Hanımeli - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

Bazen kuru ağaç olarak da anılan hanımeli ( Lonicera ), en değerli bahçe tırmanıcılarından biridir. Herhangi bir destek üzerinde, kafeslerde veya pergolalarda mükemmel görünüyor. Duvarlara ve bahçe çardaklarına karşı harika görünüyor. Bu tırmanıcı, bahçemizi sakinleştirecek ve rüzgardan koruyacak güzel bir yeşillik duvarı oluşturarak bir çiti kapatabilir. Hanımeli yetiştiriciliği nedir ve hangi hanımeli çeşitleri bahçe için en iyisidir?

hanımeli

Hanımeli çiçek açan en güzel dağcılardan biridir

Hanımeli , Hanımeli ailesine ( Caprifoliaceae ) ait bir bitki cinsidir . Sürüngen şeklinde olabileceği gibi çalı şeklinde de ortaya çıkabilir. Çalı formları kuru ağaçlar ve tırmanma formları - hanımeli olarak adlandırılan bir bölüm sık sık tanıtılır.

Hanımeli - çeşitleri

Hanımeli , çeşitliliğe bağlı olarak Mayıs ayının sonundan Ekim ayına kadar güzelce çiçek açar. Hanımeli çiçekleri çok farklı bir görünüme sahiptir. Dışa doğru kıvrılmış dudaklı boru şeklindedirler. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı ve mor-mor olmak üzere çeşitli renklerde çiçek açarlar ve akşam saatlerinde güzel kokarlar. Temmuz'dan Ekim'e kadar olan dönemde birçok kuş için besin olan meyveler geliştirirler.

Bu bitkilerin genellikle yeşil yaprakları vardır, ancak farklı renkte yaprakları olan hanımeli çeşitleri de vardır .

Böyle bir tırmanıcı, sarı yaprak innervasyonuna sahip Japon hanımeli ( Lonicera japonica ) "Aureoreticulata" dır. Önce beyaz açar, sonra çiçekler sarıya döner. "Purpurea" çeşidindeki aynı türler yaz boyunca mor yaprak innervasyonuna sahipken, sonbahar ve kış aylarında tüm yapraklar mora döner. Ayrıca bu çeşidin yapraklarını kış için sadece kısmen kaybettiğini, bu nedenle yarı yaprak dökmeyen olarak sınıflandırılabileceğini de eklemeye değer. Bununla birlikte, Japon hanımeli yetiştirmeye karar verirken, düşük sıcaklıklara karşı oldukça hassas olduğunu hatırlamanız ve ekeceğiniz konumu seçerken bunu dikkate almanız gerekir.

Süsleme amacıyla yetiştirilen hanımellerin çoğunun meyveleri yenilebilir değildir (genellikle hafif zehirlidir). Bu nedenle, hiçbir koşulda onları yemeye çalışmamalıyız. Bununla birlikte, hanımeli cinsinin ( Lonicera ) aynı zamanda kuru odun ( Lonicera caerulea , eşanlamlısı Lonicera kamtschatica) olarak da bilinen Kamçatka meyvesini de içerdiğini belirtmek gerekir .), yenilebilir meyvesi için yetiştirildi. Meyveleri dikdörtgen, mor-mavidir, tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Çiğ olarak yenebilir veya konservelerde kullanılabilirler. Genellikle amatör olarak yetiştirilir ve "Czelabinka" ve "Siniglaska" çeşitleri genellikle tarlalara ve ev bahçelerine ekilir. Her ikisi de dona ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklıdır, bu nedenle biraz ihmal edilmiş bahçelerde bile başarılı olurlar. Tozlayıcı varlığında daha iyi meyve verirler, bu yüzden bahçenizde yukarıda belirtilen çeşitlerin her ikisine de sahip olmaya değer.

hanımeli

Pomeranya hanımeli iklimimizde mükemmel şekilde büyür

Hanımeli - yetiştirme ve bakım

Hanımeli en iyi şekilde büyür ve en çok güneşli ve yarı gölgeli yerlerde çiçek açar. Nötrden hafif alkali reaksiyona sahip çoğu bahçe toprağıyla başa çıkacaktır, ancak tınlı, verimli ve nemli toprak hanımeli için en iyisidir. Hanımeli yetiştiriciliği ise humusun zayıf olduğu, aşırı kurumuş veya ıslak alanlarda başarılı olmamaktadır.

Hanımeli ne zaman ekilir?

Bahçe dükkanlarında ve merkezlerinde hanımeli genellikle konteyner bitkisi olarak bulunur. Kaplarda üretilen dağcılar, büyüme mevsimi boyunca ekilebilir, ancak mevsimlik yapraklı hanımeli türlerinin ve çeşitlerinin en iyi sonbaharda (kuru topraklarda) ve ilkbaharda (herhangi bir toprakta) dikildiğini, yaprak dökmeyen türlerin ise en iyi ilkbaharda ekildiğini hatırlamakta fayda var.

Hanımeli üreme

Bahçe hanımeli koleksiyonumuzu düşük bir maliyetle genişletmek istersek çok kolay çoğaltabiliriz. Ana bitkiden serim yapmak yeterlidir. Hanımeli , Haziran'dan Temmuz'a kadar yaprak kesimleriyle de çoğaltılabilir .

Hanımeli kesme

Hanımeli bakımı aynı zamanda doğru budama ile ilgilidir. En önemli şey, zayıf dallara sahip genç bir bitkinin budanmasıdır. Sürgünlerin uzunluğunun 1 / 3'ünü kestik. Bu, onu daha fazla sürgün filizlendirmeye teşvik edecek ve bu da onu daha yoğun hale getirecektir. Bu tür hanımeli kesimi 2-3 mevsim yapılır. Hanımeli hanımeli gibi bazı hanımeli türleri geçen yılki sürgünlerde çiçek açar, o zaman bitki oluştuktan sonra kesiminin sadece zayıf ve hasarlı sürgünleri çıkarmakla sınırlı olacağı unutulmamalıdır. Öte yandan Japon hanımeli gibi bu yılki sürgünlerde çiçek açan türler ilkbaharda çok erken kesiliyor.

Hanımeli alttan sıyrıldığında ne yapmalı?

Birkaç yıldır büyümekte olan örnekler kendilerini dipten soyabilir. Daha sonra hanımeli gençleştirici kesimi , yerin hemen üstündeki en yaşlı sürgünler kaldırılarak yapılmalıdır .

hanımeli

Hanımeli çoğunlukla kaplarda satılır. Bu tür bitkiler her mevsim ekilebilir

Hanımeli - hastalıklar

Bu bitkilerin yetiştirilmesinde en büyük sorun, genellikle en genç sürgünlere, çiçek tomurcuklarına ve yapraklara saldıran yaprak bitleri olabilir. Mayıs ayının başında, asmaların çok itici olduğu ve çok az çiçeğe sahip olduğu zaman saldırırlar. Zararlı böceklerden kurtulmanın en hızlı yolu kimyasal bir madde kullanmaktır (örn. Decis 2.5 EC, Decis Ogród 0.15 EW, Pirimor 500 WG veya yaprak bitleri için önerilen başka bir ürün). Bahçede kimyasal kullanımından kaçınırsak, hanımeli üzerindeki yaprak bitleriyle çok iyi başa çıkan, doğal içeriklere dayalı çevre açısından güvenli bir ajan olan Agricolle'a ulaşmaya değer. Tam güneşte ekilen bitkiler en yoğun şekilde yaprak bitleri tarafından saldırıya uğrarlar, bu nedenle hanımeli için biraz gölgeli yerler seçmeye değer, böylece yaprak biti saldırılarına bu kadar maruz kalmayacaklar.

Yaprak bitlerinin nadiren saldırdığı çeşitler, yaprak dökmeyen bir tırmanıcı olan hanımeli ( Lonicera acuminata ) içerir. Bahçede onun için en iyi yer yarı gölgeli olanıdır, çünkü tam güneşte şiddetli kışlarda donabilir. Ayrıca çok kuvvetli rüzgarlardan korunaklı bir konumu tercih ediyor. Bu hanımeli bu yılki sürgünlerde çiçek açtığı için baharın başında kesiyoruz.

Yaprak bitleri tarafından daha az sıklıkla saldırıya uğrayan başka bir tür , aynı zamanda yaprak dökmeyen bir asma olan Henry's Honeysuckle ( Lonicera Henryi ) 'dir. Güzel koyu mor-mor çiçekleri vardır. Hanımeli ile aynı gereksinimleri vardır. Ayrıca bu gruba Japon hanımeli ( Lonicera japonica ) eklemeye değer .

Hanımeli de sık sık saldıran külleme, yetiştirme sırasında da sorun yaratabilir. Bu hastalık ile enfekte olduğunda yapraklar üzerinde beyaz-gri renkli bir toz kaplama oluşur. Genellikle taslak olmayan kısmi gölgede büyüyen bitkilerde görülür. Bununla mücadele etmek için mantar öldürücüler kullanın (örn. Topsin M 500 SC veya diğer önerilir).

Küflenmeye en az duyarlı olan tür , en popüler türlerinden biri olan "Dropmore Scarlet" olan Brown'ın hanımeli ( Lonicera brownii) 'dir. Kırmızı çiçekleri vardır ve kayda değer olan dona karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca Heckrott'un hanımeli ( Lonicera heckrottii ) ve Pomeranian hanımeli ( Lonicera periclymenum) küflenmeye karşı çok duyarlı değildir. Çok değerli bir Pomeranya hanımeli çeşidi, güçlü krem-sarı çiçekleri ve kırmızı meyveleri olan "Graham Thomas" tır. Ayrıca yeterince dona dayanıklıdır. Dışı kırmızı-mor çiçekleri, içi krem ​​rengi çiçekleri olan, yine çok yoğun kokan "Serotina" çeşidinden de bahsetmeye değer. Çeşitlilik de yeterince dayanıklıdır.

Hanımeli ayrıca yaprak dökülmesinden ve yaprak lekesinden muzdarip olabilir . Aşağıdaki hazırlıklar, bu koşulların her ikisiyle de mücadele için faydalı olacaktır: Discus 500 WG, Domark 100 EC, Score 250 EC. Elbette müstahzarların listesi daha uzundur, ancak bu üçü hem yaprak lekesi hem de ölümle mücadele için uygundur.

Katarzyna Bańcerowska