Bergenia kalp şeklinde - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Kalp şeklindeki Bergenia , pozisyon ve toprak için son derece düşük gereksinimlere ve yüksek dona dayanıklılığa sahip, yaprak ve çiçeklerden oluşan, yaprak dökmeyen, çok yıllık bir süsdür. Eşsiz bir çekiciliğe sahip uzun ömürlü, aynı zamanda büyümesi kolay ve uzun ömürlü olan tüm bahçıvanlara tavsiye ederim. Bahçede kalp şeklindeki bergeni yetiştiriciliğinin neye benzediğini görün, çiçek tarhınızda bulunmaya değer kalp şeklinde bergeni çeşitleri var mı ve bu çok yıllık bergeni seviyorsanız - amatör koşullarda bergeninin yayılması nedir? İşte bu ilginç çok yıllık bitki hakkında bilmeniz gereken her şey!

Bergenia kalp şeklinde

Bergenia cordifolia - Bergenia cordifolia

Bergenia kalp şeklinde - yetiştirme

Cordata BERGENIA ( BERGENIA cordifolia da bergenia sercolistna olarak da bilinir), zemin rizomlar boyunca sürünen, kalın bir üretim, yaprak dökmeyen yıllık. Yapraklar iri, kösele, parlak, kalp şeklindedir. Neredeyse tüm yıl boyunca Bergenia'nın bir dekorasyonu. Sürgünlerin tepelerinde büyük panikülat salkımlarında toplanan kalp şeklindeki koyu pembe bergenya çiçekleri, nisandan mayısa kadar ortaya çıkar. Çiçeklenme sürgünleri de ilginç çünkü alışılmadık bir kırmızı renge sahipler. Bitki 0,5 m yüksekliğe ulaşır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Kalp şeklindeki Bergenia çiçekleri, buketler için kesilebilir. Çok dayanıklıdırlar ve çiçekçiler tarafından beğenilirler.

Kalp şeklindeki bergeninin yetiştirilmesi hemen hemen her toprakta ve pozisyonda başarılıdır, ancak bu bitki en iyi şekilde humuslu, orta derecede nemli, nötr topraklarda yarı gölgeli veya gölgeli bir yerde büyüyecektir. Daha güneşli yerlerde, alt tabakada daha fazla nem gerektirir. Güneşte büyümesi daha az gür ama daha iyi çiçek açar. Tek tavsiyem, kalp şeklindeki bergeninin yapraklarının bazen yanabildiği çok güneşli yerlerden kaçınmaktır. Koşullar uygun olduğu takdirde, kalp şeklindeki bergeni tek bir yerde birkaç yıl yaşayabilir .

Yapmaya değer! İlkbaharda kalp şeklinde bergeni yetiştirirken, kışın kurumuş yaprakları çıkarın ve bergeni çok sayıda yeni, güzel yaprak üretecektir. Ayrıca kanama salkımını gidermeye değer.

Kalp şeklindeki bergeni nereye ekilir? Bu bitki gölgeli çiçek tarhları, kaya bahçeleri ve gölet kenarındaki dikimler için tavsiye edilir. Ayrıca, 1 m²'ye yaklaşık 7 bitki ekerek daha geniş alanları da kapsayabilir. Bergenia kalp şeklinde 15-20 kişilik gruplar halinde dikildiğinde harika görünüyor . Bu çok yıllık bitkiyi, aynı zamanda iyi yaptığı balkon saksılarının dikimi için de tavsiye ederim. Bergenia özellikle ahşap ve pişmiş toprak kaplarda hoş görünüyor.

Bergenia kalp şeklinde

Forowiczka'mızın bahçesinde kalp şeklinde Bergenia

Fotoğraf Lilia 0405, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Kalp şeklindeki bergenia, süs otları ve bahçe eğrelti otları, euonymus veya ormangülü gibi çalılar ve ayrıca sardunya, brunera büyük yapraklı, funkia, trefoil, ormanlık alan ve kızılcık gibi çok yıllık bitkilerde çok güzel görünüyor.

Bergenia kalp şeklinde - çeşitleri

Kalp bergenisinin çeşitleri çok fazla değildir. Ancak aralarında ilginç bitkiler de bulabiliriz. En değerli olanı, yaprakların büyüklüğü ve çiçeklerin renkleri bakımından türlerden farklılık gösteren, kalp şeklindeki bergeniden türetilen melez çeşitlerdir.

Bergenia kalp şeklinde 'Robusta' - türlerden biraz daha güçlü büyümeye, önemli ölçüde daha büyük yapraklara ve daha yüksek çiçek salkımına sahip çeşitli kalp şeklinde bergeni. Eflatun-pembe çiçekler.

Bergenia kalp şeklinde 'Purpurea' - çiçekler yoğun koyu pembe

Bergenia kalp şeklinde 'Silverlight' - büyük yapraklar üretir ve kuvvetli bir şekilde büyür, beyaz çiçekler solduğunda hafif pembe olur

Türler arası melezler:

Bergenia 'Yusufçuk Melek Öpücüğü' - 30 cm'ye kadar yükseklik, pembe merkezli beyaz çiçekler, Mart'tan Nisan'a kadar biraz daha erken çiçek açar,

Bergenia 'Lunar Glow' - ilkbahardan yazın başlarına kadar süren krem-sarı renkli yapraklara sahip alışılmadık bir bergenia çeşidi ve kışın yapraklar kırmızıya döner, çok erken çiçek açar, bazen Şubat ayında mor-pembe çiçekler,

Bergenia 'Bressingham White' - Tam güneşte iyi sonuç veren beyaz çiçekli bir çeşittir.

Bergenia kalp şeklinde - üreme

Kalp bergenisinin yeniden üretimi oldukça basittir. Bu bitki esas olarak vejetatif olarak çoğaltılır, çünkü tohumlardan elde edilen fideler her zaman ana bitkinin özelliklerini korumaz.

En kolay yol erken ilkbaharda bergenia rizomlarını 2-5 parçaya bölmek ve elde edilen bitkileri dikmektir . Köksaplar ayrıca birkaç santimetre uzunluğunda parçalara (minimum 3 cm) bölünebilir ve daha sonra turba ve kum karışımı ile doldurulmuş kutulara köklenebilir. Filizlendiklerinde ayrı saksılara ekilebilirler.

Kalp şeklindeki bergeninin bir başka üreme yöntemi, Nisan'dan Haziran'a kadar olan dönemde apikal kesimler toplamaktır. Sürgünün bir parçasını 3 yaprakla kesip turbada köklendiriyoruz.