Keneleri iten bitkiler

Keneler, insanlarda ve hayvanlarda parazitlenen, bulaşıcı hastalıkları yayan sevilmeyen akarlar. Esas olarak ormanlarda ve yabani çalılıklarda yaşamalarına rağmen, aynı zamanda giderek daha sık bahçe alanlarında da yaşarlar. Kenelerin bahçelerimize yerleşmesini engellemek için keneleri iten bitkiler ekmeye değer . Hangi bitkilerin keneleri neden ittiğini görün. İşte nefrete işaret eden ilk 5 bitki!

kene kovucu bitkiler

Keneleri iten bitkiler

Joanna Białowąs

Kene kovucu bitkilerin listesi bizim için bahçecilik ve peyzaj mimarlığı mezunu olan, bahçe merkezindeki ekibi yöneten ve müşterilerin yeşil alanlarını düzenlemelerine ve bakımlarına yardımcı olan Joanna Białowąs tarafından hazırlandı. Bahçıvanlık üzerine birçok ilginç rehber makalesinin yazarı ve bahçıvanlık forumunda bir uzman.

Sprey kullanarak kendimizi kenelere karşı çoğunlukla savunuruz. Birçoğu doğal içeriklere dayanmaktadır. Keneleri uzaklaştıran maddeler içeren bitki özleri temelinde üretilirler . Bu bitkilerden bazıları bahçeye başarıyla ekilebilir!

Keneleri iten bahçe bitkileri arasında , bazı maddeleri, çoğunlukla uçucu yağları salgılayarak böcekleri uzun süre korkutacak güvenilir bir beş bulabiliriz!

1. Solucan otu

Keneleri iten son derece etkili ilk bitki solucan otu . Bazı insanlar solucan otunu yalnızca yol kenarı otu olarak görürler, bahçecilikte geniş uygulama bulduğunu bilmeye değer. Kimyasal böcek ilaçlarına alternatif olarak iyi çalışır ve mantar hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, bahçede solucan otu kullanımı öncelikle haşere kontrolüdür. Solucan otu esas olarak kafur benzeri kokusu nedeniyle çalışır. Sonuç olarak keneleri ve diğer böcekleri bahçelerimizden etkili bir şekilde uzaklaştırır . Solucan otu en iyi besin açısından zengin killi topraklarda güneşli bir konumda büyür.

Solucan otu - bahçede kullanınSolucan otu - bahçede kullanın

Solucan otu, Polonya'da tarlaların ve yolların yakınında yaygın olan Asteraceae ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Solucan otunun bahçede kullanımı, öncelikle haşere kontrolüdür, ancak solucan otunun da dekoratif çeşitleri olduğunu bilmeye değer. Nasıl bulamaç, solucan otu özü ve kaynatma yapılacağını ve bunları zararlıları kontrol etmek için nasıl uygulayacağınızı ve kullanacağınızı görün. Daha...

2. Faassen'in kedi nanesi

Keneleri iten bir başka bitki de Faassen'in catnip'idir . Biraz üst üste binen sürgünlerle 40 cm'ye kadar ulaşan kısa, çok yıllıktır. Catnip, bahçeyi temmuz-eylül ayları arasında lavanta benzeri çiçeklerle süslüyor. Catnip'in yoğun kokusu keneleri uzaklaştırır . Çiçek salkımındaki uçucu yağın bileşiminde neptalakton bulunur - kenelerin tolere etmediği ve kedilerin sevdiği bir bileşik. Ek olarak, catnip'in büyümesi son derece kolaydır ve iddiasızdır.

Faassen catnip - yetiştirme, çeşitleri, üremeFaassen catnip - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Faassena catnip, sivrisinekleri ve keneleri iten, kediler ve arılar tarafından sevilen, büyümesi kolay çok yıllık bir bitkidir. Bahçede catnip yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün, çiçek tarhları için bu bitkinin en iyi çeşitlerini seçin ve sahip olduğunuz kopya sayısını verimli bir şekilde artıracağınız için catnip nasıl yeniden üretileceğini öğrenin! Daha...

3. Dar yapraklı lavanta

Dar yapraklı lavanta keneleri iten yaprak dökmeyen bir bitkidir . Mor, pembe veya beyaz gibi çeşitlerine bağlı olarak çok dekoratif olan gümüşi gri yaprakları ve çiçekleri vardır. Yoğun kokulu lavanta çiçekleri keneleri uzaklaştırır . Diğerlerinin yanı sıra ana bileşenleri olan uçucu yağ içerirler. linalool asetat, linalool veya ocymeny. Keneler onlara tahammül etmez. Bu bileşen sayesinde lavanta aynı zamanda sinekleri ve sivrisinekleri kovan mükemmel bir bitkidir :-)

Dar yapraklı lavanta, tercihen 6,5 - 7,5 pH ile hafif, iyi drene edilmiş, alkali topraklarla güneşli bir konumu tercih eder. Dar yapraklı lavanta, keneleri ve sivrisinekleri iten , zahmetli olmadığı ve kuraklığı iyi tolere ettiği için bahçeye ekilmeye değer bir bitkidir . Güzel, kompakt bir alışkanlığı koruyacağı için yıllık ilkbahar kesimini hatırlamakta fayda var.

Lavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üremeLavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üreme

Lavanta, Akdeniz'e özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır. Büyüleyici mavi çiçekleri, harika aroması ve ilginç süs lavanta çeşitlerinin mevcudiyeti sayesinde, bu bitki bahçelerimizde giderek daha fazla bulunur. Lavantanın hangi özelliklere sahip olduğunu, ne için kullanılabileceğini ve bahçede nasıl lavantanın yetiştirildiğini görün. Daha...

4. Tıbbi biberiye

Şifalı biberiye, keneleri uzaklaştıran ve değerli iyileştirici özelliklere sahip, iddiasız başka bir bitkidir . Böcekler biberiye kokusunu sevmezler. Biberiye, güneşli bir konumda, kolayca ısınan ve nötr bir pH'a sahip iyi drene edilmiş toprakta en iyi şekilde hissedilir. Biberiye, teraslarda ve balkonlarda saksı yetiştirmek için harikadır. Küçük sıcaklık düşüşleri bile bitkiye zarar verdiği için bahçede kışlayamaz.

Şifalı biberiye - özellikleri, bahçede yetiştirmeŞifalı biberiye - özellikleri, bahçede yetiştirme

Biberiye, Provence otlarının aromatik karışımının en önemli bileşenlerinden biri olan, yemek pişirmede ve tıpta kullanılan en popüler Akdeniz bitkilerinden biridir. Geniş özellik yelpazesinden dolayı, bahçede veya hatta pencere kenarında bir tencerede biberiye yetiştirmeye değer. Biberiye yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve bu bitkiyi kullanmanın özelliklerinin ve olanaklarının neler olduğunu görün. Daha...

5. Dalmaçyalı krizantem

Dalmaçyalı krizantem keneleri iten ve böcekler için zehirli olan cinerin ve pyrethrin içeren bir bitkidir . Böceklerin sinir ve kas sistemlerini felç eden bir "şok etkisi" vardır. Dalmaçyalı krizantem, küresel, beyaz ve sarı sepetler oluşturarak Haziran'dan Ağustos sonuna kadar çiçek açar. Pyrethrum, güneşli bir konumda ve iyi drene edilmiş, verimli topraklarda en iyi hissediyor.

MSc. Joanna Białowąs