Domates yaprağı kıvrılması - nedenleri, önlenmesi, tedavisi

Domates yaprağının kıvrılması , bu popüler sebzelerin hem toprakta hem de örtü altında yetiştirilmesinde yaygın bir sorundur. Domates yaprağının kıvrılmasının nedenleri, bakteriyel kanser gibi çok tehlikeli bir hastalıkla ilişkilendirilebilir, ancak daha çok yanlış bitki bakımı ve döllenme hatalarından kaynaklanır. Domates yaprağının kıvrılmasının en yaygın nedenlerini öğrenin ve domates yaprakları kıvrıldığında ne yapmanız gerektiğini görün .

domates yaprağı kıvrımı

Domates yaprağı kıvrılması, fide üretiminden çiçeklenmeye ve meyve olgunlaşmasına kadar bitki gelişiminin çeşitli aşamalarında meydana gelebilir. Her zaman bir hastalığın belirtisi olmak zorunda değildir, bu nedenle domates yaprağının kıvrılmasının kesin nedenlerini bilmeye değer.

Domates yaprağı kıvrılması - uygunsuz bakım ve döllenmeye neden olur

Domates yaprağının kıvrılması , çoğunlukla su eksikliği, sıcaklık ve hava neminde çok hızlı değişiklikler veya gübreleme hatalarının bir belirtisidir. Mahsulünüzde domates yaprağının kıvrılmasının nedenlerini belirlemek için , her nedenle ilişkili semptomları ayırt etmeyi öğrenmek faydalı olacaktır.

Öncelikle domates yaprağının kıvrılmasının ilk belirtilerini fark ettiğimizde , bitkilere doğru büyüme koşullarının sağlandığından emin olun. Doğru büyüme ve meyve vermesi için domateslerin sıcaklığa ve güneşli bir konuma ihtiyacı vardır. Optimum sıcaklık gündüz 28 ° C ve gece 18 ° C'dir. Domates, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 10 ° C civarında olduğu zamanları sever. Daha büyük sıcaklık dalgalanmaları genellikle domates yapraklarının kıvrılmasına neden olur .

Ayrıca mahsulün uygun şekilde sulanmasını da hatırlamalısınız, ancak aşırı sulama yapmamalısınız. Domates yaprağının kıvrılmasının çok yaygın bir nedeni uzun süreli su kıtlığıdır . Bu nedenle her gün bitkilere bakmak, toprağı ve havadaki nemi kontrol etmek önemlidir. Bitkilerimizi birkaç gün unutursak, etkisi felaket olabilir. Görünce bitkilerde kıvrılmış yaprak ve onların kenarlarının esmerleşme tüm tesisin geri dönüşümsüz solma önceki son aşamasıdır. Ancak, havadaki kısımların ıslatılması mantar hastalıklarının gelişimini teşvik ettiğinden, domateslerin saplarını ve yapraklarını serpiştirmemek için doğrudan yere sulanması en iyisidir.

Domates yetiştiriciliği için en iyi toprak, hafif, derinlemesine işlenmiş, iyi drene edilmiş ve hafif asidik toprak (pH 5.5 - 6.5 domates için idealdir) ve organik maddeler bakımından zengindir. Toprak pH'ı çok düşükse kalsine edilmelidir. Domates yetiştiriciliğine başlamadan önce, organik maddeyle zenginleştirmek için iyi kompostlanmış gübre veya kompostu toprakla karıştırmaya değer. Büyüme mevsimi boyunca domatesleri gübrelemek için, seyreltilmiş ısırgan gübresi ile sulama kullanılabilir (10 litre suya 1 litre sıvı gübre oranında su ile karıştırın). Bu doğal domates gübreleme yöntemi, örneğin forumumuzda sıklıkla övülür. Sebzeler için hazır mineral gübreler de bize yardımcı olabilir.

Isırgan - özellikleri, gübreleme ve bitki korumadaki uygulama

Isırgan otu genellikle bahçeden çıkarılması gereken rahatsız edici ve rahatsız edici bir acı otla ilişkilendirilir. Bu arada, atmak yerine değerli bir sıvı gübre, özüt veya kaynatma haline getirilebilir ve gübreleme ve bitki koruma için kullanılabilir. İlginç bir şekilde ısırgan otu, bitkisel ilaçlarda, yemek pişirmede ve kozmetikte de kullanılmaktadır. Daha...

Domates yapraklarının yukarı doğru kıvrılması , çok fazla güneş ışığı ve aynı zamanda su sıkıntısı olduğunda ve ayrıca çok güneşli ve sıcak havalarda tepesi yapıldığında meydana gelir.

Gündüz ve gece ani sıcaklık dalgalanmaları, optimum hava neminin altında olması ve aynı zamanda aşırı yüzey nemi gibi elverişsiz iklim koşulları, bitkilerin kalsiyum alımını ve beslenmesini bozar. Kalsiyum açığı yüksek olan domates yaprakları kıvrılır ve rengi değişir (özellikle yaşlı yapraklar). Diğer belirtiler şunlardır: Bitkilerin üst kısımları koyu yeşile döner ve alt taraftaki yapraklar hafif mordur. Yaprak sapı da dahil olmak üzere yaprakların üstleri ve kenarları bükülür ve yavaş yavaş ölür. Böyle bir durumda, yetiştirme koşullarını iyileştirmek, domateslerin azot veya fosfor ile aşırı gübrelenmemesini sağlamak ve ayrıca kalsiyum gübreleri uygulamak gerekir, örn.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Domates apikal yaprak kıvrılması bakır eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Daha yaşlı apikal yapraklar "boru şeklinde" kıvrılırken, en küçüğü küçülür. Yaprak sapları kısa ve yapraklar serttir. Bu semptomların ortaya çıkması, toprakta bakır eksikliğine veya domateslerin topraktan bakır almasını zorlaştıran faktörlerin ortaya çıkmasına bağlı olabilir. Bu faktörler çok yüksek toprak pH'ı (6.5'in üzerinde) ve aşırı azot veya fosforlu gübrelemedir. Bu nedeni ortadan kaldırmak için, herhangi bir pH metre kullanarak toprağın pH'ını kontrol etmek, azotlu gübrelemeyi sınırlamak ve toprak veya yaprak bakır gübreleri (örneğin Mikrovit Cu, Forte bakır şelat) uygulamak gerekir.

En genç yaprakların kıvrılması ve deformasyonu manganez eksikliğinden kaynaklanabilir. Yapraklar aynı anda gri-kahverengi ve nekrotik bir renk alır. Manganez alımındaki zorluklar, topraktaki bu elementin yetersiz miktarı, toprağın çok yüksek pH'ı, ışık eksikliği, aşırı toprak nemi veya diğer bileşenlerle (örn. Potasyum, fosfor, kalsiyum veya bakır) aşırı gübrelemeden kaynaklanabilir. İlk aşamada, substratın pH'ının uygun olup olmadığını kontrol edin ve ardından manganez şelat içeren yaprak veya toprak gübreleri (örn. Mikrovit Mn, Forte manganez şelat) uygulanabilir.

Amatör mahsullerde, domateslerin gübrelenmesinde noksanlık belirtilerinin görülmesi durumunda, Target tarafından domates için sıvı gübre "aromatik meyve" gibi mikro elementlerle zenginleştirilmiş sıvı gübrelere ulaşmaya değer. Bu tip gübre kullanımı sayesinde bitkilere gerekli tüm besin maddelerini sağladığımızdan ve elde edilen meyvenin domatesten beklenen lezzet ve aroma dolu olacağından emin olacağız.

Domates - ekim, dikim, yetiştirme, çeşitlerDomates - ekim, dikim, yetiştirme, çeşitler

Domates, çok popüler olan ve genellikle sofralarımızda görülen sebzelerdir. Ancak bugün mağazalardan aldığımız domateslerde çoğumuzun çocukluğundan beri bildiği domatesin harika tadını bulmak zor. Bu nedenle, kendi bahçenizde domates yetiştirmeye özen göstermeye değer. Bunlar domates yetiştiriciliği için temel gereklilikler ve amatör yetiştiriciliğin en iyi çeşitleridir. Daha...

Domates yaprağı kıvrılması - bakteriyel kanser

Domates bakteriyel kanser , domates bitkileri için son derece tehlikeli bir hastalıktır. Bakteriyel enfeksiyonların en yaygın kaynağı, kendileriyle enfekte olmuş tohumlar veya ekildikleri topraktır. Enfeksiyonun nedeni, bakteri ellerinin yüzeyine aktaran veya bakım sırasında bir bitkiden diğerine bahçe aletleri kullanan bir kişi de olabilir.

Domates bakteri kanseri enfeksiyonunun belirtileri genellikle fidelerin ekilmesinden birkaç hafta sonra veya meyve tutumu aşamasında ortaya çıkar. Karakteristik semptomlar , bitkinin geri dönüşü olmayan solmasından önce gelen domates yaprağı kıvrılmasıdır . Solma bitkinin dibinde başlar ve genellikle hızla yukarı doğru ilerler. Yaprak loblarının yaprak sapının sadece bir tarafında katlanmış olması da yaygındır.ve gövdenin bir tarafında yaprağın veya bitkinin diğer tarafında sağlıklı görünüyor. Ağır istila edilmiş bitkilerde çatlaklar, kanserli yaralar ve müsilajinöz akıntı görülebilir. Öte yandan, yaklaşık 2 mm çapında hafif bir bordürle çevrili meyve üzerinde küçük koyu noktalar görünebilir. Ancak meyve semptomları çok nadirdir.

domates yaprağı kıvrımı

Bakteriyel kanser enfeksiyonu sonucu domates yaprağının kıvrılması

Şimdiye kadar bakteriyel domates kanserine dirençli çeşitlerin yetiştirilmesi mümkün olmamıştır. Deneyimler, yalnızca belirli çeşitlerin ve çıkarılması gerekmeyen çeşitlerin çok daha az hastalandığını göstermektedir.

Polonya'da domates bakteriyel kanseriyle etkili bir şekilde mücadeleye izin verecek bir hazırlık yok. Bu nedenle tek çözüm, enfekte olmuş bitkileri çıkarmak ve yakmaktır. Hiçbir koşulda kompost haline getirilmemelidirler. Enfekte bitkilerle temas halinde olan tüm aletler dezenfekte edilmelidir (örneğin sıcak sirke ile). Profilaktik, hala sağlıklı bitkilere bakır preparatlar, örneğin Miedzian 50 WP veya greyfurt ekstresi içeren maddeler, örneğin Biosept Active 33 SL, Grevit 200 SL, Septovital 200 SL püskürtülür. Bu preparatlar, bakterilerin daha fazla çoğalmasını ve hastalığın gelişmesini engelleyebilir, ancak onu ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, yetiştiriciliğin sona ermesinden sonra, diğer tüm bitkiler de çıkarılmalı ve yakılmalı ve seranın içi ve çeşitli ekipman, bakterisit etkiye sahip dezenfektanlardan biri ile, örneğin Agrosteril 110 SL ile dekontamine edilmelidir.

Uyarı! Bakteriyel kanserin tekrar etmesini önlemek için en az 3 yıl domates yetiştirmemek en iyisidir.

Domates hastalıkları ve kontrolüDomates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları bitkilerin ölümüne ve büyük verim kayıplarına neden olur. Bu nedenle bitkileri sistematik olarak incelemek ve domates hastalıklarının ilk rahatsız edici semptomlarına hızlı tepki vermek çok önemlidir. Bunlar domateslerin en sık görülen ve çok ciddi hastalıkları ve amatör yetiştiriciliğinde kontrolüdür. Kendi arazinizden sağlıklı ve lezzetli domatesler elde etmenin yollarını keşfedin! Daha...

Yaprak biti saldırısı sonucu domates yaprağı kıvrılması

Neyse ki kolayca fark edilebilen domates yaprağının kıvrılmasının bir başka nedeni, yaprak bitleri gibi zararlıların varlığı olabilir. Domates üzerindeki yaprak bitlerinden şeftali yaprak biti veya patates yaprak biti en sık görülür. Bu haşerelerin beslenmesi sonucunda yapraklar, yaprak bıçağın kaşık şeklinde kıvrımı şeklinde deforme olur . Bu semptomlara genellikle yaprakları örten yaprak bitlerinin ürettiği yapışkan bal çiği eşlik eder.ve bu zararlıların bitki üzerinde bol miktarda bulunması. Bu haşerelerin ortaya çıkması durumunda, yaprak bitlerini sebzelerde kullanım için onaylanmış mevcut yaprak biti preparatlarından birini kullanarak kontrol etmek, ihtiyati tedbirleri ve bekleme süresini (yani ilaçlamadan hasada geçmesi gereken gün sayısı) hatırlamak gerekir. Kimyasal bitki koruma ürünlerinin kullanımından kaçınmanın önerildiği arsalar ve ev bahçelerinde amatör mahsullerde, Agricolle gibi insanlar için toksik olmayan doğal müstahzarların kullanılması veya yaprak bitleri için soğan kaynatma veya sarımsak özü gibi ev ilaçları kullanmak daha iyidir.

Makalede listelenen domates yapraklarının hastalık ve zararlılarına karşı korunma önlemleri mağazamızda sipariş edilebilir. 24 saat içinde yüksek kaliteli ürünler, verimli hizmet ve sevkiyat garantisi veriyoruz. (bitkileriniz zaten hastalandığında ve hızlı bir şekilde püskürtmeniz gerektiğinde önemlidir ). Mağazaya gitmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)

Katarzyna Matuszak