepsinden önemlisi tenha pozisyonları gerektirir. Bu gruptaki anemonlar yaz kuraklıklarını tolere eder ve daha az ısınır, bu nedenle bu dönemde onları malçla örtmeye değer.

Gördüğünüz gibi , farklı gruplardan anemonların bakımı biraz farklıdır. Anemonların yeni bir konuma yerleşmeleri genellikle biraz zaman alır , ancak iki yıl sonra iyi büyümeye ve hızla büyümeye başlarlar. Kışın genç bitkiler yaprak, turba veya çam iğneleri ile örtülmelidir.

Anemon, gür aster, rute ve tawułek eşliğinde ekilebilir. Dekoratif bir funkia ve bir kızılcık da onun için iyi bir şirket olacaktır. Anemonlar ayrıca daha uzun ağaçların ve çalıların altına ve göletlerin yakınına dikilmelidir.

Anemon üreme

İlkbahardan yaz başlarına kadar çiçek açan rizom anemonları , sonbaharda veya çiçek açtıktan hemen sonra rizomları bölerek çoğaltılır. Bir anemon söz konusu olduğunda, yumrular topraktan çıkarılır ve her parça en az bir apikal tomurcuğa sahip olacak şekilde parçalara ayrılır. Kesilen yüzeyler hafif kuruduğunda ekilebilirler. Üzerlerine bir mantar ilacı yaymaya değer.

Geç çiçek açan anemonlar, ilkbaharda, tercihen Nisan veya Mayıs aylarında bölünür ve tohumlanır . Bölme, nadiren, sadece eski örneklerde gerçekleştirilir. Köksap, her bir parçası bir büyüme ucu ve köklere sahip olacak şekilde bölünmüştür.

Anemon kökü kesimleri ilkbaharda da hazırlanabilir . Bunun için kökler 7-10 cm'lik bölümlere ayrılarak turba ve kum karışımı ile doldurulmuş kutulara yerleştirilir ve ardından ince bir alt tabaka ile örtülür. Orta düzeyde nem sağlayın. İlk çıkışların yaklaşık bir ay sonra beklenmesi mümkündür.