Mazılar neden sararır ve solar? 3 yaygın neden!

Mazıda sararma ve solma yaygın bir fenomendir, ancak bitkileri oldukça dirençli kılar. Mazı sürgünlerinin sararması ve solmasının nedeni yanlış ekim, bakım hataları veya patojenler olabilir. Sebep ne olursa olsun bitkileri kurtarmak için hızlı müdahale gereklidir. İşte Mazı'nın sararması ve solmasının 3 yaygın nedeni ve bu bitkileri güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmanın yolları!

Mazı neden sararır ve solar?

Mazılar neden sararır ve solar?

Agnieszka Lach

Tujalar neden sararır ve solar ve bu tür bitkilerin nasıl kurtarılacağı bize MSc'yi açıklar. Agnieszka Lach, Olsztyn'deki Warmia ve Mazury Üniversitesi Çevre Yönetimi ve Ziraat Fakültesi mezunu. Günlük olarak, bitkilerin bakımı ve düzenlenmesi ile profesyonel olarak ilgilenmektedir. Bahçıvanlık üzerine birçok ilginç rehber makalesinin yazarı ve bahçıvanlık forumunda bir uzman.

1. Yetersiz toprak ve gıda koşulları nedeniyle mazıda sararma

Mazı pullarının rengini belirleyen temel faktör, uygun gübrelemedir. Klorofil üretiminden sorumlu olan temel besin maddelerinin eksikliği ağaçların renginde değişikliklere neden olacaktır. Thujalar çoğunlukla yetersiz miktarda magnezyum (Mg) ve demirden (Fe) muzdariptir. Bu bileşenlerin eksikliği, başlangıçta mazı filizlerinin parlaması ve ardından sararmasıyla kendini gösterir . Magnezyum eksikliği durumunda, mazıların sararması en eski sürgünlerden ve demir durumunda - en küçüğünden başlar. Pulların sararması ve büyümenin durması ile kendini gösteren nitrojen (N) eksikliği daha az yaygındır.

Fazla besin maddesi de aynı derecede tehlikelidir. Aşırı dozda mineral gübre, topraktan makro ve mikro elementlerin ve suyun (sözde fizyolojik kuraklık) alımını bozar, bu da mazıda sararma ve kurumaya neden olur .

Bu nedenle, mazı, önerilen gübre dozlarını aşmamaya özen göstererek, ancak ölçülü olarak döllenmelidir.

Besin eksiklikleri genellikle sadece bitkilerin gübrelenmesindeki hatalardan değil, aynı zamanda yetersiz toprak pH'ından da kaynaklanır. Mazı, hafif asidik bir substrat gerektirir (pH 5.5-6.5). Örneğin kalsiyum açısından zengin topraklarda pH çok yüksekse demir eksikliği oluşur. Öte yandan, pH çok düşük olduğunda, magnezyum alımı zordur. Bu gibi durumlarda, sonraki dozlarda kompoze gübre uygulamak yerine toprak pH'ı ayarlanmalıdır.

İlkbahardan sonbahara kadar sabit bir optimum seviyede mikro ve makro besin sağlamak için, özel mazı gübreleri düzenli olarak kullanılmalıdır, örneğin Hedef mikro elementli mazı gübresi. Azotlu gübrelerin nisandan temmuz ortasına kadar uygulandığını ve azotsuz sonbahar gübrelerinin daha sonra kullanıldığını unutmayın.

Mazıları hızlı bir şekilde büyümeleri ve kahverengiye dönmemeleri için nasıl gübreleyebilirim?Mazıları hızlı bir şekilde büyümeleri ve kahverengiye dönmemeleri için nasıl gübreleyebilirim?

Mazı'nın uygun olmayan döllenmesinin en yaygın semptomu sararma ve kahverengileşmesidir. Bunu önlemek için, onlara düzenli olarak optimal dozda besin sağlamak gerekir. Mazıların hızlı büyümeleri, kahverengileşmemeleri ve uzun yıllar sağlıklarını ve güzel görünümlerini korumaları için neyi gübrelemelerini görün! Daha...

2. Yetersiz sulama nedeniyle mazıda sararma ve solma

Mazı, yüksek su gereksinimine sahiptir ve alt tabakanın kurumasına çok kötü tepki verir. Su eksikliği, mazı sürgünlerinin kurumasına ve aşırı durumlarda tüm bitkilerin solmasına neden olur . Sıcak ve kurak yaz aylarında, özellikle kaplara ekilen mazı için sulama gereklidir. Yüzey sürekli nemli olmalıdır. Ayrıca suyun alt tabakadan buharlaşmasını azaltan çam kabuğu ile ağaçların altındaki toprağın malçlanması önerilir. Kuruyan sürgünleri çıkarın ve kurutulmuş bitkiyi bolca sulayın . Daha sonra bitkileri her gün sabahın erken saatlerinde veya akşamları suluyoruz. Kuru bitkiler, onları daha fazla zayıflatmamak için gübrelenmemelidir.

Kuruma sonucu Mazı ölümü erken ilkbaharda çok sık görülür . Kozalaklı olan Thujaların uykuda bir dönemi yoktur. Kışın, don olmayan günlerde, sıcaklık 0 ° C'ye ulaştığında terlemesi başlar. Bu sırada zemin hala donmuş durumda, bu da köklerin terleme miktarını yenileyebilecek su toplamasını engelliyor. Kuvvetli, kuruyan, soğuk rüzgarlar ek bir tehdit oluşturur. Sonuç olarak , genellikle tek taraflı olan büyük bir mazı kuruması vardır . Bitkileri kışa uygun şekilde hazırlayarak bunu önleyebiliriz. Sonbaharda, mazıları (özellikle kaplarda yetişenleri) mümkün olduğunca fazla su depolayabilmeleri için ilk dona kadar suluyoruz.

Kozalaklılar kış için nasıl korunur - dona ve kara karşı korumaKozalaklılar kış için nasıl korunur - dona ve kara karşı koruma

İğne yapraklı ağaçların ve çalıların çoğu, kışın üşümelerini önleyecek kadar dona dayanıklı görünür. Bununla birlikte, ilkbaharda genellikle sadece bahçelerde değil, balkonlarda ve teraslarda da kahverengileşmiş sürgünler, deforme dallar ve bütün bitkilerin öldüğünü görebilirsiniz. Hangi durumlarda iğne yapraklıları dona ve kara karşı korumanın gerekli olduğunu ve iğne yapraklıları kış için en iyi şekilde nasıl koruyacağınızı görün. Daha...

Mazı köklerinin su basmasına ve çok ıslak toprakta uzun süre kalmasına izin vermek de imkansızdır. Çoğu zaman, kaplarda ve ağır killi topraklarda yetişen mazılar tehdit altındadır. Kök sisteminin su basması, mazıların sararması ve kahverengileşmesi ile kendini gösterir ve mantar hastalıklarının gelişimini destekler. Bu nedenle, mazı yetiştirdiğimiz kaplar, alt kısımda fazla suyun tahliye edileceği deliklerle donatılmalıdır.

3. Mantar hastalıklarının neden olduğu mazıda sararma

Thujalar nadiren bitki mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğrar. Bununla birlikte, yetiştiricilikteki hataların giderilmesinden sonra, bu olasılığı göz önünde bulundurmak gerekir. Mazı'nın en yaygın hastalıkları şunlardır: fitoftora, armiller kök çürümesi ve sürgün ölümü.

Phytophthora ( Phytophthora citricola )

Fitoforoz, kozalaklı ağaçların en tehlikeli mantar hastalığıdır, ancak nadiren timusa saldırır. Fitoforozun semptomları bitkilerde Temmuz veya Ağustos aylarında ortaya çıkar. Yerden alçakta bulunan sürgünlerde görülebilirler. Mazı tek sürgünleri griye döner, sararır, sonra kahverengiye döner ve ölür . Mazılarımızın fitoftoraya yakalandığından emin olmak için, enfekte olmuş sürgünün kabuğu kazınmalıdır. Kırmızımsı kahverengi renkteyse, bu bir mantar enfeksiyonunu gösterir. Fitofotoroz, özellikle Batı Mazı occidentalis'e saldırırken , bazı Mazı orientalis çeşitleri , örneğin 'Aurea Nana', fitoftoraya neden olan mantara tamamen dirençlidir.

Phytophthorosis - semptomlar, kontrol, püskürtmePhytophthorosis - semptomlar, kontrol, püskürtme

Bahçelerde, fitoftoranın semptomları en çok orman gülleri ve kozalaklı ağaçlarda görülür. Bu hastalık bitkiler için çok tehlikelidir. Bu nedenle fitoftoranın semptomlarını nasıl tanıyacağımızı ve bahçede bu hastalıkla nasıl mücadele edileceğini öneriyoruz. Daha...

Armillaria kök çürüklüğü ( Armillaria )

Armillaria (Armillaria) cinsinin mantarlarının neden olduğu bir mantar hastalığıdır . Ormanların yakınında bulunan arazilerde büyüyen mazıya saldırır. Enfekte olan mazılar doğal renklerini ve pul parlaklığını kaybeder. Donuklaşır, sararır ve ölürler . Gövdenin dibinde, kabuk kahverengiye döner, ölür ve uzunlamasına çatlayarak ahşabı ortaya çıkarır. Ahşapta ve ağaç kabuğunun içinde bol miktarda beyaz miselyum görülür. Sonbaharda, sürgünün dibinde kap mantarlar görünebilir.

Dieback vur ( Phomopsis, Ascophyta, Pesalotiopspis, Sphaeropsis )

Ateş ölümü, mazı hava organlarının en yaygın hastalığıdır. Hastalığın bir sonucu olarak, dalların uçlarında sararma meydana gelir ve tüm yüzeylerine yayılır .

Mantarlarla yoğun şekilde istila edilmiş bitkiler çıkarılmalı ve yakılmalıdır. Yakınlarda büyüyen geri kalanlara Polyversum WP biyolojik preparatı püskürtülür. Fitoftora söz konusu olduğunda, bitkiler de bu preparatla sulanmalıdır. Bu doğal ve çevresel olarak güvenli hazırlık, kimyasal mantar öldürücüler kullanmadan mazı hastalıklarıyla etkili bir şekilde savaşmanıza olanak tanır.

Bu işe yaramazsa, Topsin M 500 SC (10 litre suda çözülmüş 15 ml çözelti ile püskürtme) ve Scorpion 325 SC (3-12 litre su için 10 ml madde) gibi daha güçlü mantar öldürücüler kullanabiliriz. Bu spreyler, sadece tek dallara bulaştığında hastalığın ilk semptomlarının fark edilmesi durumunda da yardımcı olabilir. Sonra hastalıklı sürgünleri kesip bütün bitkiye püskürtüyoruz.

Mantar hastalıkları riskini azaltmak için, her şeyden önce, köklere su basmaktan kaçınmalı ve thujalara gelişim için en uygun koşulları sağlamalısınız. Enfeksiyonun ilk belirtilerini fark ettiğimiz anda bitkinin tüm hastalıklı kısımlarının uzaklaştırılması ve imha edilmesi de önemli bir prosedürdür. Önleyici olarak, sağlıklı bitkilere bile büyümeyi uyaran ve bitkileri hastalıklara karşı bağışıklık kazandıran doğal biopreparation Biosept Active püskürtülmelidir.

MSc. Agnieszka Lach