Güllerin vazoda daha uzun süre kalması için ne yapmalı?

Bir buket gül, duruma bakılmaksızın herkese verilebilecek güzel bir hediyedir. Ancak vazodaki güller çok çabuk soluyor. Vazodaki gülleri taze tutmak ve mümkün olduğunca uzun süre gözlerimizin tadını çıkarmak için ne yapmalı ? Kesilmiş güllerin daha uzun süre dayanması için basit ev ilaçları vardır . Vazoda güllerin ömrünü uzatmak için kanıtlanmış birkaç püf noktası öğrenin .

Vazoda Güller

Vazoda Güller

Vazoda güllerin ömrü nasıl uzatılır?

1. Gül sürgünlerinin uçlarını kırpın

Güllerin vazoda daha uzun süre kalması için suya koymadan önce sürgünlerin alt uçlarını keskin bir bıçakla geniş açıyla kesin . Bu, su alma alanını artıracaktır. Kesin bir hamle ile kesimi yapıyoruz. Makas, vasküler dokuları ezip zarar verebileceğinden, makasla kesmek daha az uygundur. Bu durumda çiçekler su alamayacaktır. Aynı şekilde, uçları çekiçle ezmeyin. Sürgünlerin uçlarını günlük olarak kesin. Böylelikle çürüyen bakterilerin ürettiği tıkaç oluşumunu engelleyeceğiz. Ayrıca tüm alt yaprakları da çıkarıyoruz, çünkü suya batırıldıklarında çok çabuk çürürler ve kirlenmesine neden olurlar.

2. Sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının

Kışın gül alırsak, onları sıcak bir odaya getirdikten sonra yaklaşık 2 saat ambalajında ​​kalmaları gerekir.

3. Gülleri daima soğuk suya koyun

Güllere yönelik vazoya döktüğümüz su soğuk olmalıdır. Öte yandan bulaşıklar kireçten arındırılmış olarak iyice yıkanır. Bakteriler, bitki çürümesine neden olan taş tortu üzerinde birikir. Güllerle dolu kabı serin bir odaya yerleştirin. Geceleri gülleri kaptan alıp soğuk su dolu bir küvete daldırabiliriz.

Vazoda Güller

Günlük su değişimi vazodaki güllerin daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır :-)

Fotoğraf Pixabay.com

4. Güllü vazoyu doğru yere yerleştirin

Kesilmiş gülleri güneşli ve serin olmayan bir yere yerleştiriyoruz. Ayrıca olgunlaşan meyvelerin ve yaşlanan çiçeklerin yanına yerleştirilmemelidir. Meyveler ve çiçekler olgunlaştıkça tatlı bir koku ile gaz yayar mı? güllerin yaşlanmasını hızlandıran etilen.

5. Vazodaki suyu her gün değiştirin

Kesilmiş güllerin dayanıklılığı söz konusu olduğunda su saflığı çok önemlidir. Vazodaki suyu her gün güllerle değiştiriyoruz ve her su değişiminde kabı iyice yıkıyoruz. Böyle bir olasılığımız yoksa, ona biraz sodyum hipoklorit (ağartıcı, örneğin As) ekleyebiliriz - 1 litre su için eksik bir kapak yeterlidir. Bu çare bakteri üremesini engelleyecek ve düşük konsantrasyonu güllere zarar vermeyecektir. Diğer bir çözüm, suyu bir tutam sitrik asitle asitlendirmektir. Çürütücü bakteriler asidik bir ortamda gelişmeyecektir. Suya bir damla bulaşık deterjanı da ekleyebiliriz.

6. Vazodaki suya şeker ekleyin

Şeker, kesme güllerin ömrünü uzatmada çok önemli bir rol oynar. Bakterisitler ve mantar öldürücüler dışında şeker, kesme güllerin ömrünü uzatan bazı besin maddelerinin temel bileşenidir. Güller, suda çözünmüş şekeri alır ve onu çiçeklerin, yaprakların ve sapların metabolizmasına dahil eder. Bu sayede yapraklar mavimsi olmadığından doğal renklerini korurlar. Pullardaki şeker konsantrasyonundaki artış, hücrelerin suyu emme kabiliyetini de arttırır, böylece bir turgor korunur. Güllü bir vazoda litre suya bir çay kaşığı şeker yeterlidir .

Uyarı! Suyu her gün şekerle değiştiririz çünkü şeker aynı zamanda bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır.

7. Uygun bir çiçek saç kremi seçin

Çiçekçiden güllerin ömrünü uzatmak için özel bir ajan isteyebiliriz (örn. Chrysal). Diğer karışımlar güller için toksik olabileceğinden, sadece güller için hazırlanan müstahzarların kullanılması önemlidir.

Vazoda solmuş bir gül nasıl canlandırılır?

Güllerimiz yavaş yavaş solmaya başladığında, onları ev ilaçları ile kurtarmaya çalışabiliriz. Sürgünlerin uçlarını kısa bir süre çapraz olarak kesmek için keskin bir bıçak kullanın. Sapların uçlarını kestikten sonra 10 saniye kaynar suya batırın . Bu işlem, iletken demetler içinde biriken hava kabarcıklarını gidermeyi amaçlamaktadır. Bu sayede kanalların tıkanması kaldırılır ve çiçekler su alabilir. Kaynayan sudan çıkardıktan sonra gülleri ılık suyla bir vazoya koyun.

Diğer bir yol da çiçekleri soğuk suda yıkamaktır . Gülleri bir küvetin veya soğuk suyla dolu derin bir kabın dibine koyun. Onları birkaç saat karanlık ve serin bir odada bırakıyoruz.

MSc. Agnieszka Lach