Çeri domates - çeşitleri, toprakta ve saksıda yetiştirme

Çeri domatesleri , nispeten kolay yetiştiriciliğinin yanı sıra salatalarda harika görünen ve yemeklerin dekorasyonuna ek olarak çok ilginç, küçük meyveler nedeniyle giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Güneşte parıldayan küçük kırmızı domateslerin güzel göründüğü balkonlarda ve teraslarda saksılarda yetiştirme imkanı da önemlidir. İşte en iyi çeri domates çeşitleri ve yerde ve saksıda çeri domates yetiştirme kuralları .

çeri domatesler

Kokteyl domates - çeşitleri

Tüm kiraz domates çeşitleri, çapı 4 cm'yi geçmeyen ve çoğu zaman 2 cm kadar küçük olan küçük meyveler oluşturur. Çeri domates çeşitleri arasında, hem desteklerde liderlik, hem de büyüme hızını düzenlemek için sürgünlerin bağlanması ve kıstırılması gereken ince saplıları, hem de küçük büyümeleri ve çalılık alışkanlıkları nedeniyle saksıda yetiştirmek için mükemmel olan sert gövdeli, kararlı çeşitleri bulabiliriz. Sert gövdeli çeşitlerin yetiştirilmesinin nedenleri daha kolay bakım ve uzuv saplı çeşitlerin yetiştirilmesidir - daha yüksek verim elde etme ve hasat tarihini uzatma olasılığı.

Çeri domateslerin büyük popülaritesi nedeniyle çeşit sayısı oldukça fazladır. İşte amatör yetiştiriciliğinde genellikle kimyasal korumaya ihtiyaç duymadan başarılı olan en ilginç olanları:

Boncuklar - sarkık bir domates çeşididir, desteklere ihtiyaç duyar, kuvvetli büyüme, ancak sonludur. Çok verimlidir, ağustos ayından eylül ayına kadar hasat edebileceğimiz çok sayıda küçük domates doğurur. Olumsuz koşulları oldukça iyi tolere eder ve nadiren domates mantar hastalıkları geliştirir. Hem balkonlarda hem de zeminde amatör yetiştirme için mükemmeldir.

Mirabell - meyvenin sarı rengiyle karakterize edilen çok verimli bir kiraz domates çeşididir (adı muhtemelen mirabelle eriklerini ifade eder). Kuvvetli bir şekilde büyür, destek gerektirir ve çok yer gerektirir.

Temptation - erken veren kiraz domates çeşididir. Staking ve budama gerektiren ince gövdeler ve güçlü büyüme ile karakterizedir. Küçük meyvelerle serpilmiş çok uzun salkımlar oluşturur.

Radana - armut biçimli çok ilginç meyvelere sahip çeşitli kiraz domatesleri bir salkımda birkaç düzine topladı. Tadı lezzetli ve derileri ince, neredeyse farkedilemez. Güçlü destekler ve büyümesi için oldukça fazla alan gerektirir, bu yüzden onu sadece toprak işleme için tavsiye ediyorum.

Sungold - portakal meyvesi üreten , son derece tatlı (bazıları için çok fazla), doğrudan çalıdan yemek için mükemmel bir kokteyl çeşididir. Güçlü büyüme, kısıtlama gerektirir ve 2 m yüksekliğe kadar destekler.

Venüs - çok küçük bir büyümeye sahip, sadece 30 cm yüksekliğe ulaşan çeşitli kiraz domates. Küçük saksıda bile yetiştirmeye uygundur. Meyveler oldukça kısa salkımlarda toplandı, turuncu-sarı. Meyvenin verimi ve tadı orta düzeydedir, ancak bu küçük çalılar balkonlarda ve teraslarda harika görünür ve ayrıca dekoratif işlevi vardır.

En kaliteli kiraz domates tohumları için lütfen rehberimizi ziyaret edin. Okurlarımız için amatör bahçe ve arsa yetiştiriciliği için en iyi çeşitleri bulduk.

Domates - ekim, dikim, yetiştirme, çeşitlerDomates - ekim, dikim, yetiştirme, çeşitler

Domates, çok popüler olan ve genellikle sofralarımızda görülen sebzelerdir. Ancak bugün mağazalardan aldığımız domateslerde çoğumuzun çocukluğundan beri bildiği domatesin harika tadını bulmak zor. Bu nedenle, kendi bahçenizde domates yetiştirmeye özen göstermeye değer. Bunlar domates yetiştiriciliği için temel gereklilikler ve amatör yetiştiriciliğin en iyi çeşitleridir. Daha...

Yerde yetiştirilen çeri domatesler

Çeri domateslerin diğer tüm domateslerle benzer gereksinimleri vardır. Yani her şeyden önce çok fazla ısıya ve zengin toprağa ihtiyaçları var. Çeri domates yetiştirmek için güneşli ve korunaklı bir yer seçin. Sonbaharda domates yataklarında toprağı gübreleyin, gübre ile kazın. Bunu yapmadıysak, ilkbaharda kompost veya iyi kompostlanmış gübre kullanırız.

Yerde çeri domates yetiştiriciliğine fidanların hazırlanması ile başlanmalıdır. Fidanları kendimiz yetiştirebiliriz veya hazır kiraz domates fidanı satın alabiliriz. Fide yetiştirirsek, tohumlar Mart ortalarında kutulara ekilmeli ve sıcak ve aydınlık bir odaya yerleştirilmelidir. Fide yetiştirmek için en iyi ortam, pH 6.0-6.5 olan turbadır. Fideler 2-3 gerçek yaprak ürettiklerinde saksılara delinerek 15-20 cm boyunda büyümeleri ve 5-6 gerçek yaprak üretmeleri sağlanır.

Kalıcı bir yere kiraz domates ekimi , ilkbahar geç donları riskinin geçtiği Mayıs ortasından itibaren yapılmalıdır. Tabii ki, fideleri sertleştirdikten sonra (yavaş yavaş sıcak günlerde veya havalandırmalı seralarda veya tünellerde dışarıya koyarız). Bitkilerin büyüme gücüne bağlı olarak çeri domatesler , güneşin meyveyi eşit şekilde aydınlatması için arka arkaya 40 - 60 cm ara sıra ve sıra arası aynı sayıda dikilmelidir .

Uyarı! Yerde domates yetiştirirken, hastalık bulaşma riski nedeniyle, dönüşümlü olarak yapmayı unutmayın. Domatesler aynı bölgeye 3-4 yılda birden daha sık ekilmemelidir.

Alt tabakayı nemli tutmayı unutmayın. Alt tabakanın kurumasına izin vermeyecek şekilde, nadiren ancak bol miktarda sulanmalıdır. Sıcak günlerde, kuraklık olduğunda sulama yoğunluğunu artırabiliriz. Ayrıca, nemi çok çabuk kaybetmemesi için domateslerin altındaki toprağı da malçlamaya değer.

Önemli! Sulama sırasında yaprakları ve gövdeleri ıslatmamaya dikkat edin çünkü bu hastalık yayabilir. Domatesleri doğrudan toprağa sulamak en iyisidir.

Çeri domates hasadı çeşidine ve verim yoğunluğuna bağlı olarak ağustos ayından eylül ayına kadar yapılır.

fidelerden sebze yetiştirmekFidelerden sebze yetiştirme

Fidelerden sebze yetiştirmek, daha emek yoğun olmasına rağmen, sebzeleri doğrudan toprağa ekmeye kıyasla birçok avantaja sahiptir. Bazı türlerde sağlıklı, lezzetli ve tamamen olgun sebzeler elde etmek istiyorsak, fidelerden sebze yetiştirmek bile gereklidir. Fidelerden hangi sebze türlerinin yetiştirilmeye değer olduğunu ve sebze fidesi bakımının bireysel aşamalarının neye benzediğini görün Devamı ...

Balkonda saksıda kiraz domates yetiştirmek

Çeri domatesleri balkonda saksıda başarıyla yetiştirilebilir, ancak bu amaç için en iyi çeşitleri seçmeyi unutmayın, yani; sınırlı büyüme ve sert saplarla. Bu durumda meyvenin dekoratif değeri de önemli olabilir.

Bir mağazadan satın alınan veya fideden yetiştirilen kiraz domates fideleri , tarla yetiştiriciliğinde olduğu gibi mayıs ortasından itibaren balkondaki kaplara konulmalıdır.

Önemli! Çeri domatesler için tencerenin derinliği en az 20 cm olmalıdır.

Min. Uzunluktaki kutular için çeri domates Çeşit kuvvetli gelişim gösteriyorsa 40 cm teker teker, orta büyüme oranına sahip bir çeşit ekiyorsanız iki bitki dikilmelidir. İnce sürgünlere sahip bir çeşit dikersek, kazıkları hemen desteklere koymayı unutmayın.

Balkonda çeri domates yetiştirmek için büyük bir kolaylık, onları sebze yetiştirmek için özel olarak hazırlanmış bir alt tabaka ile doldurulmuş saksılara yerleştirme imkanıdır. Bu sayede ekimin başında çeri domates için ideal bir alt tabakaya sahibiz . Bu tür araziler bahçe merkezlerinden veya uzman mağazalardan satın alınabilir.

Saksıda çeri domates bakımı yaparken , toprağa yeterli nem (önemli, çünkü toprak küçük kaplarda ve balkon kutularında çabuk kurur) ve bol miktarda gübre vermeyi unutmayın. Organik gübreler en iyisidir, özellikle kendi kendine hazırlanan ısırgan gübresi. Ayrıca sebzeler ve domatesler için (fosfor ve potasyum bakımından zengin) mineral sıvı gübreler de kullanabilirsiniz, bunlar suyla seyreltildikten sonra genellikle 2 haftada bir sulanır (gübre ambalajındaki talimatlara göre).

Hasat, açık havada kiraz domates yetiştiriciliğinde olduğu gibi, ağustos ayından eylül ayına kadar yapılır.

Katarzyna Matuszak