Kozalaklılarda çam örümceği akarı - belirtiler, fotoğraflar, kontrol

Çam örümceği akarı, sıklıkla iğne yapraklılarda görülen bir zararlıdır. Çoğunlukla selvi ağaçlarına, Norveç ladinine ve beyaz ladinlere, ardıçlara, Kore köknarına ve mazıya saldırır. Bir örümcek akarının kozalaklı ağaçlarda görülmesi , iğnelerin renk kaybına, ardından yoğun kahverengileşmesine ve düşmesine neden olabilir. Kozalaklılarla beslenen örümcek akarı semptomlarını nasıl doğru bir şekilde belirleyeceğinizi görün , fotoğrafları karşılaştırın ve çam ağacı örümcek akarı ile savaşmanın en iyi yollarını öğrenin . Bu sağlıklı kozalaklı ağaçların sırrıdır!

iğne yapraklılar üzerinde çam örümceği akarı

Çam örümceği akarı - fotoğraflar, beyaz ladin 'Conica' üzerindeki çam örümceği akarının beslenme semptomlarını göstermektedir

Çam örümcek akarı - belirtiler

Çam örümcek akarı ( Oligonychus ununguis ), iğne yapraklı ağaçlara ve çalılara saldıran küçük bir arakniddir . Başlangıçta, iğnelerin mozaik sarı-kahverengi renginin solmasına, ardından kahverengileşmesine ve düşmesine neden olur.

Bu haşere özellikle ladinlere bayılır. Ve böylece, Norveç ladininde, Sırp ladininde ve dikenli ladin üzerinde, çam örümceği akarının beslenme semptomları , taç içinde, eski sürgünlerin iğnelerinde görülebilir. Öte yandan, Norveç'in cüce çeşitlerinde, genç sürgünlerin iğnelerinde de 'Nidiformis' ve 'Little Gem' ve beyaz ladin 'Conica' ladin bulunur. Beyaz ve sıradan ladin cüce formlarında, iğnelerin kahverengileşmesinin bitkinin altından yukarıya doğru ve mavi ladin içinde - gövdeden ağacın tepesinin dış kısmına doğru ilerlediği karakteristiktir. Buna karşılık, çam örümceği akarının saldırdığı selvi ve mazı, pullarda sarı mozaik benzeri lekelere sahiptir ve zamanla pulları griye döner. Genellikle, bitki sürgünlerinde bu haşerenin küçük, kehribar yumurtaları görülebilir.

iğne yapraklılar üzerinde çam örümceği akarı

Kozalaklılarda çam örümceği akarı İğnelerde gözle görülür kahverengileşme ve karakteristik bir örümcek ağı

İğnelerin üzerinde haşerelerin saklandığı minik örümcek ağlarını fark ettikten sonra , kozalaklılar üzerinde bir örümcek akarı olduğundan emin olacağız. Ne yazık ki, o zaman etkili ilaçlama için çok geç olabilir. Bu nedenle, Mayıs ayından itibaren kozalaklı ağaçların sürgünlerinin altına beyaz bir sayfa koymaya değer ve daha sonra bitkiyi sallayın veya sürgünleri birkaç kez vurarak zararlıları sallayın. Sayfada çok sayıda küçük, hızlı hareket eden örümcek varsa (onları gözlemlemek için yanınızda büyüteç bulundurmaya değer), bu çam örümceği akarı ile uğraştığımızın ve püskürtmeniz gerektiğinin bir işaretidir .

iğne yapraklıların hastalıkları ve zararlılarıİğne yapraklıların hastalıkları ve zararlıları

Kozalaklı ve zararlı böcek hastalıkları çoğunlukla ihmal edilen bitkilere saldırır, ancak uygun şekilde bakıldığında da saldırabilirler. İğnelerin düşmesi veya kahverengileşmesi, kozalaklı ağaçlarda sürgünlerde renk değişikliği veya bozulma olduğunda ne yapılacağını görün, yaprak bitleri veya örümcek akarları gibi kozalaklı zararlıları görebiliriz. İşte kozalaklı ağaçların en yaygın hastalıklarını ve zararlılarını nasıl belirleyeceğiniz ve bunlarla nasıl mücadele edeceğiniz. Daha...

Çam örümceği akarı - mücadele

PWN'nin etkili kontrolü , bu haşerenin oldukça karmaşık gelişme döngüsü nedeniyle zordur. Kehribar yumurta şeklinde kozalaklı ağaçların kabuğunda kış uykusuna yatar. Nisan ve Mayıs ayının sonunda larvalar onlardan çıkar ve yetişkinliğe ulaşana kadar iğnelerle beslenir. Bununla birlikte, larvaların yumurtalardan çıkış süresi oldukça uzundur ve bitki aynı anda hem yumurta, larva hem de PW örümcek akarının yetişkin formlarını içerebilir. Dahası, yaz aylarında iğne yapraklılar üzerindeki örümcek akarı , koruyucu bariyerini oluşturan örümcek ağlarını ürettiğinde, ilaçlamaların etkinliği önemli ölçüde azalır.

Bu nedenle örümcek akarı üzerine ilaçlama , yumurtadan çıkma mevsiminin başında, böcekler örümcek ağı geliştirmeden önce yani mayıs ve haziran aylarında yapılmalıdır. Püskürtme için, Karate Zeon 050 CS (5 ml ajanı 5 ml suda çözün) ve Magus 200 SC (6 ml ajanı 10 litre suda çözün) gibi örümcek akarlarını seçin. İkincisi, örümcek akarlarının tüm gelişim aşamalarıyla aynı anda savaştığı için özel bir tavsiyeye değer. Bu, püskürtme sayısını azaltmanıza olanak tanır.

Büyüme mevsimi boyunca kullanılan bitki koruma ürünlerini sınırlandırmak için, sadece zararlılara değil yararlı böceklere de zararlı olduklarında, bitki vejetasyonu başlamadan önce ilkbaharda iğne yapraklılar üzerindeki örümcek akarlarına karşı önleyici ilaçlamanın yapılması da çok önemlidir . Bu amaçla, Promanal 060 EC veya Treol 770 EC gibi parafin yağına dayalı müstahzarlar ve ayrıca çevre dostu Emulpar 940 EC preparatı kullanılır. Bu ilaçlamanın amacı kışlayan örümcek akarı yumurtalarını çevreye zarar vermeden yok etmektir . Kozalaklılar, büyüme mevsiminde zaten beslenen zararlılarla mücadele etmek için de kullanılabilir.

Kozalaklılar üzerinde örümcek akarları ile mücadele makalesinde listelenen bitki koruma ürünleri e-mağazamızdan sipariş edilebilir. Yüksek kalitede hazırlıklar, cazip fiyatlar ve hızlı sevkiyat garantisi veriyoruz. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.