Elma püskürtme. Bir elma ağacına ne zaman ve ne püskürtülür?

Elma ilaçlaması , bu ağacın hastalık ve zararlılara karşı korunmasında çok önemli bir rol oynar. Bu korumanın etkili olabilmesi için, önerilen elma püskürtme tarihlerini ve önerilen sprey preparatlarının listesini bilmeye değer . Büyük miktarda sağlıklı elma elde etmek için elma ağaçlarını ne zaman ve neye püskürteceğinizi görün ve amatör bahçe yetiştiriciliği için tasarlanmış ücretsiz elma püskürtme takvimini indirin !

elma püskürtme

Elma püskürtme

Fotoğraf depositphotos.com

Bir elma ağacı ne zaman püskürtülür?

Elma ağacı ilaçlaması zaten yapraksız dönemde önleyici olarak yapılmaktadır . Amaçları, elma ağacını en sık etkileyen hastalık enfeksiyonlarından ve haşere saldırılarından kaçınmaktır (özellikle bu patojenler önceki yıllarda elma ağaçlarında mevcutsa). Ek olarak, bir hastalık veya haşerenin ilk semptomları fark edildikten sonra müdahale ilaçlaması yapılır .

İlaçlama, ağacın gelişme aşamasına , yani fenolojik döneme bağlı olarak tarihlerde yapılır . Hava durumuna ve elma çeşidine bağlı olarak fenolojik dönemler her yıl farklı tarihlerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağaçların gelişme hızı gözlenerek kesin ilaçlama tarihi belirlenir .

Uyarı!

Elma püskürtmenin, ağacın durumu ve sağlığının yanı sıra mahsulün kalitesi ve bolluğunu da etkileyen gübreleme ve budama gibi diğer bakım tedavileriyle desteklenmesi gerektiğini unutmayın.

Bir elma ağacına ne püskürtülür?

Elma ağaçlarını püskürtmek için, kimyasal bitki koruma ürünlerini, doğal içeriklere dayalı hazır müstahzarları, ayrıca kendimiz için hazırladığımız bitki özlerini ve kaynatmalarını kullanabilirsiniz.

Elma ağaçlarını etkileyen en yaygın hastalıklar elma kabuğu, ateş yanması ve küftür. Aşağıdaki preparatları kullanarak elma ağaçlarını bu hastalıklara karşı koruyoruz: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Zato 50WG, Polyram 70 WG ve Siarkol 800 SC. Civanperçemi ve at kuyruğu özleri ile ilaçlama ekolojik bir alternatiftir . Ayrıca doğal lesitin bazlı Lecitec ve Evasiol (tarla at kuyruğuna dayalı preparat) hazır müstahzarlara da ulaşabilirsiniz.

Elma ağaçlarına sonbaharda% 5 üre çözeltisi püskürtülmesi de kabuk oluşumunu önlemek için çok önemlidir . İlk dondan sonra yapıyoruz, ancak tüm yapraklar dökülmeden hemen önce.

Elma çiçeği, yaban mersini veya elma meyvesi gibi elma zararlılarına önleyici ilaçlama, haşerelerin kış aşamalarını yok eden yağ preparatları (Promanal 60 EC, Emulpar 940 EC) kullanılarak tomurcuk şişmesi aşamasında (Şubat-Mart) yapılmalıdır.

Erken ilkbaharda genç yapraklarda, çiçek tomurcuklarında ve çiçeklerde koyu başlı yeşil tırtıllar görülebilir. Bunlar , yaprak merdanelerinin tırtıllarıdır ve daha sonra yaprakların bir tüp şeklinde yuvarlanmasına katkıda bulunur. Bu tırtıllar, yaprakları birbirine yapıştırarak gevşek rozetler oluşturan iplikler üretir ve kırıntıları yapraklardan sıyırarak karakteristik açıklıklar oluşturur. Elma ağacındaki yaprak merdanelerinin tırtıllarını fark ettikten sonra, ona biyolojik preparat Lepinox Plus ile püskürtüyoruz. Ekolojik bir ajandır, çevre için güvenli ve faydalı böceklere zararsızdır. Bahçe bitkilerinde elma yapraklarındaki tırtıllarla mücadele için idealdir .

Kimyasal bitki koruma ürünleri arasında , Mospilan 20 SP, elma ağaçlarının zararlı böceklerine karşı mücadelede en etkili olanıdır (temas ve sistemik etkiye sahiptir, yani bitki özsuyuna nüfuz eder ve onlarla birlikte ağacın çeşitli köşelerinde bulunan zararlılara, bu yerler doğrudan olmasa bile ulaşır. püskürtmeyi başardık).

Ev ve arsa bahçelerinde elma ilaçlama ile ilgili ayrıntılı bir takvim aşağıdaki tabloda sunulmuştur. Tablonun altında, programın yazdırılabilir sürümünü indirmek için bir bağlantı vardır.

Elma püskürtme programı

Yazdırılabilir bir sürümü indirin:

  • Apple püskürtme takvimi (PDF)

İçin elma ağaçları püskürtmek için hazırlıkların satın amatör kullanıma yönelik küçük paketlerde, bizim mağazayı ziyaret ediniz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın:

MSc. Joanna Białowąs