Balkonda saksılarda lavanta yetiştirmek

Lavanta çok popüler bir bahçe bitkisidir, ancak gittikçe daha sık balkonlarda ve yollarda saksılara ekilir. Bununla birlikte , bir tencerede lavanta yetiştirmek, bir bahçede yetiştirmekten biraz farklıdır. Bkz balkonda lavanta yetiştirmek için nasıl kış gelecek yıla kadar bir tencerede lavanta ve en iyi öğrenmek nasıl, çömlekçilik için lavanta çeşitleri . İşte balkonlarda ve teraslarda saksılarda lavanta yetiştirmenin tüm sırları!

Tencerelerde lavanta

Tencerelerde lavanta

Bir tencerede lavanta yetiştirme koşulları

Balkondaki saksılarda lavanta yetiştirmek için, güney veya batıya maruz kalan güneşli ve havadar bir yer seçin . Gölgeli yerlerde lavanta zayıf çiçek açar ve sürgünleri aşırı derecede uzar. Lavanta yetiştirmek için toprak verimli, iyi drene edilmiş ve hafif , hafif alkali veya nötr (pH 6.0-7.0), kalsiyum açısından zengin olmalıdır. Kumla karıştırılmış bahçe bitkileri için (1: 1 oranında) veya hazır lavanta alt tabakası, örneğin Compo'dan evrensel toprak olabilir.

Lavanta derin ve güçlü köklere sahip olduğu için lavanta saksıları derin olmalıdır . Lavanta saksılarının alt kısmında, fazla suyun alt tabakadan akmasına izin veren delikler olmalıdır. Tencerenin dibine genişletilmiş kil, taş, kaba çakıl vb. Bir drenaj tabakası koyun. Lavanta kök bölgesinde suya dayanamaz, ancak alt tabakanın kısa süreli kurumasını iyi tolere eder.

Saksıda lavanta bakımı

Balkon ve teraslarda kaplarda yetiştirilen lavanta, toprakta yetişen lavantaya göre daha fazla su ihtiyacına sahiptir. Lavantayı tencerelerde sistematik fakat orta derecede , hava şartlarına bağlı olarak haftada 1-2 kez sularız. Küçük miktarlarda suyu sadece toprak açıkça kuru olduğunda veriyoruz. Ancak toprağın aşırı kurumasına ve sertleşmesine izin vermeyiz. Toprak yüzeyi, sıcak ve güneşli yaz günlerinde toprağın aşırı kurumasını azaltacak dekoratif çakıl veya ince genişletilmiş kil ile kaplanabilir.

Tencerelerde lavanta

Tencerelerde lavanta

İlkbaharda (Mart sonu ve Nisan başı) lavanta sürgünlerini yarı yarıya kısaltmalısınız . Sürgünleri budayarak bir küre oluşturuyoruz. Bu form, çalıların içine her taraftan eşit hava erişimi ve tüm sürgünlerin uygun şekilde aydınlatılmasını sağlar. Sadece yeşil büyümeleri budayarak odunsu kısmı bozulmadan bırakırız çünkü çok yavaş yenilenir.

Haziran'dan Ağustos'a kadar, çiçeklenme döneminde, solan çiçek salkımlarını düzenli olarak düzeltiriz. Bu sayede lavantanın çiçeklenme dönemini uzatacağız . Çiçek salkımını düzeltirken, lavantanın küresel şeklini korumaya çalışırız. Ortalama olarak 5-6 yıl sonra lavanta çekici görünümünü kaybeder ve çok fazla büyürse kökten budanması veya yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Lavanta budaması.  Lavanta nasıl ve ne zaman budanmalı?Lavanta budaması. Lavanta nasıl ve ne zaman budanmalı?

Lavanta yetiştiriciliğinde budama şarttır. Lavanta budamasının olmaması, çalıların çekici görünümlerini hızla kaybetmelerine, kendilerini içeriye boşaltmalarına ve yere uzanmalarına neden olur. Her yıl bolca çiçek açması ve hoş, kompakt bir alışkanlığı sürdürmesi için lavantayı nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün. İşte tüm lavanta kesim sırları! Daha...

Nisan ayından Temmuz ayına kadar, lavantayı 2 haftada bir, örneğin Hedef lavanta gübresi gibi asidi giderici bir gübre ile birlikte tedarik ediyoruz. Üreticinin tavsiyelerine kesinlikle uymalı ve aşırı gübrelemekten kaçınmalısınız çünkü aşırı gübrelenmiş lavanta aromasını kaybeder.

Bir tencerede lavanta nasıl kışlanır?

Bir saksıda yetişen lavanta , toprakta yetişenden daha yüksek ısı gereksinimine sahiptir. Bu nedenle, Polonya'nın daha sıcak bölgelerinde de kış için koruma gerektirir. Sonbaharda (tercihen Ekim ayında) , lavanta demliği kışlamak için aydınlık ve serin bir odaya taşınır.. Kış mevsiminde, 5-10 ° C aralığında orta bir yüzey nemi ve hava sıcaklığı sağlıyoruz.

Soğuk bir odada kışı geçirdikten sonra (Nisan sonu - Mayıs başı) lavantayı sertleştirmeye başlarız . Sertleşme, bitkinin hem sıcaklık hem de cereyan (rüzgar) açısından ortamdaki değişikliklere alışmasıdır. Sertleşme sürecini 10-14 gün yapıyoruz. İlk birkaç gün lavanta kaplarını günde 3 saat dışarıya koyun ve bu süreyi kademeli olarak uzatın. Biz 15 Mayıs sonrası iyiliği için balkonda lavanta koymak don riski yok olunca,.

Kışın da lavantayı balkonda bırakabiliriz ama onu doğru bir şekilde korumalıyız. Tencereyi örtmeden önce lavantayı son kez sulayın (Ekim başı). Lavanta kaplarını rüzgardan korunaklı bir yere, kalın karton veya polistirenden yapılmış bir yalıtım tabakası üzerine yerleştirin. Saksının ve bitkinin duvarları bir hasır hasır, kalın agrotextile veya rüzgara ve dona karşı yalıtım sağlayan başka bir malzeme ile sıkıca sarılır. Kıştan sonra nisan başında örtüyü kaldırıp lavantayı sulayın. Sadece dar yapraklı lavanta ( Lavandula angustifolia ) bu şekilde kış uykusuna yatabilir .

Lavanta kışı.  Lavanta kış için nasıl korunur?Lavanta kışı. Lavanta kış için nasıl korunur?

Sonbaharın eşiğinde, son bombus arıları solmuş lavanta çiçeklerinden çıktığında, bitkiyi budama ve kışa hazırlama zamanı gelmiştir. Bahçede hangi tür lavanta türlerinin kışı geçirebileceğini, kışın lavantayı nasıl koruyacağınızı ve gelecek yıl güzelce çiçek açması için neleri kapatacağınızı görün! Daha...

Tencere için lavanta çeşitleri

Balkonda bir saksıda yetiştirmek için en iyisi, dar yapraklı lavantanın düşük çeşitleridir , çünkü bereketli bitkileri kontrol etmek bizim için daha kolay olacaktır ve dar yapraklı lavanta, karşılaştığımız tüm lavantaların ikliminde en iyisidir .

Saksı yetiştiriciliği için ideal dar yapraklı lavanta çeşitleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Balkonda saksıda yetişmek için lavanta çeşitleri

Dar yapraklı lavantaya ek olarak, saksıda yetiştirmek için Fransız lavanta ( Lavandula stoechas ) idealdir . Çiçek salkımının karakteristik yapısında dar yapraklı lavantadan farklıdır. Uzun yapraklar soğanlı kulakların üstünde büyür, bunların gölgesi kulağın altındaki çiçeklerin gölgesinden farklı olabilir. Fransız lavanta, kompakt bir alışkanlık ve küçük boyutları (40-60 cm yüksekliğinde) ile karakterizedir, bu nedenle özellikle kap yetiştiriciliği için önerilir. İlkbaharda (Mayıs-Haziran) çiçek açar ve sonbaharda (Eylül-Ekim) tekrar çiçek açar. Bununla birlikte, Fransız lavanta donlara karşı hassastır ve Polonya'da, bazen kışa girebilmesine rağmen, yıllık bir bitki olarak kabul edilir.

MSc. Agnieszka Lach