Sonbahar winterite - yetiştirme, çeşitler, üreme

Sonbahar kışlaması ( Colchicum autumnale ) en son çiçek açan soğan çiçeklerinden biridir. Ağustos ayında dikilen, aynı yılın Eylül veya Ekim aylarında çiçek açacak ve sonbahar bahçesi için çekici bir dekorasyon olacak. Bahçe yatağına hangi çeşit kışlıkların ekilmeye değer olduğunu görün , büyüyen kışlıkların sırlarını öğrenin ve sonbahar kışlıklarını kendi başınıza yeniden üretmenin ne kadar kolay olduğunu görün .

sonbahar kış günü

Sonbahar kış zamanı

Sonbahar kış - bahçe çeşitleri

Sonbahar keklik üzümü , Colchicaceae familyasına ait bir bitkidir . Bu türün doğal yaşam alanları Avrupa'da ve Polonya'da çoğunlukla dağların alt kısımlarında, ıslak çayırlarda ve parlak ormanlarda bulunur. Zimowit, ülkemizde koruma altında olan bir tür olup, tıbbi amaçlı toplanması, çayırların kurutulması ve sürülmesi sonucunda sayısı sürekli olarak azalmaktadır. Bu nedenle, bahçedeki kışlıkların yumruları hiçbir koşulda doğal habitatlardan elde edilmemelidir. Satışta , zimowitów'un farklı çiçek renkleriyle ilginç bahçe çeşitlerini bulabilirsiniz .

Zimowitów'un çiçekleri, çiçek açtıkça büyüyen uzun, dar bir tüp ile 6 cm uzunluğa kadar 6 periant yaprağından oluşan huni şeklindedir. Satılık beyaz çiçekli kışlık bahçe çeşitleri (örneğin küçük çiçekli kış çeşidi 'Albüm' ve tam çiçekli 'Albiplenum') yanı sıra pembe, mor ve mor renkte çiçek açan kışın çeşitleri (bunlar örneğin 'Lilac Wonder' çeşitleridir) , 'Herald', 'Plenum', 'Rubrum').

Görünüşte çiğdem çiçeği gibi görünürler ve genellikle onlarla karıştırılırlar. Ancak bu bitkilerin yaşam döngüsü tamamen farklıdır. Kış ağaçları sonbaharda , iklimimizde genellikle Eylül ayında çiçek açar . Bazen ilkbaharda çiçeklenme de olur, ancak nadirdir. Yapraklar ilkbaharda ortaya çıkar ve yaz başında kurur. Bir yumru 3 ila 8 geniş mızrak şeklinde, koyu yeşil yaprak üretir.

Sonbahar kış bitkileri

Sonbahar kış yumruları genellikle sonbaharda dikim için ampul olarak sunulur. Ancak, onları Eylül veya Ekim aylarından biraz daha erken satın alıp dikmeyi düşünmeye değer. Eh, büyüyen winterites koşulları bahçede yakından sonbaharda ekilen en ampuller biraz farklı olduğuna bu bitkinin yaşam döngüsü ile ilişkilidir.

Bahsettiğim gibi, iklimimizde sonbahar kışı eylül ayında çiçek açar ve sonra bu bitkinin sadece sapları ve çiçekleri görünür. Yapraklar ilkbaharda ortaya çıkar ve yaz başlangıcına kadar görülebilir. Kış yumrularının ekimi, çiçeklenmeden yaklaşık bir ay önce, tercihen Ağustos ayında yapılmalıdır . Bu nedenle, zimowitów yumrularını mümkün olan en kısa sürede satın almalıyız, soğan çiçeklerinin sonbahar teklifi bahçe dükkanlarında görünür görünmez ve ekmeyi geciktirmemeliyiz.

Zimovite yumruları oval şekilli, kuru, kahverengi pullarla kaplı, oldukça büyüktür. Soğan çapının üç katına eşit bir derinliğe ekilirler , bu da genellikle bir düzine kadar santimetre derinliğindedir.

Kışlama alanı tamamen güneşli veya çok hafif yarı gölgeli olmalıdır ve kışlama için toprak verimli ve geçirgen olmalıdır. Ancak aşırı kurumamasına dikkat edilmelidir (doğal ortamda bitki ıslak topraklarda büyür). Sonbahar winterite, nötr ila hafif alkali topraklarda en iyi şekilde büyür. Kışın döllenme, yaprak gelişimi sırasında yani ilkbaharda yapılır . Çok bileşenli, evrensel veya doğal bir kompost gübre seçmek en iyisidir.

Kış yaratıkları gruplar halinde dikildiğinde en iyi şekilde görünür. Kışlıkların yumruları arasındaki mesafe bir düzine ile maksimum 20 cm arasında olmalıdır. Bu bitkiler en iyi şekilde çimin arka planına, yatağın kenarına, kayalıklara veya sürünen çalılar arasına ekilir. Süs otlarının tutamları arasında güzel görünüyorlar.

Kışın üreme

Winterworm, esas olarak gelen yumruları ana yumrudan ayırarak ürer. Bu amaçla, yumrular yapraklar kuruduğunda kazılır, bu genellikle Haziran veya Temmuz aylarında gerçekleşir. Aynı zamanda, zor olan ve amatör yetiştirmede pek uygulanmayan tohumlardan da çoğaltılabilirler.

Zimovite zehirlidir

Ancak, sadece tüketimden sonra eklenmelidir . Yalnızca süs bitkisi olarak yetiştirilen bu bitki kesinlikle güvenlidir :-)

İçerdiği kolşisin nedeniyle bitkinin tamamı ve tohumları zehirlidir. Ağızda uyuşma ve yanma hissi, kusma, ishal, yavaş yavaş felç ve ölüme yol açan yutma ve nefes almada güçlük gibi belirtiler tüketimden birkaç saat sonra ortaya çıkar. Birkaç gram sonbahar kış tohumu tüketmek insanlar için ölümcül olabilir. Bu nedenle, küçük çocuklarımız olduğunda veya evcil hayvanlar bahçeyi kullandığında zimowitów yetiştirmekten vazgeçmek daha iyidir .