Kanatlı Tunbergia - ekim, yetiştirme

Tunbergia ( Thunbergia ), Afrika, Asya ve Madagaskar'da bulunan yaklaşık 90 türü içeren acanthus familyasından ( Acanthaceae ) bir bitki cinsidir . Bunların arasında bolca çiçek açan, yıllık veya çok yıllık dağcılar, uzun ömürlü bitkiler ve çalılar vardır. Yetiştiricilikte en yaygın olanı, balkonlarda ve teraslarda ve ayrıca ev bahçelerinde konteyner yetiştiriciliği için mükemmel bir tırmanıcı olan kanatlı tunbergia'dır ( Thunbergia alata ).

kanatlı tunberg

Kanatlı Tunbergia, yıllık bir tırmanıcıdır.

balkon veya terasta bir kapta büyümek için mükemmel

Kanatlı tunbergia çok yıllık bir tırmanıcıdır ancak ülkemizde dona dayanımının olmaması nedeniyle yıllık olarak yetiştirilmektedir. Bu bitkinin ince, yeşil sürgünleri, 3 m yüksekliğe kadar desteklerin etrafında dolanabilir.Yapraklar, yine yeşil, kalp şeklinde, 7,5 cm uzunluğunda, uzun kanatlı yaprak saplarına yerleştirilir (türün adı budur). Trompet şeklindeki çiçekler, yaprakların koltuklarından çıkar. Alt kısımda taç yaprakları bir tüpe kaynaştırılır ve üst kısımda ortasında koyu bir boğaz bulunan 4 cm çapında düz bir plaka oluştururlar.

Yaprakların rengi çeşide bağlı olarak değişebilir. Çoğu zaman turuncu, sarı veya krem ​​renktedir. Ayrıca, tek tip olmayan çiçek rengine sahip çeşitler de vardır, örneğin somon-krem-kırmızı yapraklarıyla 'Afrika Günbatımı' veya turuncu-kırmızı yapraklarıyla 'Gündoğumu'. Tunbergia, haziran ayından ilk dona kadar çok uzun bir süre çiçek açar.

Uzun çiçeklenme dönemi ve desteklerin etrafındaki fantastik sargı kanatlı tunbergia'yı balkon ve terasların yanı sıra kafe ve restoranların dekorasyonunda popüler bir bitki haline getirdi .

Tunbergia - ekim tohumları

Tunbergia yan yanaekim tohumlarından yetiştirilir. Tohumları, saksı başına 2-3, Şubat veya Mart aylarında ekin. Saksıları sıcak bir seraya veya evde parlak bir pencere pervazına yerleştiriyoruz. Fidelerin bir çift gerçek yaprağı olduğunda, onları daha büyük saksılara dikmeye değer. Fideler yaklaşık 10 cm uzunluğunda ve her biri üç çift yaprak olduğunda, daha iyi yayılma için uçlarını sıkıştırıyoruz. Yetersiz gübreleme, çok az ışık olması veya daha büyük saksılara nakil yapılmaması durumunda, fideler genellikle alt yapraklarını kaybeder, bu da hedef kaplara nakledildikten sonra maalesef alt kısımda boşluklarla yanar. Bundan kaçınmak için, fide üretimi sırasında, onlara en uygun gelişme koşullarını sağlamaya değer. Mayıs ayının ikinci yarısında donma riski geçtiğinde, ön sertleşmeden sonra,bitkiler dışarıda dikilebilir - bahçede veya balkon veya terastaki kutularda.

Fidelerden yetiştirilen yıllık bitkilerFidelerden yetiştirilen yıllık bitkiler

Fidelerden yetiştirilen çiçekli yıllık bitkiler çoğu bahçe yatağında bulunur. Fideler, kalıcı ekim amaçlı, çerçevelerde, seralarda veya fidelerde tohumlardan yetiştirilen genç bitkilerdir. Fidelerin hazırlanması karmaşık görünse de, fidelerden yetiştirilen yıllık bitkiler pencere pervazından bile elde edilebilir. Birkaç basit kurala uymanız yeterlidir. Daha...

Tunbergia - yetiştirme

Kanatlı Tunbergia , rüzgardan korunaklı, güneşli ve sıcak bir konum gerektirir. Verimli, geçirgen ve kireçli topraklara ihtiyaç duyar. İlkbahar ve yaz aylarında düzenli olarak sulanmalı ve her 7-14 günde bir üniversal sıvı gübre ile beslenmelidir.

İlk donlar bitki örtüsüne son verir. Ancak, 10 ° C'den düşük olmayan bir sıcaklığa sahip aydınlık ve serin bir odamız varsa, örneğin bir sera veya limonluk, bu koşullarda kaplar hareket ettirilebilir ve kışlanabilir. İlkbaharda, bitki örtüsü başlamadan önce, kışlama örnekleri taze toprağa nakledilmeli, kesilmeli ve daha sıcak bir yere taşınmalıdır. Dış mekanlarda fideler gibi donma riski geçtikten sonra söndürülürler.

Son olarak, bir merak daha. Tunbergia adı, botanik alanındaki araştırmalarını yürüten Linnaeus'un öğrencisi İsveçli botanikçi Carl Peter Thumberg'i (1743-1828) onurlandırmak için verildi. Japonya'da Flora Japonica'nın çalışmaları ile taçlandırıldı . Bu sayede Japon Linnaeus olarak selamlandı .