Wallis'in kanatları - yetiştirme, gereksinimler, hastalıklar

Wallis'in wingis'i her zaman yeşil otsu bir bitkidir ve 0,5 m yüksekliğe kadar ulaşır. Yıllarca yaşar, her yıl bolca çiçek açar. Bitki, beyaz kılıf şeklindeki çiçeklerin yanı sıra yoğun yeşil yapraklarla da süslenmiştir. Ne bakınız pearfoil gereklerinin ekimi ve hangi hastalıklar yıllık etkiler için. İşte kanatlı çiçeğin güzelliğiyle uzun yıllar bizlerden keyif alması için bilmeniz gereken her şey.

Wallis'in kanatları

Wallis'in kanatları

Wallis'in spathiphyllum ( Spathiphyllum wallisi ) ilkbahardan yaza kadar çiçek açar. Çiçek, ortasında kremsi sarı bir popo bulunan vajina şeklini alır. Hercai menekşe çiçekleri başlangıçta beyazdır ve olgunlaştığında soluk yeşile döner. Birkaç hafta boyunca bitkinin çekici bir dekorasyonudur. Ancak Wallis pteroflower çiçek açmadığı zamanlarda bile göz alıcıdır çünkü oldukça hızlı gelişen koyu yeşil, parlak yapraklara sahiptir. Çok yıllık yapraklar doğrudan rizomlardan büyür ve açıkça zarar görür. Uzunlukları 15 cm'ye ulaşır ve tüm bitkinin yüksekliği genellikle 0,5 m'yi geçmez.

Hercai menekşe çiçeği yetiştirmeye karar verirken, bunun zehirli bir ev bitkisi olduğunu unutmayın. Bir tencerede bir dekorasyon olarak tehlikede değiliz. Ancak küçük çocuklara veya kedi tarafından ısırılmaya karşı korunmalıdır. Kanat çiçeğini budamak veya yeniden dikmek gibi eldivenler giyin, çünkü bu bitkinin suyu cildi tahriş edebilir.

Wingman - gereksinimler ve yetiştirme

Kanat çiçeğinin en önemli gereksinimleri, hem toprakta hem de havada çok yoğun olmaması (güçlü güneşte yaprakları yakmak kolaydır) ve yüksek nem ile ilgilidir.

Pozisyon, güneşlenme

Wallis örümcek sineğini, güneş ışınlarının doğrudan bitki üzerinde parlamaması için kurduk . Işık, örneğin yazın bir perdeden süzülmelidir ve kışın, bitkiyi, özellikle pencereden uzakta dururken daha parlak bir yere taşımak en iyisidir. Bitkinin nispeten iyi durumda olduğu en iyi aydınlatılmış odalarda çok yıllık büyüme mümkündür .

Peaceflower büyüyen sıcaklık

Maksimum 26 ° C'ye kadar olan normal oda sıcaklığı , büyüme döneminde kanat çiçeğine uygundur . Ekim ayından itibaren bitki 16-18 ° C sıcaklık aralığında kendini daha iyi hissedecek. İlkbaharda sıcaklığı tekrar yükseltiriz.

Kanat çiçeğini nemlendirme, püskürtme

Wallis 'wingis'in yüksek hava nemine ihtiyacı vardır , özellikle oda merkezi ısıtmaya sahip olduğunda, yaz ve kış aylarında her gün serpmek en iyisidir. Kanat çiçeğini püskürtmek için süzme su kullanmanız tavsiye edilir . Tencereyi, tencerenin dibinin suya değmemesi için bir çakıl ayağı üzerine de koyabilirsiniz. Buharlaşan su nemi artıracaktır.

Kanat çiçeğini sulamak

Wallis'in kanatları çok nemi sever. Kanatçiçekli saksıdaki toprak nemli tutulmalı ancak ıslak olmamalıdır . Sulamalar arasında, toprağın üst katmanının hafifçe kurumasına izin verin.

pteroflower neden çiçek açmıyorPteroflower neden çiçek açmıyor - en önemli 3 neden

Barış Zambağı, ortasında kremsi sarı bir ampul bulunan beyaz çiçeklenme kılıfından oluşan, güzel çiçekleriyle ödüllendirilmiş bir saksı bitkisidir. Genellikle ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Bununla birlikte, çoğu zaman bir apartman dairesinde yetişen çok yıllık bitki, çekiciliğinin çoğunu kaybederek çiçek açmak istemez. Kanatlı çiçeğin çiçek açmamasının en önemli 3 nedenini öğrenin ve onları nasıl düzelteceğinizi görün. Daha...

Pterjiyumun döllenmesi

İlkbahar ve yaz aylarında kanat çiçeğini saksı bitkileri için sıvı gübre ile gübreliyoruz. Hem yeşil yapraklı bitkiler hem de çiçekli bitkiler için gübre işe yarar.

Wingflower bakımı

Kanat çiçeğinin bakımı bitkinin temiz tutulmasını gerektirir. Haftada bir kez yapraklardaki tozu nemli bir bezle silerseniz Barış Zambağı daha iyi görünecektir . Çiçekler solduktan sonra çiçek sapları yerden kesilir. Bunun için bir budayıcı kullanabiliriz.

Bir pteroflower nasıl nakledilir?

Çok yıllık çiçek, yılda bir kez (Şubat veya Mart aylarında), bitkinin yıl boyunca ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak, genellikle bir boy daha büyük bir tencereye ekilir.

Turba ipi en iyi turba bazlı toprakta veya standart saksı toprağında yetişir . Zeminin kompakt olmaması, geçirgen ve hafif olması gerektiğini unutmayın. Bir turba çiçeğinin yetiştirilmesi için substratı kendimiz hazırlayacaksak, 3: 1: 1 oranında birleştirilmiş bahçe turbası, yaprak toprağı ve kum mükemmel karışımdır. Substratın pH'ı 5,7 ile 6,8 arasında olmalıdır.

Bitki artık boyut olarak büyümezse (eski bitkiler), kanat çiçeğini her yıl yeniden dikmek gerekli değildir . İlkbaharda toprağın üst tabakasının değiştirilmesi ve uygun gübrelemenin sağlanması yeterlidir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Kanat kurdu nasıl yeniden üretilir?

Eski bitkileri naklederken, kanat çiçeğini yeniden üretmek mümkündür . Bunun için rizomları hassas bir şekilde ayıran büyük kümeler bölünür. Bu bölünme her 3-4 yılda bir yapılmalıdır, bu da bitkileri canlandıracak ve çiçeklenmelerini iyileştirecektir.

Barış Zambağı - hastalıklar ve zararlılar

Çok yıllık yaprak hastalıkları, çok yıllık yetiştiriciliğinde en çok endişeye neden olur . Çok sık, bu güzel ama aynı zamanda talepkar bitkinin sahipleri, kanatlı çiçeğin yapraklarının neden sarı ve kahverengiye döndüğünü merak ederler.

Kanat çiçeği yapraklarının erken kuruması ve dökülmesi , hava çok kuru olduğunda meydana gelir. Sonra serpme yardımcı olur. Kuru hava ayrıca örümcek akarlarının görünümünü de destekler. Bu ev bitkisi zararlıları , pterjiyumun yapraklarında mozaik benzeri sarı lekelerin oluşmasına neden olur . Bu tür semptomları fark ettikten sonra, saksı bitkileri için bir örümcek akarı preparatı uygulayın. Genellikle bu haşereler pteroflowerlara fazla zarar vermezler ve bitki çevresinde yüksek hava nemi tutularak görünümleri etkin bir şekilde engellenir.

Yaprak lekesi (yaprakların alt kısımlarında solma, yapraklarda hafif kenarlıklı koyu kahverengi lekeler) ve halka şekilli yaprak lekeleri (yapraklarda zamanla parçalanabilen sulu, açık kahverengi, yuvarlak lekeler) daha fazla soruna neden olabilir. Leke semptomları durumunda, enfekte olmuş yapraklar çıkarılmalı ve daha sonra bitkiye Topsin M 500 SC veya Bioczos, Biochikol, Biochitan gibi biopreparasyonlar püskürtülmelidir. Bununla birlikte, Topsin M 500 SC'yi iç mekanlara püskürtmemeniz gerektiğini unutmayın (bitki dışarı çıkarılmalıdır). Böyle bir olasılığımız yoksa, biyo hazırlıklara bağlı kalmak daha iyidir. Şiddetli istila durumunda, tüm bitkinin atılması gerekebilir.