Orman gülleri budama. Orman gülleri nasıl ve ne zaman budanmalı?

Orman gülleri budama , çok sayıda yaprak ve çiçek ve kompakt, doğru bir alışkanlık ile sağlıklı, yoğun dallı bir çalı tutmanıza izin veren bir prosedürdür. Orman gülleri, kural olarak, uygun bakım tedavilerinin yardımcı olduğu hoş bir alışkanlığı sürdürürler. Orman gülleri budamanın temel türlerinin ve kurallarının ne olduğunu ve istediğiniz sonuçları elde etmek için orman güllerini nasıl ve ne zaman budayacağınızı öğrenin . İşte Ormangülü'nüzü Kesmenin 3 Temel Yolu !

ormangülü budama

Orman gülleri nasıl ve ne zaman budanmalı?

1. Orman güllerinin hemşirelik budaması

Orman güllerinin bakım budaması çalılar solduktan sonra yapılmalıdır (yazın ikinci yarısı). Üflenmiş çiçeklerin ve ölü, kuru sürgünlerin uzaklaştırılmasından oluşur. Üflenen çiçekler elle kırılarak çıkarılır . Bu sayede orman gülünün tohum üretmesine izin vermeyeceğiz, bitkinin güçleri daha fazla büyüme ve yeni sürgünlerin ortaya çıkması için kullanılacaktır.

Ölü, kuru ormangülü filizlerini çıkarmak çok önemli bir işlemdir. Bu sayede çalı aşırı pozlanmış olacaktır (kuru sürgünler güneş ışığına erişimi sınırlar). Ormangülü hastalıklarından (örn. Fitoftora) etkilenen dalları çıkarmak özellikle önemlidir. Sürgünler hasarlı bölgenin altında budanır. İşlemden sonra alkol ile dekontamine edilmesi gereken bir bahçe makası ile kesilir. Orman güllerinin bakım budaması da çalılara güzel ve düzgün bir görünüm kazandıracaktır.

İlkbaharda bakım kesme işlemini tekrarlamak iyidir . Daha sonra hasta, donmuş, zarar görmüş, kar ve don nedeniyle kırılan sürgünler uzaklaştırılır.

2. Orman gülleri oluşturan budama

Orman güllerinin şekillendirici kesimi , doğru alışkanlık ile çalı oluşumuna imkan verir ve bitkinin güçlenmesine katkı sağlar. Aşırı büyümüş sürgünler kısaltılır. Orman gülündeki apikal tomurcuğun kırılması, çok sayıda yeni sürgünün üretimini başlatır . Sonuç, burcun dallanması ve kalınlaşmasıdır. Büyümüş sürgünler, yaprakların üzerine onlara zarar vermeyecek şekilde budanır. Tedavi en iyi şekilde, artık şiddetli don tehlikesi kalmayan kış sonunda yapılır.

3. Orman güllerinin gençleşmesini kesmek

Orman güllerini gençleştirmek için budama , eski bitkilerin tüm sürgünlerini kesmek için radikal bir prosedürdür. Çalılar zayıf geliştiğinde, hasar gördüğünde, hasar gördüğünde ve çirkin olduğunda gereklidir. Bitkinin aşırı zayıflamaması için iki aşamada gerçekleştirilebilir:

  • çalıların yarısını ilkbaharda kesin,
  • Ertesi yılın ikinci yarısı.

Sürgünler alçak kesilir (yerden yaklaşık 20 ila 40 cm), tomurcukları uykuda bırakır (küçük pembe noktalar gibi görünürler), bu da yeni sürgünler filizlendirir. Kesilmiş çalılar bakımı yapılmalı, düzenli olarak sulanmalı ve gübrelenmelidir. Orman güllerinin gençleştirici budaması, don durduktan sonra kış sonu veya ilkbahar başında yapılmalıdır.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

Katarzyna Żywot-Górecka