Bir saksıda küf - mücadele

Saksıda küf, suyun köklere erişimini sınırlayan ve bitkinin çekiciliğini azaltan mantarlardan kaynaklanır. Ne yazık ki, bir saksıda küf, pencere eşiklerimizde yaygın bir durumdur. Bu nedenle, küfle nasıl savaşılacağını ve ondan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Saksılarda küfle nasıl mücadele edileceği ve bunun genellikle karıştırıldığı başka problemler hakkında daha fazla bilgi edinin.

saksıda küf

Çiçeklerle bir tencerede küf

Bir tencerede küf nereden geliyor?

Alt tabakanın yüzeyinde ve tencere kenarlarının çevresinde küf görünüyor. Genellikle çok sayıda spor içeren beyaz veya kahverengi kompakt miselyumdur. Miselyum ayrıca substratın yüzeyinde bir tür beyaz tüy oluşturabilir. İlk başta, küf sadece yüzeyin bir kısmında görünür ve zamanla alt tabakanın tüm üst katmanını kaplar. Bir saksıdaki küf, genellikle sonbahardan ilkbahara kadar görülür. Görünümü, ışık eksikliği, yüksek hava ve yüzey nemi ve aşırı sulama ile tercih edilir. Genellikle bir saksıda küf görünümü kötü bir alt tabaka tarafından tercih edilir. Bu nedenle, saksı çiçekleri için toprak çok sıkı, ağır ve tınlı olmamalıdır. Bitkileri tencerenin dibinde iyi drenajı olan hafif ve taze bir alt tabakaya yerleştirmek en iyisidir.

Sonbahar ve kışın houseplant bakımı

Sonbahar ve kışın saksı bitkilerinin bakımı, büyüme mevsimindekinden biraz farklıdır ve daha zor olabilir. Bu dönemde birçok ev bitkisi ısıtılmış dairelerde ışık eksikliği ve çok sıcak ve kuru havadan muzdariptir. Onlara nasıl yardımcı olunur ve sonbaharda ve kışın saksı bitkileri için en iyi koşulları nasıl sağlarsınız? Daha...

Tencerede küf olup çiçeklere zararlıdır

Gelişimi tencereye kalıp sadece bitki kalitesi ve çekiciliği bir azalmaya neden olur. Çoğu zaman, küf hifleri substratın derinliklerinde büyür ve bitkilerin solmasına ve ölmesine neden olabilir. Su buharlaşması daha sonra sınırlanır ve bu da köklerin çürümesine neden olur. Buna karşılık, alt tabakanın yüzeyinin küf tarafından sıkı bir şekilde büyümesi, su ve mineral tuzlarının saksıdaki alt tabakanın daha derin katmanlarına nüfuz etmesini azaltır.

Bir tencerede küfle mücadele

Bir tencerede küfle mücadele , her şeyden önce, sonbahar ve kış döneminde bitkilerin çok fazla sulanmasını önlemek anlamına gelir. Alt tabakanın yüzeyinde küf görünümünü fark edersek, alt tabakanın üst tabakasının kuruması için sulama daha da azaltılmalıdır. Çiçeklerle dolu bir saksıda küflenmeyi ortadan kaldırırken bitkinin tamamını kurutmamaya dikkat etmelisiniz .

Ünlü mutfak baharatı tarçın tencerede küften kurtulmamıza yardımcı olacaktır . Harika tadının yanı sıra, bitki yetiştiriciliğinde kullanılmaya değer tarçın sayesinde antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Küften kurtulmak için yere tarçın serpin.

Aşırı durumlarda, bir tencerede küfle savaşmak için , alt tabakanın üst tabakasına Topsin M 500 SC gibi bir mantar ilacı püskürtmek de tavsiye edilir , ancak eğer yapabilirsek, bu tür bir çözümden kaçınmalıyız. Tencerede zeminin yüzeyinde küf oluşmuşsa, saksı bitkilerinin ilkbaharda taze toprağa nakledilmesi, alt tabakanın yeterince gevşek olduğu ve saksının dibinde bir drenaj tabakası olduğu unutulmamalıdır.

Hep tencerede mi kalıyor

Yaygın bir hata, küfü saksının yüzeyindeki kireç birikintileriyle karıştırmaktır . Bu tür tortu, bitkileri sulamak için çok zor olan sudan gelir. Kireç pulları, sert ve hafif sarımsı olmasıyla küften farklıdır. Suyu yumuşatmak ve böylece saksı yüzeyinde hoş olmayan tortuların görünümünü azaltmak için, örneğin, 1 litre suya yarım çay kaşığı sitrik asit oranında sulama için suya biraz sitrik asit ekleyebilirsiniz.

Katarzyna Matuszak