Çimlerimi ne zaman kazımalıyım?

Kazıma , sözde tabakayı etkili bir şekilde kaldıran çimin dikey olarak kesilmesidir. çim üzerinde "keçe" ve aynı zamanda genel durumunu iyileştirir. Bu tedavinin etkinliği, büyük ölçüde, kazıma yapmak için doğru zamanın seçimine bağlıdır. En fazla faydayı elde etmek için çimlerinizi ne zaman biçeceğinizi görün , çimlerinizin ne zaman budama ihtiyacı olduğunu ve çimlerinizi biçmek için en iyi zamanın ne olduğunu öğrenin .

Çimleri ne zaman kazımalı

Çimlerimi ne zaman kazımalıyım?

Eski, kurutulmuş çim bıçaklarından yapılan yukarıda bahsedilen keçe tabakasının çıkarılmasına ek olarak, çim kazıma, çok sığ köklü otları kaldırır ve çimin sıkışmasını destekler. Kazıyıcı ayrıca zemini gevşeterek çim köklerine daha fazla hava ulaşmasını sağlar. Kazıma, gübreleme ve sulamanın etkinliğini arttırır ve diğer bakım tedavileri ile birlikte çimlerdeki yosunlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Çimlerin ne zaman kazıma ihtiyacı var?

Bizim ise çim kötü büyür, çim sarıya döner ve yavaş yavaş ölür , çim altında zemin sıkışır ve size hissetti kalın, birkaç santimetre katmanını gözlemleyebilirsiniz biçilen değil kaldırıldı, kurutulmuş ot bıçakları, ölü yaprak yapılmış ve yosun, kazıma önerilen bir tedavi olacaktır .

Bu çim sarma keçesi su, hava ve besin maddelerinin toprağa nüfuz etmesini engelleyerek bunların çim köklerine ulaşmasını engeller . Ayrıca bu geçirimsiz tabakanın altında patojenik mantarlar kolaylıkla gelişir . Çim keçesi, yosun ve likenlerin gelişimi için de ideal bir yerdir.

Keçe tabakasının oluşumu, sınırlı biyolojik aktiviteye sahip asidik topraklar ve düzenli çim bakımının olmaması tarafından tercih edilir . Bu tür sorunlarla mücadele ediyorsanız, kazıma yapmak çimlerinizin durumunu iyileştirecektir !

Çim biçme için son tarih

Çimler, kıştan sonra yoğun yenileme sırasında tercihen ilkbaharın başlarında olmak üzere yılda en az bir kez taranmalıdır . Nisan ve Mayıs aylarında güçlü büyüme nedeniyle, çimler hızla kalınlaşacak ve yeni büyümelerle boşlukları kapatacaktır. Kazıyıcı bıçakların çimin altındaki keçe katmanına ulaşıp kesebilmesi için, çimin kazıma işleminden önce 1 cm uzunluğunda sıkıca kesilmesi iyi olacaktır. Boşluklar yeni köklerle doldurulana kadar, çimlerden fazla yararlanılmamalıdır.

İyi nem olması veya yağış ihtimali olması koşuluyla, ikinci bir uygun kazıma zamanı yazın sonu veya erken sonbahardır . Bununla birlikte, yetiştirme mevsimi sona ermeden ve kışın başlangıcından önce, çimlerin kazımadan sonra yenilenmesi için yeterli bir süre beklemeyi unutmayın .

Çimdeki delikler nasıl doldurulurÇimlerdeki delikler nasıl doldurulur? İşte en iyi yol!

Çimler çoğu zaman çirkin delikler, gri kuru ot parçaları ve çimin görünümünü ve ruh halimizi bozan kel yamalar gibi görünür. Neyse ki bunun için bir çözüm var. Çimlerinizdeki delikleri doldurmanın en iyi 3 yolunu keşfedin ve gerçekten neyin işe yaradığını görün! Daha...

Çimleri ne korkutur?

Daha küçük bir alana sahip bir çimde kazıma, çimleri dikkatlice taradığınız bir kök tırmığı kullanılarak yapılabilir. Tırmık benzeri dairesel kazıyıcı daha az çaba gerektirir ve diş yerine çelik bıçaklarla donatılmıştır.

Geniş çim alanlar üzerinde kapsamlı bir kazıma, en iyi motorlu bir kazıyıcı ile yapılır. Bazı çim biçme makinesi üreticileri, çim biçme makinenizde biçme bıçakları yerine kullanılabilen kök biçme bıçakları sunar.

Kazıyıcı, 5-15 mm derinliğindeki olukları düz bir düzlemde 2-3 cm'lik adımlarla kesmek için yeterli basınç uygulamalıdır. Keçe tabakasının altındaki zemin hafifçe çizilmelidir . Bazı yüzeylerde kazıyıcıyı tek bir derinlikte tutmak zordur. Deneyimli bahçıvanlar , kazıyıcıyı kademeli olarak ilerletmeyi ve iki, üç veya hatta dört kez farklı yönlere yönlendirmeyi tavsiye eder .

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı

MSc. Joanna Białowąs