Bahçe fıskiyeleri. Çimleriniz ve bahçeniz için hangi fıskiye?

Bahçe fıskiyeleri , bitkilerin sulanmasını büyük ölçüde kolaylaştırır ve ayrıca doğru yönde yönlendirilmiş dağınık bir su akışı elde etmenizi sağlar. Bahçe sprinkler kavramı, hem sulama hortumunun ucuna yerleştirilmiş el fıskiyeleri hem de bahçede seçilen bir yere kalıcı olarak monte edilen sabit bahçe sprinklerleri olarak anlaşılabilir. Fıskiyeleri nasıl kullanacağınızı ve çiminizi ve bahçenizi sulamak için hangi fıskiyeyi seçeceğinizi görün .

salınımlı bahçe fıskiyesi

Salınımlı bahçe fıskiyesi dikdörtgen yüzeyi sular

Küçük bir çocukken büyükbabamın bahçesini suladığımı hatırlıyorum. Su, bahçe hortumunun ucundan musluktan aktığı gibi aynı akıntıda akıyordu. Dağınık bir jete ihtiyacım olduğunda, su çıkışını parmağımla kapattım ve su sıçramaya başladı. Birkaç dakika bu tür sulamadan sonra, el ağrıyordu ve parmak soğuk sudan uyuştu.

Bugün, muhtemelen artık kimse bahçeyi bu şekilde sulamıyor, çünkü çeşitli uygulamalar için bir dizi bahçe fıskiyesi seçeneğimiz var . Basit bir ifadeyle - sprinkler, bir bahçe hortumuna takılan ve dağınık bir akış elde etmeyi sağlayan bir uçtur. Amatör uygulamalarımız için aşağıdaki sprinkler türleri bölümünü benimseyebiliriz :

  • el fıskiyeleri
  • taşınabilir sabit sprinkler
  • sulama tesisatları için fıskiyeler (kalıcı olarak monte edilmiş).

Manuel bahçe fıskiyeleri

Manuel bahçe sprinkleri , sulama sırasında elinizde tutulması gereken bir bahçe hortumuna takılan bir tür uçtur. Akım regülasyonlu bir nozul şeklinde olabileceği gibi, tabancayı tutması daha rahat olabilir. Tabanca, su akışının yoğunluğunu ayarlamanıza izin veren bir kol ve akışın türünü (bir nokta akışından ince bir sise) ayarlamanıza izin veren sağa veya sola döndürülmüş bir uç ile donatılmıştır.

Elbette en ucuz çözüm plastik bir ağızlıktır. Ancak tabanca, sulama sırasında bize daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Metal tabancaya karar verirsek daha dayanıklı olacaktır.

Nozullar veya tabancalar, nozul veya tabancayla birlikte hemen satın almaya değer olan kaplinler (hızlı bağlantı olarak adlandırılan) vasıtasıyla hortumlara bağlanır. Bir fıskiye ve bağlantı parçası seçerken, bunları bahçe hortumunun enine kesitiyle (genellikle 1/2 veya 3/4 inç) eşleştirmeniz gerekir.

Sabit bahçe fıskiyeleri

Sabit bahçe fıskiyesinin her zaman elinizde tutulmasına gerek yoktur. Bahçe hortumuna bağlanarak bahçede istenilen yere yerleştirilir. Küçük bir arazide bile, el fıskiyesinin yanında en az bir sabit fıskiye bulundurmaya değer.

Bir alanı dikdörtgen (salınımlı veya salınımlı fıskiyeler) veya daire (tamamı veya bir kısmı) şeklinde sulamanıza izin veren farklı tipte sabit bahçe sprinklerleri vardır. Bahçeniz için bir yağmurlama sistemi satın alırken , sadece yağmurlama yönünü ve aralığını ayarlama yeteneğine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda su püskürtme yöntemini de (damlacık boyutu) seçmeye değer.

Manuel sprinklerlerde olduğu gibi, burada daha ucuz plastik cihazlar veya daha dayanıklı metal cihazlar seçebilirsiniz.

çim fıskiye

Çim fıskiye

Sulama tesisatları için bahçe fıskiyeleri

Sprinkler seçimi de dahil olmak üzere otomatik bir sulama sisteminin inşası profesyonel bir yükleniciye yaptırılabilir. Bununla birlikte, bu tür bir kurulumda hangi bahçe sprinklerinin kullanıldığını kısaca tartışmaya değer .

Yatakların ve çalı gruplarının sulanması için mikro fıskiyeler. Bunlar, bir püskürtme başlığı ve zemine yapıştırılmış bir pimden oluşan cihazlardır. İnce bir toprak veya malç tabakası ile nazikçe örtülmüş ince hortumlar vasıtasıyla sulama hattına bağlanırlar.

otomatik bahçe sulamaOtomatik bahçe sulama - nasıl tasarlanır ve uygulanır

Otomatik bahçe sulama, her türlü bahçenin, özellikle de çeşitli ve zorlu bitki örtüsü açısından zengin olan bahçenin bakımını kolaylaştırır. Otomatik bahçe sulamanın ek bir yararı, suyun ekonomik kullanımı ve bitkiler tarafından optimum kullanımıdır. Otomatik bahçe sulamasının nasıl tasarlanıp uygulanacağını görün. Daha...

Mikro fıskiyelerin menzili kısadır. Kural olarak, 1,5 ila 4 m'lik bir alana sahip bir daireyi (veya segmentini) sulayabilirler.

Mikro fıskiyelerin temel avantajı, kurulumlarının kolay olması ve örneğin bir çalıyı yeniden dikmeniz veya belirli bir yerde toprağı kazmanız gerektiğinde topraktan çekilebilmeleridir. Ancak mikro fıskiyeler genellikle hassas olduğundan ve kolayca zarar görebileceğinden, bunu yaparken dikkatli olmanız gerekir. Kış dönemi için de çıkarılması tavsiye edilir.

Yatakta bitkilerin arasına gizlenmiş mikro fıskiyeler müdahale etmez. Bununla birlikte, çimler ve diğer iyi açıkta kalan yüzeyleri sulamak için uygun olmayacaktır. Birincisi, yerden çıkan mikro fıskiyeler çirkin görüneceğinden, ikincisi ise çim biçerken ya da çim üzerinde yürürken onlara zarar vermek kolay olacaktır. Her biçme işleminden önce bunları çıkarmak çok zahmetli olacaktır.

Pop-up bahçe fıskiyeleri bu nedenle çimleri ve ağaçların altındaki geniş alanları sulamak için kullanılır . Zemine yerleştirilirler, zemin yüzeyi ile aynı hizada olurlar. Kalıcı olarak kurulurlar (bakım çalışmaları sırasında hareket ettirilemezler) ve kendilerine su sağlayan hatlar toprak yüzeyinin altına gizlenir. Pop-up bahçe sprinklerleri su basıncının etkisiyle yukarı doğru uzanır. Bununla birlikte, boşta kaldıklarında, çim bıçakları arasında gizlenir ve görünmezler. Bu sayede çimlerin estetiğini bozmaz ve güvenli biçime imkan tanır.

Pop-up sprinklerler , tipine ve ayarlarına bağlı olarak, yaklaşık 3 ila 10 metrelik yarıçaplı çemberleri sulayabilir. Çimlerin üzerine, sulama aralığı% 30 olacak şekilde yerleştirin. Bu, tüm çim alanının sulanmasını sağlar.

Çıkarılamaz bahçe sprinkler sistemleri gittikçe daha az kullanılmaktadır . Çimlerde, mikro fıskiyelerle aynı nedenlerle kullanılması uygun değildir. Bununla birlikte, mikro sprinklerden daha az hassastırlar ve genellikle pop-up sprinklerden daha ucuzdurlar. Bu nedenlerden dolayı, toprak yüzeyinin biraz üzerinde çıkıntı yapan sprinklerin çok fazla rahatsız etmediği ev bahçelerinde görülürler.