Yaprak maydanozu - özellikleri, çeşitleri, yetiştiriciliği

Yaprak maydanozu , aromatik yapraklardan bir rozet üreten iki yılda bir bitkidir. Doğrudan tüketim için ve yemekler için baharat olarak kullanılabilirler. Mutfakta kullanmaya değer yaprak maydanozunun değerli özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin . Kendi kendinize maydanoz yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu görün ve bahçeniz için en iyi maydanoz çeşitlerini seçin !

Yaprak maydanoz

Yaprak maydanoz

Yaprak maydanoz - özellikleri

Maydanoz yaprakları yemekleri baharatlamak için kullanılır, ancak en önemlisi aromatik özellikleriyle ünlüdür. Maydanozun kendine özgü tadı ve kokusu esas olarak uçucu yağdan, yani apiolden kaynaklanır.

Yaprak maydanozu kolay yetiştirilir ve bol miktarda vitamin içerir . Maydanoz yaprakları mineral tuzları, özellikle kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, A, B1, B2 vitaminleri bakımından zengindir. Üstelik yaprak maydanozu en zengin C vitamini kaynaklarından biridir!

Bunu bildiğim iyi oldu! Maydanozun kökü, sert ve lifli olduğu için tüketime uygun değildir. Ancak kökler zorlamak için kullanılabilir.

Önerilen maydanoz çeşitleri

Yaprak maydanozu, kıvırcık ve pürüzsüz yapraklı çeşitlerde gelir.

Arasında kıvırcık yapraklı düz yaprak maydanoz, bir musluk kök oluştururlar ve ayrıca sonbaharda, her zaman ekim için uygundur olmadığı için çeşitli çok popüler 'Moss kıvrılmış'.

Kıvırcık yapraklı maydanozun bir diğer çeşidi de 'Astra'dır. Bu çeşit, yaprakların hızlı bir şekilde yenilenmesi nedeniyle yıl boyunca yaprak hasadı için önerilir. Taze yenebilir, dondurulabilir ve kurutulabilir.

Buna karşılık, kanıtlanmış yumuşak yapraklı maydanoz çeşitleri 'Festival' ve 'Karnaval'dır.

'Karnaval', yıl boyunca yetiştirmek için tavsiye edilen bir çeşit yassı yaprak maydanozudur , çabuk büyür , orta uzunlukta ve yayılır, güçlü aromalı iri yaprakları vardır. Karnaval özellikle doğrudan tüketim için değil, aynı zamanda kurutma ve dondurma için tavsiye edilir.

Düz yapraklı maydanozun 'Festival' çeşidi, yoğun yeşil, sararmaya dirençli ve küllemeye toleranslı aromatik yapraklarla karakterizedir. Şenlik yoğun gelişen ve yüksek verimli bir çeşittir, kışları toprakta iyi geçer.

Bahçede veya saksıda yetiştirmek için kaliteli yaprak maydanoz tohumu arayan kişilere rehberimizin mağazasını tavsiye ediyoruz. Verimi çok iyi olan, hastalıklara ve olumsuz yetiştirme koşullarına dayanıklı maydanoz çeşitleri satıyoruz. Bu tohumları ekerek yaprak maydanozu yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz :-) Tohum teklifini görmek için aşağıdaki resme tıklayın.

Büyüyen yaprak maydanoz

Yaprak maydanozu verimli, humus içermeyen, kabuk içermeyen yapısal bir toprağa ihtiyaç duyar. Düz yapraklı maydanoz yetiştiriciliğinde düzenli ayıklama önemlidir . Aynı botanik gruptaki bitkilerden ve tüm kök sebzelerden sonra yaprak maydanozu yetiştirilmesi tavsiye edilmez.

Yaprak maydanozu, gübreden sonraki ikinci yılda tarlada iyi yetişir . Maydanoz yetiştiriciliğinde, potasyum ve fosforlu gübreler en iyi sonbaharda kullanılır, çünkü bu, maydanozun çok olumsuz tepki verdiği alt tabakanın olası tuzlanmasını önleyecektir.

Yaprak maydanoz

Yaprak maydanoz

Yaprak maydanozu Mart sonu veya Nisan ayı sonunda 20-25 cm aralıklarla toprağa ekilebilir . Öte yandan kışın düz yapraklı maydanoz yetiştirmek istiyorsak Temmuz ayında ekmeliyiz.

Yaprak maydanoz yaprakları , bitki büyürken, en eskisinden başlayarak veya Temmuz-Kasım ayları arasında bekleyerek ve hasat edilirken hasat edilebilir. İlk hasat genellikle ekimden 4 ay sonra, her 4 haftada bir iki veya üç tane daha yapılır.

Yaprak maydanozu da acele edilebilir . Zorlama için kök elde etmek için yaprak hasadının planlanan kök kazısından 2-3 hafta önce, genellikle Eylül veya Ekim aylarında tamamlanması gerekir. Maydanoz yapraklarını kesin ve köklerini büyük bir toprak parçasıyla kazın. Daha sonra odaya götürüp 15x10 cm aralıklarla yere dikiyoruz.

Zorlamaya uygun kökler boyunda en az 0,5 cm çapında ve 6-8 cm uzunluğundadır. Maydanoz, tam ışık koşullarında , 10-15 ° C sıcaklıkta, nemli bir alt tabakada yapılmalıdır . Zorlama sırasında ışığa erişimi olmayan yaprak maydanozu daha az büyür, tükenir ve sararır.

İlk maydanoz hasadı, 12 hafta sonra bırakır , sonraki hasat her 2-3 haftada bir.

MSc. Joanna Białowąs