Çiçeklenme sonrası orkide bakımı

Orkideler birkaç ay boyunca sürekli çiçek açarak yavaş yavaş yeni çiçek tomurcukları geliştirebilir. Ancak, son orkide çiçekleri düştüğünde, genellikle ne yapacağımızı bilemeyiz. Bu arada, bitkinin hayatta kalmasını ve tekrar çiçek açmasını istiyorsak, çiçeklenme sonrası orkidenin bakımı çok önemlidir. Bkz orkide açarken ne yapacağını ve nasıl tekrar çiçeklenmeye onu teşvik etmek!

çiçeklenme sonrası orkide bakımı

Orkide çiçek açarken ne yapmalı?

Çiçeklenme sonrası orkidelerin bakımı iki aşamadan oluşur. Birincisi, bitkinin çiçek açtığı sürgünün budanması, ikincisi ise orkideye tekrar çiçeklenmeden önce yenileneceği bir dinlenme süresi sağlamaktır. Bununla birlikte, solmuş bir orkidenin doğru şekilde işlenmesi , uğraştığımız orkide türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

1. Orkide çiçek açtıktan sonra budama

Yalancı ampuller veya rizomlar ( Oncidium, Cattleya, Cymbidium, Dendrobium, Zygopetalum, Paphiopedilum dahil ) üreten orkideler, aynı sözde ampulden ikinci kez çiçek açmayacaktır . Bu orkideler grubundaki çiçek sürgünleri, yalnızca yıllık sahte ampullerden büyür. Bu nedenle, çiçek açtıktan sonra, tüm çiçekler düştüğünde ve çiçeklenme sürgünleri kuruduktan sonra çıkarılmalıdır . Eski sözde ampuller artık aktif değildir, ancak yeni büyüme için su ve yiyecek deposu görevi görürler. Bu nedenle kaldırılmaları gerekli değildir ve hatta dezavantajlıdır. 2-4 yaşından sonra sözde ampuller ölür ve çekici görünümünü kaybeder. Daha sonra bitkiden nazikçe ayrılmalı ve atılmalıdır.

Sözde ampuller veya rizomlar oluşturmayan orkidelerde (örn. Vanda, Doritis ), çiçekler solduktan ve gövde kuruduktan sonra, çiçeklenme sürgünleri çiçek açmaya devam etmediği için mümkün olduğunca en yüksek yaprağa yakın kesilmelidir . Bitki üzerinde bırakıldığında kurumuş çiçek sürgünleri genç sürgünlerin gelişimini durdurur. Ek olarak, ölmekte olan bir organı yenilemek isteyen bitki yavaş yavaş zayıflayacaktır.

Orkideler arasındaki istisna Phalaenopsis'tir . Bu cinsin temsilcileri, aynı çekimde yeniden çiçek açma yeteneğine sahiptir. Phalaenopsis orkidesinin çiçekleri solup düştükten sonra iki şey yapabiliriz :

  1. Phalaenopsis orkidesinin sıyrılmış çiçeklenme sürgününü mümkün olduğunca en yüksek yaprağa yakın budayarak çıkarın . Ardından sulamayı azaltın ve orkideyi tekrar çiçeklenmeden önce yenilenmesi için daha serin bir yere taşıyın.
  2. Ayrıca çekimi bitkide bırakabilir ve sonraki birkaç ila birkaç düzine gün boyunca gözlemleyebiliriz . Sararır ve solarsa, çıkarın. Bununla birlikte, sert ve yeşil kalırsa, üçüncü gözün üzerinden kesebiliriz (gövdede kalınlaşma). Uygun koşullar altında, kesim bölgesinde genç bir çiçeklenme veya keiki sürgünleri gelişebilir.

orkide neden çiçek açmıyorOrkide neden çiçek açmıyor

Bir orkidenin çiçek açmamasının ana nedenleri yetersiz bakımı ve yetiştirme hatalarıdır. Bitkinin evinizi olabildiğince uzun süre dekore etmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin. Orkide çiçek açmasını engelleyen böcekleri bizimle birlikte ortadan kaldırın ve güzel çiçeklerin uzun süre tadını çıkarın. İşte bir orkidenin çiçek açmamasının en yaygın 5 nedeni! Daha...

2. Orkide kaybolduktan sonraki dinlenme dönemi

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, tüm orkidelerin yenilenmesi için zamana ihtiyacı vardır, yani uykuda olan bir dönem . Orkidelerin hayatında bu aşamayı atlamak çok büyük bir hatadır ve genç çiçek sürgünlerinin gelişimini durdurur. Doğal koşullarda bu dönem sonbahar ve kış aylarında düşer. Çiçek açan orkideler tüm yıl boyunca satışa sunulmuştur, bu nedenle evde mevsimden bağımsız olarak onları yapay bir dinlenme dönemine sokmak zorundayız. Çiçeklenme bittikten sonra, orkideyi gübrelemeyi bırakın, sulamayı ve serpmeyi sınırlayın (alt tabaka tamamen kuruyana kadar) ve orkideleri 2-4 ay boyunca serin (yaklaşık 16-20 ° C) ve aydınlık bir odaya taşıyın.

Orkidenin uyku hali, bitkiler genç sürgünler ve kökler filizlendirmeye başladığında sona erer . Bu noktada sulama sıklığını artırıp orkideleri daha yüksek sıcaklığa sahip bir odaya taşıyoruz.

Phalaenopsis gibi bazı orkideler, kış aylarında büyümede bir yavaşlama görülebilmesine rağmen, belirgin bir uyku dönemi göstermez. Her ne kadar Orkide hemen çiçekli tekrarlayabilirsiniz, bu bitkinin durumunu iyileştirmek için sonbahar ve kış aylarında uykuya koyarak değer. Bu , Phalaenopsis orkidesinin bir sonraki çiçeklenmesini daha bol hale getirecektir .

MSc. Agnieszka Lach