Kokulu fincan, Çin ve bereketli - yetiştirme, çeşitler, üreme

Kadeh , tüm yaz çiçek açan ve kışın yapraklarını döken çekici bir çalıdır. Kaliksin 3 türü vardır: tatlı kaliks, verimli kaliks ve Çin kaliksi. Bahçede ekim için en iyi kaliks çeşitlerini tanıyın, ayrıca kaliksin bahçede yetiştirilmesi ve bahçede kaliksi kendi başınıza yeniden üretmenin mümkün olup olmadığını öğrenin.

kokulu kaliks

Kokulu kubbe - Calycanthus floridus

Yazarın bahçesinde çekilmiş fotoğraf

Birisi bir ev bahçesinin veya arsanın gerçek bir dekorasyonu olacak orijinal bitkiler arıyorsanız, kesinlikle bir calycanthus ( Calycanthus sp. ) Aramalıdır . Kalikslerin çoğu güney ABD eyaletlerinden geliyor, sadece bir tür - Çin kaliks - Çin ormanlarında yetişiyor. Bahçelerimizdeki bu bitki cinsi, nadiren karşılaşılan sadece üç orta büyüklükte çalı türünü temsil ediyor ve bence daha geniş gelişmeye değer: kielichowiec kokulu , kielichowiec verimli ve daha önce bahsedilen kielichowiec Çin .

İlginç kadeh kokusu

Bahçelerimizde yetişen tüm kaliks türlerinin kabuğu ve odunu, çok eski zamanlardan beri Kuzey Amerika'nın yerli halkı tarafından yemekleri tatlandırmak için kullanılan, bir miktar baharatlı kafuru andıran çok hoş bir koku yayar. Bitkinin yaprakları ve hatta kökleri de daha az yoğun kokar. Bu büyük bir avantajdır, çünkü tarla fareleri, itici kokuları sayesinde geniş bir yatağa sahip kalikslerden kaçınırlar.

Uyarı! Kaliksin tohumlarında insanlar için toksik olan bir alkaloid, kalikatin tespit edildi, bu nedenle çocuklarımız bahçede yetişen her bitkinin tadına bakmayı seviyorsa, kaliksi arsaya ekmekten kaçınmalıyız.

Kadeh nasıl çiçek açar?

Tüm kaliks türlerinin çiçekleri, mayıstan sonbaharın başına kadar sistematik olarak gelişmektedir, ancak çiçeklenmenin en büyük yoğunluğu Haziran ve Temmuz ayının ilk on yılında ortaya çıkar. Tozlaşmadan sonra bitki, daha büyük bir dekoratif değeri temsil etmeyen, ancak arsamızdaki kaliks koleksiyonunu genişletmek için yararlı olan canlı tohumlar içeren küçük, kahverengi meyveler geliştirir.

Cupcakes nerede ekilir?

Tüm Kadeh ağaçları, çalılar, çalılar, eğrelti otları ve uzun ömürlü bitkiler için mükemmel bir arkadaştır. Ayrıca natüralist bir tarzda tutulan bahçenin köşelerine dikildiğinde güzel görünüyorlar.

Kadeh - türler ve çeşitleri

En yaygın tür kokulu kalikstir ( Calycanthus floridus ). Bu çalı 1.5 ila 2 m arasında büyür ve yaprakları güzel bir şekilde parlaktır. 5 cm çapında, kırmızı-kahverengi, çok güzel ve yoğun kokulu dolgun çiçekler üretir. Kokuları olgun elma veya erik kokusuna benzetilebilir. Sıcak günlerde koku o kadar güçlüdür ki, birkaç düzine metrelik bir mesafeden kokusunu alabilirsiniz - bir düzine yılda bir çiçek açan bitki, tüm mülke aromasını verebilir. Genç yapraklar ve sürgünler, bitkinin ilginç bir dekorasyonu olan minik tüylerle kaplanmıştır.

Bu türün bahçe çeşidi çok çekicidir - kokulu kubbe 'Purpureus' . Bu çalı, türlere göre daha yavaş büyüme ve daha bol çiçeklenme ile karakterizedir. Ancak temel fark yapraklardır. Purpureus'ta yapraklar daha büyüktür, üst kısımda hafif buruşuk ve koyu yeşil, alt kısımda ise açıkça mavi-mordur. Sonbaharda rengi çekici bir turuncu-kahverengi renge değiştirirler.

kokulu kaliks

Kokulu fincan - gelişmekte olan bir çiçek ve bir tane daha tomurcuk halinde

Fotoğraf I.Sáček, kamu malı, kaynak: Wikimedia Commons

Başka bir tür - kielichowiec fertile ( Calycanthus fertilis ) - zaten aynı tabandan yoğun bir şekilde dallanmış çalıdır, iklim koşullarımıza ulaşır, yaklaşık 2,5 metre uzunluğundadır ve bu nedenle küçük bahçe yüzeyleri için bile mükemmel şekilde uygundur. İlkbahar tam hızla ilerlediğinde, koyu yeşil yapraklarını hızla geliştirir, ardından sürgünlerin ucuna birkaç tane yerleştirilmiş mor çiçek örümcekleri gelir. Tek bir çiçek 5 cm çapındadır ve kokusuzdur, ancak serin gecelerde yaklaşık 3 hafta kalır, bu nedenle herhangi bir bahçenin uzun ömürlü bir dekorasyonudur.

Bereketli kaliks , iç piyasaya bitki materyali sağlayan daha büyük fidanlıkların teklifinde yakında görünebilecek birkaç ilginç bahçe çeşidi verdi. Burada öncelikle verimli kaliks 'Nanus' - alçak, sadece bir metreden biraz daha yüksek, tekdüze yeşil yapraklı çalı ve verimli kaliks 'Lusławice' - Lusławice'deki arboretumda ateşli kırmızı çiçeklerle karakterize edilen bir fide - bahsetmeye değer.

Asya calycanthus ( Calycanthus chinensis ) Asya'dan çok daha az sıklıkta gelir . Bu tür, kokulu kaliksten alışkanlık veya büyüme oranında farklılık göstermez, ancak bu bitkileri sevenler için gerçek bir muamele olan saf beyaz çiçekler üretir.

Kadeh - bahçede yetiştirme

Kaliks ekimi en iyi güneşli veya hafif gölgeli bir konumda yapılır ve soğuk kış rüzgarlarından iyi korunur. Bu bitki verimli, nemli toprak ve iyi dağıtılmış gübre veya olgun kompost içeren yıllık tedarik tarafından tercih edilmektedir. Toprağı gövdenin etrafında malçlamak kesinlikle kaliksin daha iyi büyümesine katkıda bulunacaktır. Malç sadece yabani otların büyümesini engellemekle kalmaz, her şeyden önce alt tabakayı eşit bir şekilde nemli tutar.

Daha yaşlı bitkiler nadiren soğuk kışların kurbanı olsalar da, yeni ekilen kaliks çalıları , özellikle ülkenin şiddetli ve uzun kışları olan bölgelerinde, tabanı bir toprak tümseği ile kaplamayı ve sürgünleri paspasla örtmeyi gerektirir. Yer üstü kısımlarının donması durumunda bitkiler güzel bir şekilde yenilenerek 2-3 sezon içinde kayıpları telafi eder.

bitkilerin kışa, dona ve rüzgara karşı korunmasıKışa, dona ve rüzgara karşı bitki koruma

Soğuk günler geldiğinde ve sonbahar sona erdiğinde, bahçe bitkilerini kışa, dona ve rüzgara karşı korumak özellikle önemlidir. Özellikle düşük sıcaklıklara duyarlı bitkiler yetiştirdiğimizde. Kaplarda yetiştirilen bazı bitkilerin kış aylarında kapalı odalarda saklanması gerekecektir. Ancak toprağa ekilen bitkiler hareket ettirilemez. Peki onları kış, don ve dondurucu rüzgarlardan nasıl koruyabilirim? Daha...

Kadeh - üreme

Kalikslerin çoğaltılması, tohum ekerek , tabakalayarak ve otsu kesimlerle mümkündür.

Kalikslerde amatör koşullarda daha fazla genç bitki elde etmek için tek emin üreme yöntemi tohum ekmektir. Meyveler kurumaya başladığında ve hemen çöp kutusuna veya saksılara ekildiğinde kaliksin tohumlarını topluyoruz, çimlenme iki hafta sonra gerçekleşir ve sonbahara kadar sürer. Herhangi bir nedenle tohumlar hasattan hemen sonra ekilmediyse, sonbaharda doğal tabakalaşma ile ekilmelidirler - kış aylarında doğal aşırı soğutmadan sonraki ilkbahara kadar filizlenmezler. İlk çiçeklerin çıkması için fidelerin 3-4 yıl yetiştirilmesi gerekir.

kokulu kaliks

Kadeh - içinde tohumları olan bir meyve

Fotoğraf Rob Hille, kamu malı, kaynak: Wikimedia Commons

Sadece bir veya iki arka örnek elde etmek istiyorsak, Haziran ayında alt sürgünleri nemli humuslu toprakla kaplayarak düzenli bir katmanlama yapabiliriz. Yeni köklerin büyümesini hızlandırmak için çekimi paslanmaz telle sıkıca sarabilir veya tahtaya kadar bir kesi yapabiliriz ve yaranın çok çabuk iyileşmemesi için kürdan çaprazlamasına bastırabiliriz. Katmanlar ana bitkiden ancak ertesi yılın ilkbaharında ayrılabilir. Sera veya folyo tünel sahipleri için, Haziran ayında bitkilerden alınan ve yüksek hava ve alt tabaka nemi koşullarında örtüler altında köklenen otsu kesimler yoluyla daha zor bir üreme yöntemi kalır.

Gwidon