Ayva - çeşitleri, yetiştirme, üreme

Ayva , yaklaşık 2 m yüksekliğe kadar büyüyen, dikenli dallara sahip dona dayanıklı bir çalıdır. Genellikle ilkbaharın başından itibaren üzerinde görülen güzel çiçekler ve meyveler için yetiştirilir, koruyucular, koruyucular ve tentürler için mükemmeldir. İşte bahçe tarımı için en iyi ayva türleri ve çeşitleri, ayva fidanı nasıl ekilir ve yetiştirilir ve ayva meyvesinin neye benzediği ve tadı vardır.

Japon ayva - çiçekler

Ayva, ilkbaharda harika çiçek açan bir çalıdır.

Ayva - özellikleri, uygulaması

Ayva cinsi , Doğu Asya'da yabani olan 3 türü ve tümü Polonya'da yetiştirilebilen çok sayıda çeşidi içerir. İlkbaharda ayva çalıları biraz elma çiçeğine benzeyen çiçeklerle kaplanır. Sarı ayva meyveleri ise sonbaharda ortaya çıkar. Koruyucular için kullanılırlar - korurlar, tentürler, çaya eklenebilir veya şekerlenebilirler. Bu çalılar, çiçek tarhlarına dikilebilir, çit şeklinde şekillendirilebilir veya duvarlar boyunca yönlendirilebilir.

Ayva - türler ve çeşitleri

Chaenomeles japonica Japon ayvası

Adından da anlaşılacağı gibi bu ayva Japonya'dan geliyor. 1 m yüksekliğe kadar geniş, alçak çalılar oluşturur. Sürgünlerde kısa dikenler var. Çiçekler, 3-4 cm çapında, tek bir taç yaprak sarmalı ile tuğla kırmızısıdır. Japon ayvaları, Mart sonu ve Nisan ayı başlarında yapraklar serbest bırakılmadan hemen önce çiçek açmaya başlar. Japon ayva meyveleri yassı küresel, sarı, 4 cm çapındadır. Güzel kokuyorlar. Japon ayvası burada tamamen dona dayanıklıdır.

Ayvanın Chaenomeles speciosa olduğu ortaya çıktı

Çin ayvası veya ayva olarak da bilinen Çin'den gelir . Japon ayvalarından daha büyüktür, 2 m yüksekliğe kadar büyür. Sürgünler çok dikenli. Çiçekler kırmızı, pembe veya beyaz olabilir. Ayva güvesi Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar. Meyve 4-7 cm uzunluğunda, çok serttir. Uzun boylu olması ve meyvesi ayvayı andıran dikdörtgen olması nedeniyle bu tür ayva genellikle adi ayva ile karıştırılır. Bu ayva dona karşı da dayanıklıdır, bu da ekimi çok daha kolay hale getirir.

Chaenomeles x superba ara ayva

Bu ayva, daha önce bahsedilen iki ayvanın melezidir ve en çok bahçelerimizde yetiştirilir. Ara ayva 1 m yüksekliğe kadar büyür ve yanlara doğru kuvvetli büyür. Sürgünlerde 1 cm uzunluğa kadar büyük dikenler bulunur. Çiçekler, çeşitliliğe bağlı olarak birçok farklı renkte gelir. Polonya'da özellikle 3 çeşit dolaylı ayva tavsiye edilmektedir :

  • 'Crimson and Gold' - koyu kırmızı çiçekler
  • 'Elly Mossel' - ateşli kırmızı çiçekler, çeşitlilik yaz aylarında çiçeklenmeyi tekrarlar
  • 'Nicoline' - kırmızı-turuncu çiçekler, bolca çiçek açar. Özellikle değerli bir çeşit!

ayva ve ayvaAyva ve ayva - farklılıklar

Sıradan ayva genellikle ayva ile karıştırılır. Bu bitkiler birbirleriyle ilişkili olsalar da, aralarında sadece görünüşte değil, yetiştirme biçiminde de önemli farklılıklar vardır. Ayva meyvesi de sıklıkla ayva meyvesiyle karıştırılır. Bu arada ayva ve ayva reçeli yapma şekli biraz farklıdır. Peki onları nasıl karıştırmayalım? İşte ayva mı yoksa ayva mı olduğunu nasıl anlarsınız! Daha...

Ayva yetiştirmek

Toprak gereksinimleri

Ayva çalıları en iyi şekilde verimli, nemli ve ılık toprağa ekilir. Kumlu ve kireçli topraklarda da başarılıdırlar. Öte yandan, ıslak ve ıslak topraklarda zayıf büyürler. Ayva ağaçları yetiştirilirken, çalıların altına malç koymak en iyisidir, bu nem kaybını azaltır ve yabancı otların büyümesini engeller.

Durum

Ayva yetiştirmek için en uygun yer güneşli, ılık ve yarı gölgeli yerlerdir. Ayva ağaçları dona dayanıklı oldukları ve atmosfer kirliliğini iyi tolere ettikleri için şehir bitkileri için çok iyidir.

Kesim

Ayva çalıları ayrıca herhangi bir özel budama gerektirmez. Gerekirse, çalılar onları inceltmek veya büyümelerini sınırlandırmak için kesilebilir. Bir çit üzerine dikilen ayva ağaçlarının, çitin şeklini ve kompakt alışkanlığını korumak için şekillendirilmesi gerekir. Duvarlardaki bitkiler çiçeklenme bittikten sonra, 2-3 tomurcuk bırakılan son yılki sürgünleri budanarak kesilir.

Ayva - üreme, kesimler

Ayva fidanı

Ayva ağaçları en iyi kesimlerle çoğaltılır. Daha fazla çalı istiyorsanız , yaz aylarında ayva fidelerini alın, fide sözde içerecek şekilde kesmeyi unutmayın. "topuk". Daha sonra ayva fidesi kumla karıştırılmış turba dolu bir tencereye konulmalıdır. Ayva fidanı olan saksılar soğuk bir teftiş kurulunda kışlatılmalı ve ilkbaharda toprağa dikilmelidir.

Ayva

Ayva ayrıca tohumlardan da üretilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki sadece türler bu şekilde ürerler. Tohumlardan çoğaltılan ayva çeşitleri genellikle ana bitkinin özelliklerini miras almazlar (örneğin farklı bir çiçek rengine sahip olabilirler).

Tohumlardan Japon ayvasıTohumlardan Japon ayvası

Japon ayvası tohumlardan nasıl yetiştirilir? Tohumların herhangi bir işleme tabi tutulması gerekiyor mu? Ayva çekirdeklerinden bir şeyin çıkma şansı nedir ve çiğ meyveyi toprağa gömersek ne olur? Forumumuzun kullanıcıları deneyimleri hakkında yazıyor. Kimin tohumdan ayva yetiştirmeyi başardığını ve nasıl yapıldığını görün. Daha...

Ayvanın kendi kendine üremesi nispeten kolaydır. Ancak fidan yetiştirecek sabrımız yoksa fidanlık veya bahçe merkezinde dikime hazır ayva fidanı satın alabilirsiniz . Fide yetiştirmekten biraz daha pahalı olsa da, zamanımızı kurtaracak.

Ayva meyvesi - hasat, uygulama

Ayva meyveleri iri değildir (genellikle 4-5 cm çapında) ve çeşidine bağlı olarak küresel veya hafif basık olabilir. Çok fazla pektin içerirler ve zengin bir C vitamini kaynağıdırlar (limondan çok daha fazlasına sahiptirler). Oldukça sert ve dayanıklıdırlar ve sarımsı tenleri genellikle bir allıkla kaplanır ve hoş bir koku verir. Eylül'den Ekim'e kadar olgunlaşırlar.

Ayva meyvesi genellikle Ekim ayında hasat edilir. Bazıları ilk donun en iyisi olduğunu söylüyor. Çiğ (ekşi ve sert) tüketim için uygun değildirler, ancak popüler limonun yerini alarak çaya harika bir katkı olabilirler. Ayva meyvesinin dilimler halinde kesilmesi (çekirdek çekirdeğini çıkararak) veya küpler halinde kesilip bir kavanoza şeker serpilmesi yeterlidir . Birkaç gün sonra çaya eklenebilir. Ayva meyvesi konserveler için de kullanılır - şekerle kızartılarak lezzetli reçeller ve konserveler elde edilebilir. Ayrıca bunlara dayanan bir tentür hazırlamaya değer, sözde ayva (genellikle ayva meyvesinin tentürü olan ayva ile karıştırılır).

ayva meyvesi - ne zaman hasat edilir, nereden alınır, hangi fiyatAyva meyvesi - ne zaman hasat edilir, nereden alınır, hangi fiyat

Eylül ayından Kasım ayına kadar ayva meyveleri yoğun olarak yetiştirilmediği için büyük talep görmektedir. Ayva meyvesinin olabildiğince lezzetli ve aromatik olması için ne zaman toplanacağını, en kaliteli ayva meyvesinin nereden alınacağını, kimin sattığını ve tavsiye ettiğim ayva meyvesinin fiyatının ne olduğunu görün! Daha...

Ayva - hastalıklar ve zararlılar

Ayva ağaçları nadiren hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Hastalıklardan, zaman zaman ayva yaprakları ve meyveleri lekeleri görünebilir ve zararlı böceklerden - çalılar bazen gül yaprağında yaşar.

ayva yaprağı lekesi

Ayva yaprağı lekesi.

Ayva yaprağı ve meyve lekesi , Cercospora cydoniae mantarının neden olduğu bir hastalıktır . Bu hastalığın semptomları, yaprak kanatlarında küçük yuvarlak lekelerin göründüğü yazın ikinci yarısından itibaren görülebilir. Başlangıçta lekeler kahverengidir, kahverengiye döndükçe meyvelerde de görünebilirler. Çok sayıda lekeler, kapsamlı bir nekroz oluşturmak için birleşir. Bu yerlerde genellikle dokular kırılır.

Bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çalıların altından düşen yapraklar çıkarılmalıdır. Yaz aylarında yapraklardaki ilk lekeleri fark ettikten sonra 10 gün aralıklarla 2-3 ilaçlama yapın, mantar ilaçlarını değiştirin: Domark 100 EC, Score 250 SC veya Systemik 125 SL.

Ayva ağaçları bir haşere tarafından da yenilebilir - gül tortrix . Bu haşerenin tırtılları, birbirine bağlı birkaç yapraktan oluşan bir yuvanın içinde beslenir. Ayva çalılarında fark edilen bir belirti bu nedenle yapışkan, eğrilmiş yapraklardır, genellikle apikaldir. Tırtılların yumurtadan çıkması sırasında, sürgünlerin kabuğundaki tortularda kış uykusuna yatan yumurtalardan kaplumbağa kabuğu ile savaşmak en iyisidir, yani. İlkbaharda, Nisan ve Mayıs aylarının başında. Ayva çalılarına daha sonra Sumi-alpha 050 EC gibi bir temas preparatı püskürtülmelidir.

Katarzyna Matuszak