Bazalt yemeği - bahçecilikte uygulama

Bazalt unu , bazalt kayanın öğütülmesiyle elde edilen doğal bir üründür. Geleneksel olarak, hem süs bitkileri, hem meyve hem de sebze bitkileri için çeşitli mahsul türleri için gübre olarak kullanılır. Bununla birlikte, bazalt yeminin yaprak bitlerini , salyangozları ve bitki hastalıklarını tedavi etmenin harika bir ekolojik yolu olduğunu herkes bilmiyor . Ayrıca özelliklerini iyileştirmek ve kompostlaşmayı hızlandırmak için komposta bazalt unu eklemeye değer . Her bahçıvanın bilmesi gereken 3 ilginç bazalt yemeği kullanımı hakkında bilgi edinin!

Bazalt unu

Yaprak bitleri, salyangozlar, yosun çimleri ve kompost için bazalt küspesi

Ben tavsiye ediyorum!

PoradnikOgrodniczy.pl'nin yayıncısı ve ekolojik ve doğal bitki yetiştirme yöntemlerinin hevesli bir destekçisi olan Rafał Okułowicz tarafından bahçecilikte bazalt ununun kullanılma olasılığı hakkında bir rapor sizin için hazırlandı.

Bazalt unu nedir ve bileşimi nedir?

Bazalt küspesi, bileşiminde bitkilerin yaşaması için gerekli olan bir dizi gerekli makro ve mikro elementleri içeren bazalt kayanın öğütülmesiyle yapılır . Bu nedenle doğal kaynaklı bir üründür ve organik tarımda kullanılabilir.

Bazalt ununun en önemli bileşeni, bazalt ununun % 40 ila hatta% 50 oranında içerdiği silikon oksittir (SiO₂). Silikonun bitkiler üzerinde çok olumlu etkisi vardır, onları güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli hale getirir (yine aynı sebeple silikon kaynağı olan at kuyruğu müstahzarlarının bahçede kullanılması tavsiye edilir).

Bazalt ununun diğer önemli bileşenleri şunlardır : magnezyum oksit (MgO) ve kalsiyum oksit (CaO), unu yaklaşık% 8-18 içerebilir ve bunların yaklaşık% 2'sini un içinde bulabildiğimiz potasyum oksit (K₂O). Tüm bu oksitler , bazalt unun alkali pH'ını etkiler .

Menşeine bağlı olarak bazalt unu ayrıca alüminyum ve potasyum oksitler içerebilir. Bazalt ununun en önemli bileşenlerine ek olarak, manganez (Mn), çinko (Zn), bakır (Cu), molibden (Mo), bor (B), demir (Fe) ve selenyum gibi mikro elementlerin zenginliğine de dikkat edilmelidir. Se). Neredeyse hiç bir gübre, yoğun şekilde sömürülen ve verimsiz toprakların gübrelenmesinde son derece yardımcı olan bu kadar zengin mikro element bileşimine sahip değildir. Bitkileriniz zayıf büyürse ve sık sık hastalanırsa ve şu ana kadar bazalt unu kullanmadıysanız, yapın. Mahsullerin kalitesinde ve hasat edilen mahsulün boyutunda büyük bir fark göreceksiniz!

Uyarı!

Menşei kaynağına bağlı olarak bazalt öğünler kompozisyon bakımından farklılık gösterebilir. Bu nedenle, satın aldığınız yemeğin bileşiminin ne olduğundan ve özellikle çok fazla ağır metal içerip içermediğinden emin olun . Yemek üreticisinin düşük ağır metal içeriğini doğrulayan test sonuçları sunması iyidir.

Bazalt unun bu kadar zengin bir bileşimi olduğu için bitkilerimize en fazla faydayı sağlamak için bahçede nasıl kullanılacağını öğrenmeye değer!

Gübre olarak bazalt unu

Bazalt ununun gübre olarak kullanımı çok evrenseldir. Süs bitkileri, meyve ağaçları ve çalılar ile sebzelerin gübrelenmesi için uygundur. Tarlalarda, bahçede, sera bitkilerinde ve saksı bitkilerinin gübrelenmesinde kullanılabilir. Genellikle serpilerek ve toprağın üst tabakası ile karıştırılarak uygulanır. Bazalt unu, birazdan daha detaylı olarak tartışacağımız kompost, gübre ve bulamaç başta olmak üzere diğer gübrelere de eklenebilir .

Çok önemli olan bazalt unu kullanırken aşırı gübreleme riski yoktur , çünkü undaki mineraller çok yavaş, doğal olarak ve sadece bitkiler ihtiyaç duyduğunda salınır. Bununla birlikte, hızlı toprak gübrelemesine, yapısının iyileştirilmesine ve faydalı toprak mikroorganizmalarının geliştirilmesine güvenebiliriz.

Azot içermediği için bazalt unu mükemmel bir sonbahar gübresidir . Bazalt ununun içerdiği silika, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum bitkileri güçlendirerek kışa hazırlanmalarına yardımcı olacak, dona karşı dayanıklılıklarını artıracaktır. Aynı zamanda, azot eksikliği bitkilerin sonbaharda büyümeleri için gereksiz yere uyarılmalarını engelleyecektir. Genç, bu yılki ağaç ve çalı dalları odunlaşacak ve bitkiler doğanın ritmine uygun olarak kış uykusuna girecek.

Bazalt unu

Bazalt unu, bahçe toprağına harika bir katkı sağlar

Bununla birlikte, bazalt unun hafif alkali bir pH değerine sahip olduğunu , bu nedenle toprak üzerinde hafif asidi giderici bir etkiye sahip olduğunu bilmeye değer . Bu nedenle yaban mersini veya orman gülleri gibi aşırı asidofilik bitkiler için kullanılmamalıdır. Öte yandan bazalt unu, çimleri yosunla gübrelemek için mükemmel olacaktır , çünkü çimlerdeki yosunların en yaygın nedeni çok asidik topraktır. Hafif alkali pH değerine sahip bazalt küspesi, bu nedenle çimenlerin altındaki zeminin asidifikasyonunu ve yosunların uzaklaştırılmasını destekleyecektir.

Bazalt unu nasıl kullanılır? Önerilen dozaj

Önerilen bazalt unu dozu , toprağın kalitesine ve mahsulün türüne bağlıdır.

İlk kez kullanıldığında, özellikle verimsiz topraklarda 10 m2'ye 1,5-3 kg bazalt unu dozlanması önerilir . Bitkiler ekilmeden önce üst toprakla karıştırılır. Aynı miktarda, bir çim oluşturmadan önce bazalt unu kullanmaya değer.

Meyve ağaçları ve çalılar dikilirken, ekilen meyve bitkileri için olan delikler bazalt unu ile kullanılabilir . Bunun için delikten çıkarılan toprağı bazalt unu ile karıştırın ve bu karışımla çukurun üzerine ekilen bitki ile kapatın.

Verimli topraklarda veya bazalt unu ile yıllık olarak gübrelenen un miktarı 100m²'de 2-3 kg'a kadar düşürülebilir. Eğer biz bitkileri döllemek için bazalt unu kullanın edilir zaten büyüyen , bu toprak ile sığ karıştırıp amacıyla bitki ve komisyon arasındaki zeminde serpilmelidir. Çilek gibi bazı bitkilere tamamen bazalt unu serpilebilir.

Saksı bitkileri ekerken orta boy bir tencereye bir çorba kaşığı bazalt unu koyup toprakla karıştırabilirsiniz. Böyle zenginleştirilmiş bir alt tabaka, balkon çiçekleri yetiştirmek için mükemmel olacaktır!

Hatırlamak!

1. Kaya unu mineralleri çok yavaş salınır. Bu nedenle bazalt unu kullanırken aşırı gübreleme riski yoktur .

2. Bazalt yeminin önemli bir avantajı, insanlar, hayvanlar ve suda yaşayan organizmalar için toksisite olmamasıdır . Bu nedenle bahçede endişelenmeden kullanabiliriz.

3. Bazalt unu yeraltı sularından sızmaya maruz kalmaz . Bu sayede bitkilerin bazalt unu ile gübrelenmesi çevreye zarar vermez.

Kompost ve sıvı gübre için bazalt küspesi

Doğal kökenli bir gübre olarak bazalt unu, özellikle ekolojik mahsullerde ve amatör mahsullerde ev bahçelerinde ve arsalarında kullanılması tavsiye edilir. Biohumus, gübre veya kompost gibi organik gübreleri mükemmel bir şekilde tamamlar ve bu gübrelerde bulunan yararlı mikroorganizmalarla etkileşime girer. Böylelikle gübreye veya sıvı gübreye eklenen bazalt un , amonyağı bağlayarak bu gübrelerin hoş olmayan kokusunu etkisiz hale getirir ve aynı zamanda asidi gidererek minerallerle zenginleştirir. Bu nedenle ısırgan gübresine az miktarda bazalt unu eklemeye değer. Komposta eklenen bazalt unu , aerobik mikroorganizmaların büyümesini uyarır. Bu şekilde kompostlama sürecini destekler ve kompostu havalandırır.

Ve komposta ne kadar bazalt unu eklenmelidir ? Ekolojik bahçe rehberlerinde önerilen dozlar genellikle 100 kg kompost başına 5-7 kg bazalt unu şeklindedir.

Yaprak bitleri için bazalt küspesi

Bazalt unun gübre olarak kullanımı en iyi bilinen ve yaygın olarak uygulanan yöntemdir. Bununla birlikte, bazalt ununun bitki zararlılarıyla mücadelede de yardımcı olduğunu bilmeye değer !

Burada bazalt unu üzerine bütün bir makale yazmam için bana ilham veren bilgiye geldik. Rehberimizin okurlarından biri olan Agata, yaprak bitleri için bu yöntemi belirttiği bir e-posta yazdı:

" Bitkilerin üstlerine nazikçe bazalt unu serpiyorum. Yaprak bitleri boğuluyor ve dökülüyor. Un ayrıca bitkileri güçlendiren silikon içeriyor. Zararlılardan kurtulmak için bu yöntemi tavsiye ediyorum! "

Ve aslında - bazalt yemeği yaprak bitlerini tedavi etmenin harika bir yoludur ve aynı zamanda bitkiler için toksik değildir ve insanlar için güvenlidir. Yemekten çıkan toz, böceklerin derisindeki hava geçişlerini tıkar ve boğulmalarına neden olur. Saksı ve balkon bitkileri olması durumunda hafifçe serpmek yeterlidir. Bahçe bitkileri söz konusu olduğunda, bitkilere 100 m2 ekim başına 1-2 kg un miktarında bazalt unu serpilir .

Haşere riskinin yüksek olduğu ve başka yaprak biti baskınlarının yaşanma ihtimalinin olduğu bir dönemde, bazalt unu ile toz alma haftada bir tekrarlanabilir .

Bunu bildiğim iyi oldu!

Bitkiler en iyi sabahları çiğ ile nemli olduklarında bazalt unu ile tozlanır (daha sonra un yapraklara daha iyi yapışır). Ancak unu bitkilerden hızla uzaklaştıracak rüzgarlı günlerden ve yağışlardan kaçınmalısınız. Toz alırken toz maskesi taktığınızdan emin olun.

Bitkilerin haşerelere karşı bazalt küspesi ile tozlanması ekolojik bir yöntem olarak kabul edilse de, bir dezavantajı vardır - faydalı böcekler de yemekten ölebilir. Bu nedenle bu işlem dikkatlice ve sadece bitkiler üzerinde arı bulunmayan dönemlerde yapılmalıdır.

Salyangozlar için bazalt unu

Yaprak bitleriyle savaşmanın yanı sıra, salyangozlara karşı korunmak için bazalt unu kullanmaya değer . Bu amaçla çiçek yataklarının her tarafına un serpilerek salyangozların üstesinden gelmesi zor bir bariyer oluşturur. Salyangozlar, tozlu un vücutlarına yapıştığı ve hareket etmelerini zorlaştırdığı için böyle bir engelden kaçınırlar. Bazalt unundaki bakır içeriği de muhtemelen önemlidir. Salyangozlara karşı bilinen ekolojik yöntem, bakır banttan bariyerler oluşturmaktır çünkü salyangozlar bakırdan uzak durur.

Ayrıca salyangozlara karşı yemekle tek tek bitkileri veya bitki sıralarını serpebilirsiniz . Ne yazık ki, unlu bitkilerin etrafına bariyerler kurmaya benzer şekilde, yalnızca bir sonraki yağmura kadar etkilidir. Ama yağmur yağsa bile hiçbir şey kaybolmaz! Un toprağı emecek ve ona değerli mineraller sağlayacaktır :-)

Bitkilerin hastalıklara karşı korunmasında bazalt unu

Zararlılarla mücadelede olduğu gibi bazalt unu da bitki hastalıklarının gelişimini azaltmaya yardımcı olur . Mantar hastalıklarına karşı bitkilere de aynı şekilde haşerelere karşı bazalt unu serpilir. Unun içerdiği silika bitkileri bağışıklı kılarak patates yanıklığı, gri küf, külleme ve diğer birçok mantar hastalığı gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Tohum tedavisi için bazalt küspesi

Bazalt unu, iki yıllık ve çok yıllık nakledilen bitkilerin tohumlarını, soğanları ve köklerini işlemek için de kullanılabilir (örneğin fide dikerken yararlıdır). Tohumlar ekimden birkaç gün önce unla kaplanır. Bu şekilde kullanılan bazalt unu , bitkileri hastalıklara ve zararlılara karşı koruyan mükemmel bir doğal tohum sosu . Aynı zamanda fidelerin çimlenmesi için mükemmel bir başlangıç ​​gübresidir.

Bazalt unu nereden alınır?

Umarım bu makalede sunulan bazalt küspesinin avantajları ve bahçecilikteki kullanımlarının çokluğu , en büyük şüphecileri bile bu gübrenin potansiyelini kullanmaya ikna edecektir. Bence, esas olarak organik tarım hayranları tarafından bilinen bazalt unu, gübreleme ve bitki koruma için en az değer verilen ürünlerden biridir. Bu arada, nispeten ucuzdur ve bu da en tutumlu bahçıvanların bile avantajlarından yararlanmasını sağlar.

Kendi bahçemde defalarca denediğim yüksek kaliteli bazalt yemeği rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Cazip bir fiyat ve hızlı sevkiyatı garanti ediyoruz :-)

Rehber mağazada bazalt yemeği

Şunlara dayanılarak hazırlanmıştır: Zbigniew Przybylak, Zararlılar ve hastalıklar için ekolojik müstahzarlar , Wydawnictwo GAJ, Bydgoszcz 2013, s. 47-49 ve Paweł P. Zago agriculturald agriculturalon, Tarım ve ilgili uygulamalarda bazalt yemekleri , Wrocław Teknoloji Üniversitesi Madencilik Enstitüsü Bilimsel Araştırması No. 123, Wrocław 2008 .