Pergolalarda hızlı büyüyen sarmaşıklar. Pergola dikmek için ne tür sarmaşıklar?

Birçok tırmanma tesisi, pergola dikmek için mükemmeldir. Bununla birlikte, çoğu zaman, hızlı büyüyen asmaları ararız, böylece pergola mümkün olan en kısa sürede yeşile döner. Bununla birlikte, pergolaların yakınına dikim için mükemmel olacakları için, sürüngenlerin diğer birkaç özelliğine dikkat etmeye değer . Bir pergolada çekici hızlı büyüyen sarmaşıkları nasıl seçeceğinizi görün . İşte kanıtlanmış bazı öneriler!

pergolalarda hızlı büyüyen asmalar

Asma ile kaplı pergola

Fotoğraf Pixabay.com

Pergolalar için hangi asmalar iyidir?

Bir pergola için hızlı büyüyen bir tırmanıcı seçerken , destek ve tırmanma tesisi arasında doğru orantıları koruma ilkesine uymak önemlidir . Muazzam bir desteğin yanında, virginia sarmaşık gibi güçlü bir şekilde büyüyen bir çok yapraklı bitki dikin. Küçük bir yapıyla, yabanasması veya hanımeli gibi daha hassas bir alışkanlığa sahip asmalar daha uygun olacaktır. Pergolanın gücünü, sarmaşığın büyüme gücü ve ağırlığı ile eşleştirmek de önemlidir . Ve bu kadar kuvvetli bir şekilde büyüyen çiçek salkımları veya çardaklar, tahta bir pergola dikmek için fazla geniş sarmaşıklara dönüşebilir. Bir pergola için hızlı büyüyen bir tırmanıcı ararken , aynı zamanda tırmanan bitkilerin estetik değerlerine de bir göz atmaya değer, çünkü yaprak ve çiçeklerden yapılmış dekoratif türlerimiz var.

Dekoratif yapraklı pergolalarda hızla büyüyen dağcılar

Beş yapraklı akebia ( Akebia quinata )

Beş yapraklı akebia, yarı yaprak dökmeyen yaprakları olan , hızlı büyüyen bir pergoladır . Yılda 2 metreye kadar büyümeye ulaşır. Genç sürgünler mor, sonra kahverengidir, desteklerin etrafına sıkıca sarılır. Akebia, çoğunlukla yapraklardan dekoratif olmasına rağmen, minik çiçekleri, çikolata moru, hafif kokulu ve ona çekicilik katıyor. Beş yapraklı akebia, güneşli ve yarı gölgeli konumları tercih eder.

akebia quinataAkebia quinata - çikolatalı sarmaşık nasıl yetiştirilir?

Akebia, ilginç ve hoş kokulu çiçekleri ile çok çekici bir dağcıdır. Doğru tür ve çeşidi seçtiğiniz ve güzel bir bitki alışkanlığı için doğru kesimi sağladığınız sürece büyümesi kolaydır. Bahçeye en az iki bahçe bitkisi dikmek için de iyi bir neden var. İşte bir çikolata asması yetiştirmenin sırları - bu konuda bilmeniz gereken her şey. Daha...

Vinoblush beş yapraklı var. Murowa ( Parthenocissus quinquefolia var. Murorum )

Virginia Creeper, yılda 3 metreye bile ulaşan çok güçlü bir tırmanıcıdır . Tamamen dayanıklıdır ve ortalama toprakları kabul eder. Asmanın karakteristik beş yapraklı yaprakları yeşildir ve sonbaharda kırmızılaşır. Virginia sarmaşık, hem güneşli hem de yarı gölgeli pozisyonlara dayanabilir.

Virginia sarmaşık, üç yapraklı veya çalı. Hangisini seçmeli?

Virginia sarmaşık, Kuzey Amerika ve Doğu Asya'da doğal olarak yetişen 10 tür dahil olmak üzere asma ailesine ait bir üzüm cinsidir. Bahçelerimizde genellikle 3 tür yetiştirilmektedir - Virginia Creeper, Virginia Creeper ve Bush Creeper. Bahçede büyümek için hangisi en iyisidir? Daha...

Aconite asma ( Ampelopsis aconitifolia )

Aconite asma, bir metrelik yıllık artışla yaklaşık 4 m yüksekliğe ulaşan alçak bir tırmanıcıdır. Pergolalarla iyi çalışır . Tek, derin kesilmiş, sonbaharda sararan yeşil yapraklar dikkat çekicidir. Bağ her toprakta iyi sonuç verir.

Bağ 'Elegans' ( Ampelopsis glandulosa 'Elegans' )

Elegans Variable Vine, üç renkli yaprakları ve dekoratif meyveleri ile hızlı büyüyen bir pergola asmasıdır . Asmanın genç sürgünleri hafif kırmızımsıdır ve yeşil yapraklar dekoratif renklerle süslenmiş ve ilginç bir şekilde kesilmiştir. Bağ, tercihen korunaklı, güneşli ve yarı gölgeli konumları tercih eder.

Elegans değişken asma, yetiştirme ve çoğaltma'Elegans' değişken asma - yetiştirme ve üreme

'Elegans' değişken asma, ilkbahar ve yaz aylarında bitkiyi süsleyen çekici renkli ve şekilli yapraklara sahip bir asmadır. Sonbaharda eşsiz bir renkle güneşte parıldayan meyvelerle süslenir. Meyvenin görünümünden dolayı Elegans değişken asmaya "porselen asması" denir. Daha...

Dekoratif çiçekli pergolalarda hızla büyüyen dağcılar

Akasma ( Akasma )

Büyük çiçekli çeşitlerden yabanasması , pergolalarda büyürken çok ilginç görünecek . Bereketli topraklarda en iyi şekilde büyürler, ayrıca düzenli sulamalarına da dikkat etmeye değer. Popüler ve aynı zamanda güzelce çiçek açan bir mor çeşidi 'General Sikorski' iken, uzun çiçekli 'John Paul II' çeşidi pembe kurdeleli beyaz çiçeklerden keyif alır.

Akasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklarAkasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklar

Akasma, bahçelerde çok popüler olan birkaç yüz türün bir üzüm çeşididir. Çeşitli desteklere ekilebilir ve yer örtücü bitkiler olarak kullanılabilirler. Bahçede başka hangi akasma çeşitlerinin ekilmeye değer olduğunu, bahçe ekiminin neye benzediğini, bu dağcıları kesmenin gerekli olup olmadığını ve olası akasma hastalıklarının nasıl üstesinden gelineceğini görün. Daha...

Hecrotta 'Goldflame' Hanımeli (Lonicera hecrotti 'Goldfame')

Hecrotta 'Goldflame' hanımeli, pergolalarda hızla büyüyen, yüksekliği 3 m'ye ulaşan uzun ve bolca çiçek açan bir dağcıdır . Hecrotta Goldflame hanımeli borulu çiçeklere sahiptir, hafif kokulu, içi pembe ve sarıdır. Güneşli konumları tercih eder ve ortalama topraklarda bile içeriklidir.

Henry'nin Hanımeli ( Henry Lonicera )

Henry's Honeysuckle, oldukça yaprak dökmeyen yaprakları olan , hızlı büyüyen bir pergola tırmanıcısıdır . 1 metrelik artışlarla 3 metre yüksekliğe ulaşır, pergolaları koyu mor renkli borulu çiçeklerle süsler. Bu hanımeli güneşli ve yarı gölgeli pozisyonları tercih ediyor, tercihen korunaklı.

Hanımeli - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

Bazen kuru odun olarak da anılan hanımeli, en değerli bahçe tırmanıcılarından biridir. Herhangi bir destek üzerinde, kafeslerde veya pergolalarda mükemmel görünüyor. Duvarlara ve bahçe çardaklarına karşı harika görünüyor. Bu tırmanıcı, bahçemizi sakinleştirecek ve rüzgardan koruyacak güzel bir yeşillik duvarı oluşturarak bir çiti kapatabilir. Hanımeli yetiştiriciliği nedir ve bahçe için hangi çeşitler en iyisidir? Daha...

Tırmanan güller

Gelin tırmanma gülleri doğru tırmanıcı değildir, ancak destekleri uzun sürgünlerle desteklerler. Bu sayede pergola dikimi için önerilebilirler . Tırmanan gül çeşitleri en kuvvetli şekilde büyür, çiçek açmayı bir kez tekrarlayabilir veya çiçek açabilirler, ancak çok uzun ve bolca. Güneşli ve çok rüzgarlı olmayan konumları tercih ederler. Çardak dikimi için tavsiye edilmeye değer sarmaşık gül çeşitleri arasında, hastalıklara karşı yüksek direnç gösteren sarı renkli, kalıcı renk koruyan çiçeklerle 'Goldstern' çeşidini bulabiliriz. Bir başka ilginç soluk pembe pergola gülü çeşidi, çiçeklenmeyi tekrarlayan ve en eski sarmaşık gül çeşitlerinden biri olan 'New Down'dur.

MSc. Joanna Białowąs