3 organik domates püskürtme. Arsa üzerine domates ne püskürtülür?

Domates, yüksek besin ihtiyacı olan ve mantar hastalıklarına duyarlı bitkilerdir. Bu nedenle düzenli gübreleme ve domateslere koruyucu ilaçlama yapılması çok önemlidir. Ancak bu bitkilerin sadece sağlıklı büyümesi için değil, aynı zamanda bizim için sağlıklı besin oluşturması için domates üzerine sadece ekolojik ilaçlama yapmalıyız . Domatesleri lezzetli ve sağlıklı kılmak için ne püskürteceğinizi görün !

domates üzerine ekolojik ilaçlama

Domates için ekolojik spreyler ısırgan otu, karakafes ve at kuyruğundan hazırlanabilir.

1. Domateslere ısırgan bulamacı püskürtülmesi

Isırgan otu ( Urtica dioica ), nitrojen, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, silikon ve çinko açısından zengin bir bitkidir. Bu kadar yüksek değerli içerik içeriği, ekolojik ısırgan otu bazlı püskürtmenin kullanımının domateslerin büyümesini ve gelişmesini yoğun bir şekilde arttırdığı anlamına gelir . Sonuç olarak daha lezzetli ve sağlıklı meyveler üretirler. Isırgan otundan sıvı bir gübre hazırlayın, arka arkaya seyreltin ve ekolojik sprey şeklinde domateslerin üzerine uygulayın .

Bu organik spreyi yapraklı domatesler için hazırlamak için ısırgan sapları tohumlamadan önce hasat edilmeli ve doğranmalıdır. 10 litre suya 1 kg taze ısırgan otu (veya 200 gr kuru ısırgan otu) koyun ve 2-4 hafta bekletin. Sıvı köpürmeyi bıraktığında fermantasyon tamamlanacaktır. Hava değişimine izin vermek, ancak kirletici maddelerin girişine karşı korumak için, fermantasyon sırasında kabı gazlı bezle bulamaçla kaplayın.

Kullanmadan önce, bulamaç boşaltılmalı ve 1: 5 oranında seyreltilmelidir (beş litre su için bir litre bulamaç). Domateslere ısırgan gübresi püskürtmek, hastalıklarla savaşmalarına ve yaprak bitleriyle savaşmalarına yardımcı olacaktır . Bulamacı domatesleri sulamak için de kullanmaya değer.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Sonbaharda hazırlanan ısırgan gübresi, kış boyunca serin bir yerde saklanarak baharda kullanılabilir. Tek dezavantajı, depolama sırasında çok fazla nitrojen kaybetmesidir. Ancak yine de başka değerli maddeler içerecektir.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün!

Domatesleri döllemek için ısırgandan gübre hazırlamak zorunda değiliz. Fermente özüt, yani sıvı gübre formundaki hazır ısırgan otu preparatları bahçecilik mağazalarında çoktan ortaya çıktı . Bu hazırlıklara erişimi kolaylaştırmak için bunları rehberimizin mağazasına tanıttık. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki resme tıklayın :-)

ısırgan büyüme uyarıcısı hedef

2. Domateslere at kuyruğu kaynatma püskürtün

At kuyruğu otu ( Equisetum arvense ) potasyum, fosfor, demir ve manganezin yanı sıra patates yanıklığı veya külleme gibi mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını önleyen ve ayrıca yaprak bitlerini azaltan çok miktarda silisik asit içerir. Bu nedenle , domateslerin at kuyruğu kaynatma ile ekolojik olarak püskürtülmesi düzenli olarak kullanılmaya değer .

At kuyruğu kaynatma işlemini hazırlamak için, 10 litre su döküp 24 saat bekletip 30 dakika pişirdiğimiz 1 kg taze bitkiye veya 200 gr kurutulmuş bitkiye ihtiyacımız olacak. Domates üzerine ekolojik püskürtme, stok 1: 3 oranında su ile seyreltildikten sonra yapılır .

Tarla at kuyruğu - şifalı özellikler ve bahçecilikte kullanımTarla at kuyruğu - şifalı özellikler ve bahçecilikte kullanım

Birçok bahçıvan için at kuyruğu, öncelikle yaygın ve kontrol edilmesi zordur. Ama bazı insanların lanetlediği ve ona karşı savaştığı şey, diğerleri için bir nimettir. At kuyruğu filizleri bahçecilikte de kullanılan değerli bir bitkisel materyaldir. Daha...

Ayrıca bu durumda, hazırlığı kendimiz hazırlamak zorunda değiliz. 2018 yılında Evasiol adlı hazır bir at kuyruğu preparatı satışa çıktı . At kuyruğu otunu toplamaya, kurutmaya ve maceratları pişirmeye gerek kalmadan hastalıklara karşı domates püskürtmek için başarıyla kullanılabilir. Evasiol ayrıca salatalık, asma ve meyve ağaçları yetiştiriciliğinde de kullanılmaktadır.

Evasiol at kuyruğu ile püskürtme

3. Domateslere karakafes bulamacı püskürtülmesi

Karakafes gübresi ( Symphytum officinale ), domates yetiştiriciliğinde de mükemmel olan, birçok bitkinin yetiştirilmesinde kullanılan en güçlü ve büyümeyi teşvik edici bulamaçlardan biridir .

Karakafes bulamacı mineral tuzları bakımından zengindir, ancak ısırgan bulamacından daha az azot bakımından zengindir. Hastalık ve parazitlerle mücadelede domatesi güçlendirir . Karakafes gübresi ayrıca büyük miktarda potasyum ve karbon içerir.

Karakafes bulamacı hazırlamak için 1 kg karakafes 10 litre su ile karıştırılır, 10-15 gün kadar bekletilir ve sonra süzülür. 15 günde bir, domates fideleri% 5 lik sıvı gübre solüsyonu (10 litre suya 0,5 litre sıvı gübre) ile sulanmalıdır. Karakafes bulamacı, domateslerin üzerine ekolojik bir sprey olarak mükemmeldir , durumlarını ve çiçeklenmelerini iyileştirir, bu da elde edilen meyve miktarına dönüşür.

MSc. Joanna Białowąs