Saksı gerbera. Bir tencerede gerbera yetiştirme ve bakım

Pot gerbera , genellikle pastel renklerde, büyük papatyalar andıran çiçekleri olan güzel bir bitkidir. Bir tencerede gerbera yetiştirmek , bu bitkinin bir süs olacağı ancak aynı zamanda (çok az kişinin bildiği) hava kalitesini artıracağı bir apartman dairesinde başarıyla gerçekleştirilebilir! Bkz Bir saksı gerbera bakımı nasıl o şekilde yaşar uzun ve çoğalmaları bolca !

saksı gerbera

Saksı gerbera

Gerbera ( Gebera jamesonii ), Asteraceae familyasına ait bir süs bitkisidir . Güney Afrika ve Asya'da doğal olarak ortaya çıkar. Birkaç yıldır, Gerbera "Daisy" ticari adı altında saksı formunda piyasada yeniden ortaya çıktı . Popülerliğini yaprakların çekici rengine borçludur.

Saksı gerbera ayrıca daha az bilinen başka özelliklere de sahiptir . Uzay gezileri sırasında bitkilerin yararlılığı üzerine NASA tarafından yapılan araştırma, gerberaların apartmandaki havayı temizlemek için mükemmel ev bitkileri olduğunu göstermiştir. Yetiştirilmesi oldukça zor, talepkar ve kaprisli bir bitkidir. Bu nedenle yıllık bitki olarak kabul edilir. Ancak uygun bakım ile birkaç yıl sürebilir.

Saksıdaki gerbera, bir rozet içinde toplanan yaprakları ve sepet şeklinde bir çiçeklenme ile biten uzun çiçek saplarını büyüten kalın bir yeraltı sürgünüyle karakterize edilir . Gerberanın yapraklarının şekli, karahindiba ( Taraxacum officinale ) ile karşılaştırılabilir. Genellikle 12 ila 20 cm arasındadırlar ve uzun, dikey kuyruklara yerleştirilirler.

Yaprak rozetinden yapraksız çiçek sapları çıkar. İçi boş, tabanları kısmen odunsu. Çiçek salkımları, pedinkülün tepesinde, ortalama 7-10 cm çapında büyür. Dekoratif değeri olan bir çiçek sepeti, çiçeklenme merkezini dolduran, genellikle sarı renkli olan renkli ligulat çiçekler ve boru şeklindeki çiçeklerle doldurulur. Günün uzunluğunun gerberanın çiçeklenmesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Saksıdaki gerbera çiçekleri ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar görünür . Ancak gerbera, gün uzunluğu 12 saati aştığında en yoğun şekilde çiçek açar.

bir tencerede gerbera

Bir tencerede Gerbera

Büyüyen saksı gerbera

1. Saksı gerbera yetiştiriciliğinde aydınlatma ve sıcaklık

Saksıdaki gerbera en iyi güneş ışığı ile aydınlatılmış, ancak özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde doğrudan güneş ışığından korunaklı bir yerde büyür .

Kış aylarında gerbera dinlenme durumuna geçer . Gündüzleri optimum sıcaklık 10-12 ° C ve gece 8-10 ° C'dir. Bu dönemde daha yüksek sıcaklıklar bitkiyi zayıflatır ve hastalıklara yatkın hale getirir. Yaz aylarında, bir tencerede gerbera yetiştirmek için en uygun sıcaklık gündüz 20-25 ° C ve gece 16-18 ° C'dir. Çok yüksek sıcaklıklar gerberanın çiçeklenmesini engeller . Gündüz ve gece arasındaki büyük sıcaklık dalgalanmaları da çok olumsuzdur. Tomurcukta hala kapalı olan çiçek salkımının deformasyonuna neden olurlar.

saksı gerbera

Saksı gerbera

2. Saksıdaki gerberayı sulamak

Gerberaların doğal ortamlarında yazın şiddetli yağışlar, kışın ise aylarca süren bir kuraklık yaşanır. Yıl boyunca substratın aynı nem içeriğinin korunması, bu bitkilerin doğal gelişim ritmini bozarak, diğerlerinin yanı sıra çiçeklenmenin engellenmesi. Gerbera'nın su gereksinimleri değişen ışık koşullarına göre değişir. Yaz aylarında gerbera bol sulanmalıdır, ancak daha geniş aralıklarla . Bitkiyi yalnızca saksıdaki alt tabaka sadece hafif nemli olduğunda sularız. Kışın, bitkiyi kurutmamaya çalışarak alt tabakayı tencerede sürekli orta derecede nemli tutun. Güneş ışığı yetersizliği döneminde çok yüksek yüzey nemi, hastalıkların gelişmesine yardımcı olur.

Uyarı! Gerberayı sularken, rozetin içini - yaprakların ve çiçek salkımlarının büyüdüğü yer - ıslatmamaya dikkat edin. Kışın, güneş ışığının zayıf olduğu zamanlarda yaprakları ıslatmayın bile. Islak yapraklarda gri küf ve diğer hastalıklar çok hızlı gelişir.

3. Saksı gerbera için toprak

Gerbera hafif asidik toprakta (pH 5.5-6.5) yetiştirilir . Büyümeyi yavaşlattığı, çiçeklenmeyi azalttığı ve klorozu ve genç yaprak çürümesini teşvik ettiği için ağır topraktan kaçınılmalıdır. Yüzey geçirgen, gevşek ve iyi havalandırılmış olmalıdır. Gerbera için iyi bir substrat, evrensel toprak, kompost toprağı ve turba karışımıdır (1: 1: 1).

bir tencerede gerbera

Bir tencerede Gerbera

4. Saksıdaki gerberanın gübrelenmesi Mart ayından Eylül ayına kadar gerberayı mikro elementlerin eklenmesiyle çok bileşenli sıvı gübre ile gübreliyoruz. Gerberaları 1-2 haftada bir gübreleyin . Döllenme sıklığı ışık koşullarına bağlıdır. Yaz aylarında gerberayı daha sık gübreliyoruz. Üreticinin önerdiği miktarın yarısı kadar gübre kullanıyoruz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Bitki tarafından mikrobesinlerin emilimini kolaylaştırmak için gerberanın sulanmasında kullanılan suyu sitrik asitle asitleştirebiliriz.

Saksı gerbera bakımı

Gerbera yetiştiriciliği için ana tedaviler, rozetten fazla yaprakların alınması, solmuş çiçek salkımları ve bitkinin serpilmesidir.

Rozetteki çok fazla yaprak, ışığın iç kısmına erişimini engeller ve böylece çiçeklenme sürgünlerinin gelişimini engeller. En eski, sararmış gerbera yapraklarını sistematik olarak çıkarın . Yaprakları oldukça kökten temizliyoruz. Saksıdaki gerbera üreticileri, bir seferde tüm yaprakların 1 / 3'üne kadar çıkarılmasını önermektedir. Bu işlem bitkinin yeni genç yapraklar ve çiçeklenme sürgünleri üretmesini sağlar. Gerbera çiçekleri solmaya başladığında, hafifçe rozetten ayırın .

Yaz aylarında, çiçek salkımının henüz gelişmediği güneşli günlerde, gerberayı saksı suyuyla serpin . Bu, yüksek hava nemini korumak içindir. Kuru ve sıcak koşullar, örümcek akarları ve yaprak bitleri gibi saksı bitkisi zararlılarının hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olur. Yaprakların üzerine doğrudan su püskürtmemeye çalışın, bitkinin üzerine su püskürtün. Islak gerbera yapraklarında küf ve diğer hastalıklar gelişebilir.

MSc. Agnieszka Lach