Bahçe dona dayanıklı bambu - bahçede yetiştirme, çeşitleri

Bambular , egzotik kökenlerine rağmen Polonya bahçelerinde de başarıyla yetiştirilebilen büyüleyici bitkilerdir. Onlar sayesinde bahçemiz giderek daha moda bir oryantal atmosfer kazanacak. Donmaya karşı dayanıklı çeşitli bambu türleri ve çeşitleri, uygun (ve aynı zamanda basit) bakımla kışlarımızda hayatta kalabilen bahçe bambuları olarak kabul edilir . Bahçede bambu yetiştiriciliğinin neye benzediğini görün ve en iyi dona dayanıklı bambu çeşitleri hakkında bilgi edinin.

bahçe bambu

Bahçe bambusu Phyllostachys nigra 'Boryana' gövdelerinde güneşe maruz kaldığında renklenen karakteristik noktalara sahiptir.

Bahçe bambu - türler ve çeşitleri

Bambular çim ailesine aittir. Onlar için karakteristik olan şey, bıçakların çapının yaşlanma ile artmaması, yani Nisan'dan Haziran'a kadar kuşkonmaz gibi yerden çıkmaya başladıklarında, zaten son kalınlıklarına sahip olmalarıdır. Ancak belirli bir çekim için maksimum yüksekliğe ulaştıktan sonra, yukarı doğru büyümeyi durdurur ve daha küçük gövdeleri yaymaya ve yaprakları çıkarmaya başlar.

Bambularda, ulaşabildikleri maksimum yükseklik bakımından farklılık gösteren çok çeşitli tür ve çeşitler bulabilirsiniz - yer bambularında 30 cm'den , 2-3 m'lik yığın bambulardan 6 m'ye kadar odunsu bambulara kadar . Bambular arasında iki ana grubu ayırt edebiliriz, yani Farges (agresif olmayan köklere sahip yığın bambular) ve Phyllostachys (geniş kökler ve Fargesia'dan çok daha kalın saplar). İçin odunsu bambular HDPE folyodan yapılmış bir kök bariyeri kullanılması önerilir. Bu sayede bambu sadece planladığımız yerde büyüyecek.

Bahçe bambular , sarı ( Phyllostachys aureosulcata 'Aureocaulis'), yeşil ( Phyllostachys bissetii ), kırmızı ( Fargesia jiuzhaigou 1 ), siyah ( Phyllostachys nigra ), çizgili ( Phyllostachys 'a Spectabilis' a Spectabilis ) gibi çeşitli renklerin gövdesi sayesinde özel bir karakter kazanır. ) ve lekeler ( Phyllostachys nigra 'Boryana'), güneş tarafından da lekelenebilir.

bahçe bambu

Yeşil çizgili gövdeli Phyllostachys aureosulcata 'Spectabiliso', dona dayanıklı bahçe bambularının bir başka ilginç çeşididir.

Yeşilin çeşitli tonlarındaki bambu yaprakları doğuya özgü bir karakter verir ve türe bağlı olarak çizgilerle süslenebilir (örneğin Pleioblastus fortunei 'Variegata' veya Pleioblastus viridistriatus ). Dahası, yoğun bitki örtüsü nedeniyle, yüksek büyüyen türler hevesle çit ve izleme ekranı olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, bu tür bahçe bambular olarak Fargesia scabrida 'Asya Wonder' ya Fargesia robusta 'Campbell' veya 'Pingwu' genç sapların dekoratif kapaklarını verilmiştir.

bahçe bambu

Yerde yetiştirilen dona dayanıklı bambu Phyllostachys bissetii

Bahçe bambu - yetiştirme

Bambu süsleme

Bahçedeki bambular budamayı çok iyi tolere eder, her yıl röntgen çekilmesi tavsiye edilir yani eski ve kuru gövdeler kesilir. Aşırı maruz kalma aynı zamanda yeni sapların büyümesini de uyarır. Bir bambu sapı ortalama 7-9 yıl yaşar. Bununla birlikte, bambu uzun ömürlü bir bitkidir - Çin'de 1000 yıllık örneklerin yetiştiği söylenmektedir. Nadiren bambular çiçek açar (örneğin her 60, 90 veya 120 yılda bir), sonra çiçek açtıktan sonra genellikle ölürler. Belirli bir bambu türünün bir yıl dünyanın her yerinde çiçek açtığını varsaymanın yanlış olduğu ortaya çıktı . Çiçeklenme süresi 10-20 yıldır. Şu anda, bitkilerin ölmediği daha belirgin bir çiçeklenme var. Avrupa'da yetişen bambular çok nadir çiçek açar.

Bahçe bambu - bahçede kullanın

Donmaya dayanıklı bahçe bambuları , genellikle Japon tarzı bahçelerin düzenlenmesinde kullanılır. Palmiye akçaağaçları eşliğinde veya göletlerin üzerinde, özellikle de onlara 'bakabildiklerinde' çok güzel görünürler. Hem bireysel hem de gruplar halinde büyüyerek bir tür mini orman yaratabilirler. Diğer bitkiler için arka plan olarak da mükemmeldirler. Bunları bonsai olarak şekillendirebilirsiniz. Ayrıca saksılara ekildiklerinde harika görünürler, ancak daha sonra donmayan bir odada kışlanmaları gerekir. Giderek, sözde olarak kullanılıyorlar taşınabilir yeşillik, örneğin çeşitli fuarlarda veya sergilerde.

bahçe bambu

Bir tencerede yetiştirilen aynı bambu

Bambular, daha ılıman kışlarda yaprak dökmeden kalır, sadece yenilerine yer açmak için ilkbaharda biraz yaprak dökerler. Bu sayede, herhangi bir bahçede ilginç bir unsurdur.

Bahçe bambu - yetiştirme yeri

İçin Amacıyla bahçe bambu iyi büyümeye, bu uygun pozisyonlarda dikilmelidir. Kural olarak, Phyllostachyses çok güneşli yerlerde en iyi hissederler, ancak kısmi gölgede de ekilebilirler. Fargesia , yarı gölgeli ve gölgeli yerleri tercih etse de, güneşli bir yer için uygun bir çeşitlilik de bulunabilir (örn. Fargesia rufa ). Bambu yetiştirme istasyonukışın bitkilere zarar vermemesi için mümkün olduğunca rüzgardan korunmalıdır. Doğru arazi de önemlidir. Bambular için çok fazla nem ölümcül olduğu için aynı zamanda verimli ve iyi drene olmalıdır. Bambuyu diktikten sonra, etrafındaki toprağı malçlamaya değer, ayrıca düşen yaprakları toplamamak en iyisidir, çünkü açıldığında bambuya önemli besin maddeleri sağlarlar.

Bambu Sulama Nasıl Yapılır?

Bambular kök topunun kurumasını sevmez , bu yüzden düzenli olarak sulanmalıdır. Pek çok bambu, sıcak günlerde aşırı su buharlaşmasını önlemek için yapraklarını kıvırır, bu genellikle onları sulama ihtiyacıyla karıştırılır, bu nedenle gerekli olup olmadığını her zaman kontrol etmeye değer. Sonra uzun süre güzel bir bitkinin tadını çıkaracağız.

Sylwia Hennek

www.oaza-palmy.pl