Budleja David, kelebek çalı - yetiştirme, çeşitleri, bakım

Budleja Dawida , yetiştirmesi ve bakımı nispeten kolay olan son derece güzel bir çalıdır. Genellikle kelebekleri çeken mor ve pembe tonlarında muhteşem çiçeklerle eğlenir. Bu yüzden kelebek çalı adı ona yapıştı. Budlei bakım sırları hakkında daha fazla bilgi edinin ve David's budlei'sinin en ilginç çeşitleri hakkında bilgi edinin . Büyüyen budlei hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

David budleja

Budleja David - Buddleja davidii

Budleja cinsi, çoğunlukla Doğu Asya, Güney Amerika ve Güney Afrika'nın sıcak bölgelerinde bulunan yaklaşık 100 tür, çalı ve hatta küçük ağaç içerir. Ülkemizde en popüler olanı David's budleja ( Buddleja davidii ) olan çeşitleri ile sadece 2 tür yetiştirilmektedir .

Budleja David - kelebek çalı

David'in budlejası Çin'de doğal olarak ortaya çıkıyor. Öyle yüksekliğinde 3-4 m'ye kadar ulaşır ve geniş dalları olan bir hızla büyüyen çalı . Sürgünler çiçek salkımının ağırlığı altında bükülür. Yaprakları oval mızrak şeklinde, alt tarafı beyazımsı ve keçe tüylü koyu yeşildir. Yaprakların çoğu sonbaharda düşer.

Budlei çiçekleri, çoğunlukla mor ve pembe olmak üzere çeşitli tonlarda gelir . Şekilleri, ortak leylak (halk arasında leylak olarak adlandırılır) çiçeklerine benzer. Çiçekler, bir yıllık (bu yılki) sürgünlerin tepesinde yer alan uzun çiçek salkımlarında toplanır. Budlei çiçeklerinin karakteristik bir özelliği kokularıdır - çok tatlı ve yoğun. Budlei çiçeklerinde kokuları nedeniyle, onlardan nektar toplayan kelebekler yaşar. Dolayısıyla kelebek çalısının diğer adı .

Budleja temmuzdan ekim sonuna kadar çiçek açar . Genç çalıların daha yaşlı olanlardan daha geç çiçek açtığını bilmeye değer, ancak çiçeklerini daha uzun süre tutuyorlar. David's Budleja, hem gruplar halinde hem de tek başına dikim için uygundur .

Budleja neden çiçek açmıyorBudleja neden çiçek açmıyor?

Budleja Dawida, etrafında kelebeklerin uçmayı sevdiği kokulu çiçeklere sahip güzel bir çalıdır. Ve budleja genellikle bolca çiçek açsa da, bazen yetiştiriciliğindeki ve bakımındaki hatalar bu çiçeklerin eksikliğine neden olabilir. Budley'in çiçek açmamasının en yaygın 4 nedeni hakkında bilgi edinin. Daha...

Budleja Dawida - yetiştirme ve bakım

Budlei en iyi şekilde iyi drene edilmiş, oldukça verimli ve orta derecede nemli topraklarda yetiştirilir . Toprağın pH'ı nötr veya alkali olmalıdır. Topraktaki kalsiyum karbonat içeriğine olumlu tepki verir. Rüzgarlardan korunmanın yanı sıra sıcak ve güneşli konumları tercih eder. Bu nedenle evlerin güney duvarlarında büyür.

Dawid's Budleja dona karşı hassastır ve kıştan önce sıkıca örtülmelidir. Hava kirliliğine karşı bağışık olduğu için kentsel bir ortamda iyi sonuç verir. Yani David'in budley'i bir şehir bahçesi için harika bir bitkidir .

David'in budleisini dikmek

İlkbaharda David'in tomurcuğunu ekiyoruz. Bir veya iki yaşındaki bitkiler en iyi şekilde ekilir. Yaşlılar iyi geçinmez, çünkü fidanlıktan çıkarılanlar genellikle hasarlı bir kök sistemine sahiptir. Bu nedenle, budlei fidelerini kök sisteminin sağlam olduğundan emin olabileceğiniz kaplarda satın almak en iyisidir . Bitki, kapta büyüdüğü derinlikte ekilir ve altındaki toprak malçlanır.

David budleja

Budleja Dawida - kelebekler çok sık budlei çiçeklerinin üzerine oturur.

David'in budlei bakımı

Yaz aylarında bitki hava eksikliğine duyarlı olduğu için çalıların altındaki toprak sığ bir şekilde gevşetilmelidir. Toprağı budlei çevresinde ince bir malç tabakası ile malçlamak da faydalı etkiler sağlar. Çam kabuğu, asidi alınmış turba, yapraklar veya talaş gibi malçlama malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu, toprak istilasını ve ısı kaybını önleyecektir.

Sulama de önemlidir içinde budlei bakımı . Kuraklık sırasında bitkileri sulamayı unutmayın, bu çiçeklerin daha uzun süre kalmasına ve daha bol çiçek açmasına yardımcı olur. Çiçeklenmeden sonra, çiçek salkımını kesin ve bitkiyi çiçekli bitkiler için bileşik bir gübre ile besleyin.

Daha önce de belirtildiği gibi, budleja dona karşı hassastır ve kış için iyi örtülmeli , alt sürgünleri yapraklarla veya bir kompost höyüğüyle ve tüm bitkiyi beyaz agrotekstille kaplamalıdır. Sıcak ve korunaklı pozisyonlarda, bir höyük yaparak bitkinin sadece kök topunu ve tabanını korumak yeterlidir. Sürgünler donarsa ilkbaharda kesilerek sadece sağlıklı olanları kalır. Budleja çok çabuk yenilenir .

David'in budleisini kırpmak

Budley ilkbaharda kesilebilir, ancak yalnızca şiddetli don olmayacağından emin olduğumuzda. Bitkiyi dona maruz bırakmamak için kesimi biraz geciktirmeye bile değer. Pratikte budlei kesimi genellikle Mart veya Nisan ayının ikinci yarısında yapılır. Kelebek burcunu yüksekliğinin yarısına kadar kesin , ancak zeminden 1 m'den daha düşük olmamalıdır. Çok yaşlı sürgünler yerden 10 cm yukarıda kesilir, genç sürgünler onlardan çok çabuk büyür.

David'in budlei çeşitleri

David'in budlei'sinin en güzel çeşitleri :

Kara Gece - 2-3 metre yüksekliğe ulaşan, çok koyu mor, neredeyse siyah çiçekleri olan çeşitli budlei.

İmparatorluk Mavisi - bu çeşidin mor-mavi çiçekleri vardır.

Mor çiçekli en popüler çeşitlerden biri olan Ile de France, 2,5 m boyunda büyür.

Pembe Lokum - bu çeşit pembe çiçek açar, çiçek salkımları 40 cm uzunluğundadır, güçlü bir şekilde büyür ve 3 m yüksekliğe ulaşır.

Kraliyet Kırmızısı - ilginç bir kırmızı-mor renkli çiçekler, yaklaşık 2 metreye kadar orta yükseklikte bir çalı.

Santana - Kraliyet Kırmızısı çeşidine benzer çiçekler, renkli yapraklar (açık sarı kenarlı), 1,5 m yüksekliğe kadar büyür.

Beyaz Buket ve Whte Profusion beyaz çiçekli iki çeşittir.

Blue Chip - açık mor çiçekli ve kısa boylu (yaklaşık 80 cm) yeni bir çeşittir. Bu nitelikler sayesinde hızla popülerlik kazanıyor.

Nanho Blue - neredeyse saf mavi çiçeklere sahip bir çeşittir, 1,5 m yüksekliğe kadar büyür.

Nanho Purple - bu çeşit David'in budlei'sinde çiçekler mordur, çalı 1,2 m'ye kadar düşük bir yüksekliğe ulaşır.

Katarzyna Matuszak