Bahçe hercai menekşe. Uzun süre çiçek açmaları için hercai menekşe nasıl ve ne zaman ekilir?

Hercai menekşe , ilkbahardan yazın başlarına kadar farklı renklerde çiçek açan iki yılda bir bitki türüdür. Erken çiçeklenme mevsimi sayesinde, bahçe hercai menekşe, Mart ayından itibaren kutulara ve saksılara hevesle ekilen balkonlarda ve teraslarda popüler bir dekorasyondur . Bkz nasıl ve ne zaman bitki pansies için onlar uzun süre sağlıklı ve çiçek büyür böylece. Ayrıca, hangi türden hercai menekşenin seçilmeye değer olduğunu ve bahçe hercai menekşe yetiştirmek için en iyi koşulları nasıl sağlayacağımızı da tavsiye ediyoruz !

Bahçe hercai menekşe

Bahçe hercai menekşe - Viola x wittrockiana

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe veya balkon için hangi menekşe seçilmeli?

Bahçe hercai menekşe ( Viola x wittrockiana ), üç renkli menekşe ( Viola üç renkli ), boynuzlu menekşe ( Viola cornuta ) ve Altay menekşesini ( Viola altaica ) geçerek oluşturuldu . Şu anda, hercai menekşeler birçok gruba ayrılmış olan çeşit mezheplerinde mevcuttur. Tek tek hercai menekşe çeşitleri, tek veya çok renkli olabilen çiçeklerin renginde, elde edilen boyutta (10-25 cm) ve çiçeklenme tarihinde (III - VII) farklılık gösterir .

En erken, Mart ayında, erken ve orta erken hercai menekşe çeşitleri çiçek açar . Bu çeşitler en popüler olanıdır çünkü çiçekleri diğer bitkilerin çoğunun henüz çiçek açmadığı bir zamanda beğenilebilir. Daha sonra hercai menekşe çeşitlerini seçerek , çiçeklenmelerine Temmuz ayına kadar güvenebiliriz (erken çiçek açan çeşitler Haziran ayında sona erer).

Bahçe hercai menekşe

Bir tencerede bahçe hercai menekşe

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Bununla birlikte, pratikte, hercai menekşe, bir bahçe veya balkonun geçici, erken bir ilkbahar dekorasyonu olarak kabul edilir ve çoğu durumda, hercai menekşe seçerken, esas olarak çiçeklerinin rengini seçeriz . Her neyse, genellikle yakındaki çiçekçilerden veya mevsimlik meşcerelerden satın alınan hercai menekşe çeşidinin adını ve özelliklerinin açıklamasını içeren bir etiket bile yoktur. Bu yüzden bitkinin görünümü bize yol gösteriyor.

bahçe hercai menekşe

Ahşap bir kutuda hercai menekşe

Fotoğraf Pixabay.com

Hercai menekşe satışa çıktığında, genellikle ilk çiçekler görünür ve bu da alıcının istediği renge sahip bir bitki seçmesine olanak tanır. Bununla birlikte, hercai menekşe alırken , bitkinin mümkün olduğunca çok sayıda gelişmemiş tomurcuğa sahip olduğundan emin olun, çünkü bu bize hercai menekşenin bolca çiçek açacağı ve çiçeklenmesinin uzun süre süreceği konusunda kesinlik verecektir.

Zaten solmakta olan, yapraklarda veya çiçeklerde gözle görülür lekeler veya başka hastalık belirtileri olan hercai menekşe satın almaktan kaçının.

Bahçe hercai menekşe ve papatya

Beyaz hercai menekşenin pembe papatyalarla zıt kombinasyonu

Fotoğraf Pixabay.com

Hercai menekşe nasıl ve ne zaman ekilir?

Hercai menekşe, bahar ısınmasının belirtilerinin açıkça görülebildiği Mart ayından itibaren ekilebilir . Hercai menekşe çiçekleri düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklıdır ve yumuşak donlar onlara zarar vermez. Bununla birlikte, çiçekçilerden satın alınan bitkilerin sera bitkilerinden geldiğini ve onları sertleştirmek (yavaş yavaş dış sıcaklığa alışmak) gerekebileceğini unutmayın.

Bu nedenle, yeni hercai menekşe getirirken, soğuk rüzgarlara maruz kalmamaları için birkaç gün balkonda korunaklı bir yere yerleştirmeye değer. Ancak birkaç gün sonra onları hedef saksılara veya kutulara yerleştiririz.

bahçe hercai menekşe

Hercai menekşe tencere bir çitin üzerine asılabilir

Fotoğraf Pixabay.com

Hercai menekşe, hem güneşte hem de açık gölgede iyi büyür ve çiçek açar , ancak onları tam, keskin güneşe maruz bırakmazsak biraz daha uzun süre keyif alacağız. Ayrıca onları şiddetli yağışlardan korumalıyız çünkü çiçekleri narindir ve çoğu zaman ıslaktır, kolayca çürürler. Bu nedenle, çatılı bir teras veya balkon, hercai menekşe yetiştirmek için en iyisi olacaktır.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Güneşli yerlerde eksiklikler büyüyebilse de aşırı güneş ışığı, en yoğun renkli çeşitlerde (örneğin bordo veya lacivert) yaprakların solmasına neden olabilir. Yani hercai menekşe çiçeklerinin yoğun rengini kaybettiğini fark edersek, hercai menekşeli saksıları daha az güneşli bir yere taşıyalım.

Bahçe hercai menekşe

Yoğun renkli hercai menekşe çiçekleri aşırı güneşte solabilir

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Bahçe hercai menekşesinin büyük toprak gereksinimleri yoktur . Bu yüzden balkon çiçekleri için evrensel bahçe toprağı veya toprağı kullanabiliriz. Yüzey verimli olmalı ve iyi drene edilmelidir. Hercai menekşeler sabit nem gerektirir, ancak su basmasını sevmezler (toprak hafif nemli olmalı ancak ıslak olmamalıdır). Bu nedenle TerraCottem, özellikle tencere ve balkon kutularında hercai menekşeyi diktiğimiz toprakla karıştırılmalıdır. Bir başlangıç ​​dozu gübre, alt tabakanın yapısını iyileştiren bileşenler ve toprağın nemi daha uzun süre tutmasına yardımcı olan bir hidrojel içerir. Bu sayede hercai menekşelerin sık sık sulanması gerekmeyecektir .

Hercai menekşeleri sularken , suyu doğrudan yere dökmeyi unutmayın (tercihen saksının altındaki bir ayağa) ve asla yapraklarını veya çiçeklerini serpmeyin. Sulama için en iyi zaman sabahın erken saatleridir çünkü bu, günler boyunca güneşin bitkilerinizi kurutmasına ve fazla nemin buharlaşmasına izin verecektir.

Hercai menekşe çiçeklenme nasıl uzatılır?

Hercai menekşenin çiçeklenmesi, bitkilere fosfor ve potasyum açısından zengin çiçekli bitkiler için gübreler sağlayarak uzatılabilir . Balkon çiçekleri için, gübrelemeyi sulama ile birleştirmenize izin verecek sıvı veya çözünür gübreler kullanmak en iyisidir. Bu tür gübrenin bir kısmı genellikle sulama suyuna haftada bir veya iki haftada bir eklenir.

hercai menekşe ve papatyalar

Hercai menekşe papatya ile birlikte ekilebilir

Fotoğraf Pixabay.com

Hercai menekşenin olabildiğince uzun süre çiçek açmasını istiyorsak ve tohumlarını toplamak istemiyorsak, solan çiçekleri çıkarmaya değer. Sonuç olarak, bitki enerji veren tohumları boşa harcamayacak ve sürekli olarak yeni çiçek tomurcukları üretecektir. Ayrıca, üzerinde çürük lekeleri veya diğer hastalık semptomlarının bulunduğu, ölmekte olan yaprakları koparmaya değer. Bitkilerin hastalıklı kısımlarının kontrol edilmesi ve uzaklaştırılması enfeksiyonun daha da gelişmesini azaltır. To mantar hastalıklarına karşı pansies korumak, buna değer her 7 günde Biosept Aktif doğal preparat ile nazikçe püskürtme olduğunu. Tam güneşte püskürtmemeyi unutma.

Hercai menekşelerin çiçeklenmesi bittikten sonra, artık süs olarak kullanılmayacağı için bitkilerden kurtuluruz . Tohumlardan ekilen iki yıllık bitkilerdir. Ekimin ilk yılında yeşil kısımlar üretirler ve kışlamadan sonra ikinci yıl çiçek açar. Çiçek açtıktan sonra ölürler.