Dahlias, Georgina - yetiştirme, dikim, bahçe çeşitleri

Dahlias veya Georgina , güzel çiçek açan soğanlı bitkilerdir. Yazın başından sonbahara kadar devasa, canlı renkli toplar ve uzun bir çiçeklenme dönemi şeklinde bazı çeşitlerde muhteşem çiçek salkımları için takdir edilirler. Bahçe tarımı için en ilginç dahlias çeşitleriyle tanışın . Ne zaman dahlias ekmenin en iyi zamanını ve bahçenizde yıldız çiçeği yetiştirmeyi öğrenin.

bahçe dahlias

Dahlias, ilkbaharda ekilen çok popüler soğanlı bitkilerdir.

Dahlias çeşitleri

Bir başka adı Georgina olan Dahlias , yeraltı kök yumrularını oluşturan çok yıllıklardır. Bu bitkiler Meksika ve Guatemala'nın dağlık bölgelerinden geliyor ve 19. yüzyılda Avrupa'ya getirildi. Çok sayıda süs değerine sahip olan ve çok yüksek yetiştirme gereksinimlerine sahip olmayanlar, çok hızlı bir şekilde yetiştiricilerin ilgi konusu haline geldi. İlk melezler için değişken yıldız çiçeği ( Dahlia pinnata ) kullanıldı ve bu da çiçeklerin boyu, şekli, boyutu ve renginde farklılık gösteren ıslah işlemlerinin bir sonucu olarak çok çeşitli bitkilerle sonuçlandı. Çapı 20 cm'yi aşan küresel çiçek salkımına sahip Dahlia çeşitleri nefes kesici !

Dahlia çiçekleri sadece güneşli günlerde değil, aynı zamanda daha kötü, bulutlu ve hatta yağmurlu havalarda da iyi görünür. Dahlias'ın şüphesiz avantajı da uzun çiçeklenmedir - tüm yaz ve sonbaharda, ilk dona kadar.

Elde edilen dahlias çeşitlerinin çeşitli özelliklerinden dolayı, dahliaları organize etmek için gruplara ayırmak gerekiyordu. Bununla birlikte, yeni ortaya çıkan dahlias çeşitleri, bu bölümün sürekli olarak geliştiği anlamına gelir. Aylık olarak Działkowiec'in arşiv konularına baktığımızda göreceğiz . Bu derginin 1998'deki sayfaları, dahliaların 8 gruba ayrılmasını sundu. 2004 yılında, Poznań'daki AR'den Dr. Agnieszka Krzymińska'nın dahliaların 10 gruba ayrıldığı bir makale yayınlandı. Sadece 5 yıl sonra, aynı ayın sayfalarında, Skierniewice'deki ISK'dan Dr. Dariusz Sochacki, dahlias'ın 13 gruba ayrılmasını sundu.

bahçe dahlias

Dekoratif Dahlia 'Kelvin Projektör'

En popüler yıldız çiçeği grupları, diğerleri arasında içerir. tam çiçek salkımına sahip dekoratif dahlias . Dil şeklindeki çiçekleri (amatörler tarafından yanlış bir şekilde taç yaprakları olarak adlandırılır) geniş ve düzdür, fayanslarla örtüşür. Bu gruptaki bitkiler 100 ila 160 cm yüksekliğe ulaşır, bu nedenle oldukça uzundurlar. Bu grupta "Bona", "Break Out", "Garden Wonder", "Honka Surprise", "Mystery Day", "Orange Nugget", "Mükemmellik", "Venüs" ve "Wiga" yer alıyor.

Daha az ilginç olanı , tüm uzunlukları boyunca kıvrılmış çiçeklerle dolu, küresel çiçek salkımına sahip ponpon dahlias'tır . Bu gruptaki bitkiler 100-140 cm'ye ulaşır. Burada "Downham Royal", "Elma Çiçeği", "Nivea" ve "Nati" gibi çeşitleri buluyoruz.

bahçe dahlias

Ponpon Dahlia 'Bantling'

Bir başka ilginç grup da kaktüs dahlias . Dilli çiçeklerle tam çiçek salkımları oluştururlar, sivri uçlu ve bir tüpe kıvrılmışlardır. Bu "dikenli" çiçekler muhtemelen bu gruba kaktüs dahlias adını vermek için ilham kaynağıydı. Genellikle bunlar 100-160 cm yüksekliğe ulaşan bitkilerdir. Bu grupta "Aida", "Akita", "Bicola", "Chat Noir", "Color Spectale", "Jeanne D'arc", "Kier", "Osiris" ve "Yellow Star" çeşitleri bulunmaktadır.

Anemon dahlias , çiçeklenme merkezinde dışbükey bir disk oluşturan tübüler çiçeklerle dolu sepetin merkezi ile özellikle popülerdir . Bu gruptan alınan numuneler, yukarıda tartışılanlardan genellikle biraz daha kısadır ve her 100 cm yüksekliğe ulaşır. Burada "Comet", "Giunea" veya "Rock and roll" gibi çeşitlerden bahsedebiliriz.

bahçe dahlias

Kaktüs Dahlia 'Jaldec Joker'

En popüler yıldız çiçeği gruplarını tartışırken, tek veya çift dilli bir çiçek sarmalıyla, farklı bir tübüler çiçek kalkanına sahip tek dahliaları görmezden gelmek imkansızdır . Burada açıklanan dahliaların en düşükleridir. Bu bitkilerin boyu genellikle 70 cm'yi geçmez. Bu grup "Bambino", "Elf", "Reddy", "Sweetheart" ve "Yellow Hammer" gibi çeşitleri içerir.

Bu 5 grup, yıllardır en büyük ve hiç bitmeyen ilgiye sahip görünüyor. Ancak bir bahçe dükkanını ziyaret ederken, dikkatimizi yaka, şakayık, pürüzlü, orkide, nilüfer veya diğer yıldız çiçeğine de çekebiliriz.

bahçe dahlias

Tek Dahlia 'Northwest Cosmos'

Yıldızçiçeği dikimi

Dahlias, tohum ekilerek elde edilebilir. Mart ayında tohumlar saksılara veya çöp kutularına ekilir, ince bir toprak tabakasıyla kaplanır, serpilir, folyo ile kaplanır ve yaklaşık 20 ° C sıcaklıkta tutulur. Filizlendiklerinde ve yaklaşık 1 cm boyunda olduklarında, folyo çıkarılabilir. Fideler 4 yaprak ürettiklerinde, onları küçük kaplara veya kaplara (örneğin yoğurt için) koyun. Mayıs ayının başından itibaren bahçeye ekilebilir, önce onları sertleştirmeyi hatırlar.

Daha az zahmetli, bir bahçe mağazasında satın alınan dahlia sazanı ekmektir ve çoğu amatör bahçıvan bu yöntemi seçer. Alışveriş yaparken, satın aldığınız her sazanın en az bir görünür tomurcuğu olduğundan emin olun (tomurcuksuz olanlar, filizlenmeyecekleri için işe yaramazlar). Dahlia sapları en iyi, başlangıçtan Mayıs ortasına kadar yaklaşık 5 ila 7 cm derinlikte ekilir.

Büyüyen dahlias

Bahçede fidan diktiğimiz veya yıldız çiçeği sazan diktiğimiz yer güneşli, sıcak ve rüzgardan korunaklı olmalıdır. Bitkiler hafif kısmi gölgede başarılı olur, ancak çiçekleri daha az etkileyici olacaktır. En iyisi, nötr ila hafif alkali reaksiyona sahip geçirgen, humuslu, iyi işlenmiş topraklardır (pH 7.0 ila 7.2). Bununla birlikte, orada dahlias yetiştiriciliği oldukça başarısız olduğu için, ağır ve su dolu topraklardan kaçınmalısınız .

Vejetasyon döneminde çok bileşenli gübrelerle bitkilere düzenli sulama ve gübreleme sağlıyoruz. Yaz aylarında yaprak solması çok az sulamanın göstergesi olabilir. Öte yandan, yetersiz çiçeklenme pahasına yeşil yaprakların aşırı gelişimi, azot aşırı gübrelemeyi gösterir. Uzun boylu çeşitler de kazıklarla desteklenerek sürgünlerin kırılmasına karşı güvence altına alınmalıdır. Daha sonra bitki köklerine zarar vermemek için dikimden hemen sonra kazık çakmak en iyisidir. Sürgünler 10 ila 15 cm yüksekliğe ulaştığında ekilen çeşitlerin iyi yayılıp yayılmayacağından emin değilsek, üstlerini çimdiklemek iyi olur. Daha sonra, sonraki çiçeklerin gelişimini engellememeleri için aşırı çiçek açan salkımları kaldırmayı unutmayın. Bu tedaviler sayesinde dahlias ilk dona kadar güzelce çiçek açmalıdır.

Dahlias kış nasıl

Yıldızçiçeği dona dayanıklı değildir ve gerek kış dahlias bahçesi dışında. Kökleri kazılır ve donmayan bir yerde saklanır. Sürgünler ilk don tarafından kesildiğinde sonbaharda dahlia sazanları kazıyoruz. Daha sonra onları toprak kalıntılarından temizler ve hafifçe kurutmak için ılık ve kuru bir odaya yerleştiririz (bu, depolama sırasında sazanın çürümesini önleyecektir).

Kuruduktan sonra, dahlias havadar bir odada saklanır, açık kutulara yerleştirilir, kuru turba, kum, talaş ve hatta gazetelerle kaplanır. Depo odasındaki sıcaklık 5 ile 8 ° C arasında tutulmalıdır. Depolama sırasında sazanın durumunun zaman zaman kontrol edilmesi ve çürümenin veya küfün giderilmesi tavsiye edilir.

Bahar geldiğinde, dahlia sazanları yeniden dikmek mümkün olacak. Dikimden hemen önce, daha fazla bitki elde etmek için onları bölmeye değer. Bölünürken, yeni edinilen her sazanın en az bir tomurcuğa sahip olması gerektiğini unutmayın.