Yer örtüsü güller - çeşitleri, dikim, bakım

Yer örtücü güller , hem şehirlerde hem de ev bahçelerinde yamaçlar ve güneşli yerler dikmek için mükemmel bir çeşittir. Yerin üzerinde beyaz, pembe, kırmızı veya sarı çiçekler serpilir ve dikenli gövdelerle yoğun bir şekilde örtülü halılar yaparlar. Hangi gül çeşitlerinin en iyisi olduğunu, bunları nasıl ekeceğinizi ve bu bitkilerin sağlıklı büyümesini ve bol çiçeklenmesini sağlamak için yer örtülü güllere nasıl bakılacağını görün.

zemin örtüsü gül Beyaz Kapak

Yer örtücü güller geniş bahçeleri kaplayabilir

Fotoğrafta: zemin örtüsü 'Beyaz Kapak' yükseldi

Yer örtüsü güller - çeşitleri

Yer örtü gülleri , yetmişli yıllarda farklı cins ve türlere ait gül çeşitlerinden ayrılmıştır. Dayanıklı ve dona dayanıklıdır, nispeten düşüktür. İyi büyürler. Toprağı üst üste binen sürgünlerle veya kök emicilerle büyüyerek hızla kaplarlar. Güllerin doğası onları mükemmel yer örtücü bitkiler yapar, yabani otların büyümesini engeller ve yamaçlarda ekilen alanı güçlendirir. Dekoratif çiçekler ve meyveler yaparlar. Dona ve hastalıklara dayanıklıdırlar ve karmaşık bakım gerektirmezler.

Yer örtüsü gül çeşitleri alışkanlıklarına göre ayrılabilir:

  • sert, dik - bunlar buruşuk gül melezleri, çok sayıda dışkı oluşturur
  • sarkan kemerli
  • sürünen

Çalıların yukarıda bahsedilen alışkanlığını göz önünde bulundurarak, sadece doğal güzellikleriyle değil, her şeyden önce güvenilirlikleriyle bizi memnun edecek çok değerli yer örtülü gül çeşitleri bulabilirsiniz . İşte bunlardan birkaçı:

Yer örtülü güller - sert, dik bir alışkanlığa sahip çeşitler

Yer örtüsü gül 'Dagmar Hastrup' - açık pembe, hafif kokulu, tek çiçekleri vardır. 80 cm yüksekliğe ulaşır. Hastalıklara ve dona dayanıklıdır. Bolca çiçek açar ve tekrar ettiğinde çekici meyveler üretir. Yer örtüsü gülü 'Moja Hammarberg' - yarı çift, kokulu menekşe-funda çiçekleri ile 1,2 m'ye kadar büyür Dona dayanıklı, bolca çiçek açan, meyve veren bir çeşittir.

Zemin örtüsü gülü 'Smart Roadrunner' - koyu pembe çiçekli, yarı çift, son derece kokulu bir çeşittir. Yoğun, parlak yapraklar oluşturur. 70 cm'ye kadar büyür.

Yer örtülü güller - sarkık bir alışkanlığa kavisli çeşitler

'Lovely Fair' zemin örtüsü gülü - çok çekici ve sağlıklı bir çeşittir. Kümeler halinde toplanmış, uzun süre rengini koruyan bol, yoğun pembe çiçekleri vardır. Yapraklar küçük ama parlaktır. 70 cm ye kadar büyür.

Yer örtüsü gülü 'Peri' - uçuk pembe çiçeklerle son derece dekoratif, kümeler halinde toplanmış, tam bir zemin örtüsü gülüdür. Parlak, minik yapraklar. Sarkan sürgünler, yaklaşık 70 cm yüksekliğinde. Uzun ve bolca çiçek açar.

Yer örtüsü gülü 'Lavendel Dream' - biraz kokulu, ilginç tek lavanta çiçekleri olan bir çeşittir. Küçük, koyu yeşil yapraklar oluşturur. Siyah yaprak lekesine tamamen dayanıklıdır. 80 cm yüksekliğe ulaşır.

zemin örtüsü peri gül

Yer örtüsü gülü 'Peri' en değerli çeşitlerden biridir.

Yer örtüsü gülleri - sürünen bir alışkanlığa sahip çeşitler

Gül zemin örtüsü gülü 'Weisse Immensee' - dona dayanıklı bir çeşittir, en iyi yer örtüsü güllerinden biridir. Çiçekler beyaz, bekar, küçük, kalp şeklinde yaprakları vardır. Parlak, kösele yapraklar. Sürünen sürgünler, uzun, yıllık büyüme bile 2 m! 30 cm ye kadar büyür.

Yer örtüsü gül 'Nozomi' - çiçek salkımına toplanmış, tek, hafif kokulu, krem-pembe çiçekleri vardır. Açık yeşil yapraklar, daha sonra daha koyu ve parlaktır. İnce, kemerli sürgünler. Donmaya karşı dayanıklıdır ve rockeries için idealdir.

Yer örtüsü gülü 'Güneşli Gül' - çiçeklenmeyi tekrarlayan açık sarı, yarı çift, hafif kokulu çiçekleri olan bir çeşittir. Küf ve siyah yaprak lekesine dayanıklıdır. Burçlar 40 cm yüksekliğe kadar büyür.

Eğimi neyle doldurmalı?  İşte yamaçlara dikim için en iyi bitkiler!Eğimi neyle doldurmalı? İşte yamaçlara dikim için en iyi bitkiler!

Eğimi stabil olması, aşağı kaymaması ve bahçenin çekici bir bölümünü oluşturması için nasıl doldurulur? Bu sorunun cevabı bizim için peyzaj mimarı Joanna Białowąs tarafından hazırlandı. Makalede ayrıca yamaçlara dikilecek bitkilerin pratik bir listesini bulacaksınız. Tabloyu indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Daha...

Yer örtüsü güller - dikim

Dikim için bu kadar geniş çeşitlilikteki yer örtülü gül çeşitlerinden, gül hastalıklarına en dayanıklı olanı seçelim ve en az zahmetli olarak kabul edelim. Dikimden önce toprak uygun şekilde hazırlanmalıdır. Yabani otlar uzaklaştırılmalı ve toprak humusla zenginleştirilmeli, örneğin kompost eklenmelidir. Çim efekti elde etmek için 4-5 adet / m²'lik örtü gülleri dikilmelidir. 'Weisse Immensee' gibi güçlü büyüyen çeşitler biraz daha seyrek, yani 2 adet / m² ekilirken, 'Peri Dansı', 'Güzel Fuar', 'Peri' gibi daha az büyüme gösteren çeşitler daha yoğun ekilir, yani 5-6 adet / m².

Yer örtüsü gülleri açık köklü kesimlerden ekilebilir veya saksıda yetiştirilebilir.

Çıplak kök ile bir zemin örtüsü gülü dikmek

İlkbahar veya sonbaharda toprak örtüsü gül fidanları ekiyoruz. Sürgünlerinin odunlanmış olması önemlidir. Dikim sırasında, kökleri ve sürgünleri kısaltın - gözün yaklaşık bir santimetre yukarısında. Bitkiyi hazırladığımızda, dibine bir höyük yaptığımız deliğe yerleştiriyoruz. İdeal olarak, tomurcuklanma bölgesi yer seviyesinin 3-4 cm altında olmalıdır. Bu şekilde, yabani sürgünler anaçtan çok geniş bir şekilde çıkmaz ve çalılar da donmaya daha az eğilimlidir. Son olarak, çalıyı toprakla örtün ve bolca sulayın.

Bir kapta dikim zemin örtüsü gül

İlkbahardan sonbahara kadar mevsim boyunca kaplara yer örtü gülleri ekebiliriz. Tencerenin yüksekliğine eşit derinlikte ve ondan biraz daha geniş bir delik kazıyoruz. Ağır toprak durumunda olası bir drenaj tabakası ile derinleştiriyoruz. Gülü kaptan çıkarın ve deliğe yerleştirin, ayrıca bir kompost tabakası serpebilirsiniz. Kök topunun kenarlarını bahçe toprağı ile karıştırılmış kompostla kapatıp bitkiyi stabilize ediyoruz. Sonunda bol su.

Yer örtücü güller şekilsiz çit şeklinde ve kaya bahçelerine ekilebilir . Ayrıca kaplarda yetiştirmeye de uygundurlar.

gül dikmekGül dikimi

Gül çalıları için önerilen ekim zamanı düşmektir. Yılın bu zamanında ekilen çalılar daha kolay köklenir ve onları budamamız bizim için daha kolay olacaktır. İlkbaharda sadece kök güllerin ekilmesi tavsiye edilir, çünkü sonbaharda ekilir, dondan korunma ile ilgili oldukça zahmetli prosedürler gerektirir. Bahçeye gül dikmeyi görün. Daha...

Yer örtüsü güller - bakım

Yer örtüsü gül bakımı karmaşık değildir. Bu güller güneşli yerine yarı gölgeli pozisyonları tercih eder. Hafif asidik ila alkali reaksiyon ile kumlu tınlı topraklarda en iyisini yapacaklardır. Stant soğuk rüzgara maruz bırakılmamalıdır.

Yer örtüsü güllerini mevsimde bir kez gübreliyoruz . Dikimden önce alt tabakayı uygun şekilde hazırladıysak, ilk yıl gübre kullanmayız. İlerleyen yıllarda, çok bileşenli mineral gübreler (bunlar evrensel veya özellikle güller için tasarlanmış gübreler olabilir) ve kompost ve gübre gibi organik gübreler kullanıyoruz.

gülleri döllemekGübreleme gülleri. Güller nasıl, ne zaman ve neyle gübrelenir?

Güllerin gübrelenmesi, bu çalıların bakımında çok önemli bir işlemdir. Güller için doğru gübreyi seçmemiz ve aynı zamanda doğru zamanda kullanmamız önemlidir. Gülleri nasıl, ne zaman ve neyi gübreleyeceğinizi görün, böylece sağlıklı bir şekilde çiçek açıp büyürler! Daha...

Zemin örtü güllerini bol su ile sulayın, yaprak ve çiçekleri ıslatmamaya çalışın. Bu şekilde mantar hastalıkları ile olası kontaminasyonu önleyeceğiz.

Yer örtücü güller genellikle budama gerektirmez, ancak radikal budamaya dayanır. Sonbaharda sürgünleri kısaltmaktan kaçının, kış için açık yara bırakmayın. Yer örtü güllerinin ilkbahar kesimini nisan ayı ortasında gerçekleştiriyoruz. Ölü, aşırı kalınlaşmış ve ince sürgünleri kestik. Fırfırlı gül melezleri, her yıl uzunluklarının 2 / 3'ü kadar kesilmelidir.

Yer örtüsü güllerinin bakımında önemli bir prosedür , toprağı çalıların altında malçlamaktır. Bu amaçla örneğin bahçe kabuğu kullanılabilir. Yerdeki nem kaybını ve yabancı otların büyümesini azaltacaktır.

MSc. Joanna Białowąs