Bahçe yucca - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

İklimimizde bir bahçe yucca olarak, Carolingian yucca ve birçok ilginç çeşidi yetiştirilebilir. Bu bitkinin çekiciliği, mavimsi, sivri, yaprak dökmeyen yaprakları ve muhteşem çiçek salkımlarıdır. Polonya'da yucca yetiştiriciliğinin neye benzediğini , yucca'yı amatör koşullarda çoğaltmanın mümkün olup olmadığını ve bahçenizdeki bitkileri hangi yucca hastalıklarının tehdit edebileceğini görün. İşte bahçenizdeki yucca bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey !

Bahçe yucca

Bahçe yucca

Karolenj yucca ( Yucca filamentosa ), yüksek don direnci sayesinde bahçelerimizde bahçe avlusu olarak başarıyla yetiştirilebilir . Bu tür, glayöl benzeri dar, kurdele benzeri, mavi-yeşil yapraklara sahip, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Bu ilginç çok yıllık bitki sadece sivri yapraklarla değil, her şeyden önce büyük, salkım şeklindeki, çan şeklindeki çiçeklerle dekoratiftir. Çiçek salkımları 2 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir ve yoğun kümelerde toplanan sert, görkemli yapraklar 70 cm'ye kadar büyür. Çiçeklenme dönemi yazın, temmuz sonu ve ağustos başıdır. Bu harika kuraklığa dayanıklı bitki, süs otlarının yakınında ve çakıl yataklarında iyi görünüyor.

Bahçe yucca - çeşitleri

Bahçe yucca çeşitleri , yaprakların rengine ve kümelerin yüksekliğine göre farklılık gösterir. Hepsi çarpıcı beyaz çiçek salkımları üretir. Tek tek dikildiklerinde veya çimlerin arka planı veya kaya bahçelerinin öğesi olarak iyi görünüyorlar.

Karolenj yucca 'Variegata' , yaprakları beyaz bir kenarlığa sahip çeşitli bahçe yucca'dır. Juka 'Bright Edge' , sadece 50 cm boyunda olduğu için nispeten küçük bir bahçe yucca çeşididir. Yaprakların kenarları kremsi beyazdır. Bir başka çarpıcı çeşit, 75 cm yüksekliğe kadar büyüyen, uzunlamasına şeritli kılıç şeklindeki yaprakları olan bahçe yucca 'Color Guard' . Düşük sıcaklığın etkisiyle yaprakların kenarlarında pembe bir renk belirir. 2 metrelik sürgünlerdeki çiçek salkımları Haziran ayında ortaya çıkıyor.

Bahçe yucca - yetiştirme

Bahçe yucca güneşli ve sıcak bir pozisyonu sever. Ek olarak soğuk rüzgarlardan korunaklı olması en iyisidir. Orta derecede dona dayanıklıdır. Tek başına ve bir yatakta veya bir yol boyunca diğer çiçeklerle birlikte iyi görünecek. Diğer kuraklığa dayanıklı bitkiler arasında ve otların arasında harika görünüyor. Yucca yetiştirmek nispeten kolaydır. Kalsiyum içeren verimli, iyi drene edilmiş toprak sağlamak önemlidir. Gelen avize ekimi, gübre ile toprak malç önemlidir. İlkbahar ve sonbaharda, bu tür malçların ince bir tabakasını yaymaya değer. Ek olarak, büyüme mevsiminin başlangıcında çok bileşenli gübrelerle desteklenebilir. Çiçeklenme bittikten sonra, aşırı şişmiş çiçek salkımını kesin.

Bahçe agav - Polonya'da yetiştirme, kışlamaBahçe agav - Polonya'da yetiştirme, kışlama

Bahçedeki agave genellikle hayranlık ve ilgi uyandırır. Çoğu zaman, bu bitkiler saksıda büyür ve kışın içeride tutulur. Bununla birlikte, Polonya'da agav yetiştirmek mümkündür ve uygun bir agav türü ekip ona uygun şekilde baktığımız sürece, bitki yatakta kışlayabilir. Daha...

Bahçe yucca - üreme

Bahçe yucca en iyi onu bölerek veya ilkbaharda emicilerden ayırarak çoğaltılır. Yucca tohumdan ekilebilir, ancak sonuçlar değişken ve öngörülemez olacaktır ve bitkiler nadiren seçilen çeşitler kadar iyidir.

Bahçe yucca'nın bölünerek çoğaltılması, çok basit ve tatmin edici sonuçlar veren bir vejetatif üreme şeklidir. Yığının bölünmesi herhangi bir sorun teşkil etmez, çünkü ayrılan kısım, kökleri ve ana bitkinin toprak üstü kısmı olduğu için hızla bağımsız bir bitki haline gelir. Bu tedaviyi sonbaharın sonlarında veya ilkbaharda yapmak en iyisidir. Bitkinin yanındaki toprak taşınmalı ve yucca çatallar kullanılarak yerden kazılmalıdır. Daha sonra bitki kısımlarının sağlıklı olup olmadığını kontrol ederek iki ayrı bitkiye ayırın. Kesilen yüzeyleri mantar ilacı ile örtün ve ardından bahçedeki yucca'yı hazırlanmış bir standa dikin .

Yucca zehirli miYucca zehirli mi?

Yucca, yetiştirilmesi kolay, çok popüler süs bitkileridir. Bununla birlikte, birçok insan, yucca'nın zehirli olup olmadığını ve çocukların ve evcil hayvanların bu bitkiye sahip olmasının güvenli olup olmadığını sormaktadır. Bu yüzden yucca'nın zehirli, alerjenik veya diğer tehlikeli özelliklerinin neler olduğunu kontrol ettik. Daha...

Bahçe yucca - hastalıklar

Bahçe yucca , genellikle hastalığa dayanıklı çok yıllık bir bitkidir. Bununla birlikte, bir miktar bakım ihmalinin veya yanlış konum seçiminin bir sonucu olarak, bitki daha az büyüyebilir, kışlayabilir, sararmaya başlayabilir ve yapraklarda küçük lekeler oluşabilir. Yüksek hava nemi ve yüksek sıcaklık, mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Yucca hastalıkları nasıl tanınır ? Yucca yapraklarında yuvarlak veya düzensiz lekeler göründüğünde ve zamanla doku lezyonlarda parçalanmaya başladığında, yaprak lekesinin bir işareti olabilir. Yucca'nın başka bir hastalığı antraknozdur. Semptomları bitkinin tüm toprak üstü kısımlarında görülebilir. Yapraklarda küçük noktalar şeklinde nekrotik lezyonlar görülür. Bazen yapraklar erken düşer. Mantarlar sürgünlerde kış uykusuna yatar ve enfeksiyon tüm yıl boyunca sürer. Yucca hastalıklarıyla mücadelede Topsin M 500 SC, Discus 500 WG veya Switch 62.5 WG mantar ilaçları ile püskürtün.

MSc. Joanna Białowąs