Genişletilmiş kil - özellikleri, bahçecilikte uygulama

Genişletilmiş kil , bahçecilikte ve saksı bitkilerinin yetiştirilmesinde birçok kullanım olanağı sağlayan çok evrensel bir malzemedir. Drenaj, gevşetme veya malç malzemesi olarak kullanılabilir. Ayrıca bitkilere ve çevreye zararsızdır ve nispeten ucuzdur. Genişletilmiş kil olanakları ve bahçecilikte nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Genişletilmiş kilin 8 ilginç uygulamasını sunuyoruz!

Bir tencerede drenaj olarak genişletilmiş kil

LECA çoğunlukla bir saksının dibine drenaj olarak dökülür.

Fotoğrafta Leca © KERAMZYT, fotoğraf. Weber

Genişletilmiş kil neye benziyor?

Bahçıvanlık genişletilmiş kil , çeşitli boyutlarda yuvarlak veya oval granüller şeklindedir. İnce genişletilmiş kil, enine kesiti 5 mm olan granüllerden oluşabilir ve en kalın genişletilmiş kil toplarının çapı 2 cm'ye kadar olabilir. İhtiyaçlarımıza bağlı olarak, uygun boyutta genişletilmiş kil seçebiliriz.

Genişletilmiş kilin özellikleri

Genişletilmiş kil son zamanlarda bahçecilikte kullanıldı, ancak şimdiden birçok taraftar kazandı. Son derece evrensel bir malzemedir. Doğal kil kilinin yaklaşık 1150 ° C sıcaklıkta döner fırınlarda yakılmasıyla elde edilir. Bu, malzemeyi aşırı derecede sertleştirir. Genişletilmiş kil ayrıca kimyasal olarak tamamen nötrdür (bahçecilik substratlarında kullanıldığında toprağın pH'ını değiştirmez), suda çözünmez veya yıkanmaz, suyu sadece hafifçe emer. Günümüzde, çevreye tamamen nötr olacak gerçekten çok az malzeme var.

Genişletilmiş kil , bitki enfeksiyonu riskini azaltan herhangi bir haşere, küf veya mantar faaliyetine tamamen dirençlidir. Bu nedenle (en önemlisi) özelliklerini zamanla kaybetmeyen çok dayanıklı bir malzemedir. Bunların tümü, uzun süreli kullanım olasılığına veya aynı genişletilmiş kili bahçecilikte çeşitli amaçlar için birkaç kez kullanma olasılığına katkıda bulunur.

Genişletilmiş kilin tüm bu özellikleri , özellikle drenaj, gevşetme ve yalıtım malzemesi olarak bahçecilikte yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Bu da toprağı çok iyi havalandırır ve bitki köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Malç malzemesi olarak LECA

LECA ayrıca zemin yüzeyine malç olarak da dökülebilir.

Fotoğrafta Leca © KERAMZYT, fotoğraf. Weber

Bir başka çok önemli özellik , bahçecilikte genişletilmiş kil kullanımı için konuşuyor. Pekala, genişletilmiş kil son derece ucuz bir malzemedir ve bahçecilikte sıklıkla kullanılan büyük miktarlar düşünüldüğünde çok önemlidir.

Genişletilmiş kil - bahçecilikte uygulama

1. Tencerenin dibinde drenaj olarak genişletilmiş kil

Bahçecilikte, genişletilmiş kil öncelikle bitkilerin dikildiği saksıların dibinde bir drenaj tabakası oluşturmak için kullanılır. Bu amaçla, bahçe genişletilmiş kildite oldukça kalın bir tabaka (en az birkaç santimetre) ile tencerenin dibine dökülür. Bu tür bir drenaj, suyun saksıdan serbestçe boşaltılmasına izin verir (tabii ki saksının dibinde drenaj delikleri olmalıdır) ve bitki köklerini çürümeye karşı korur. Bu nedenle, saksı çiçekleri naklederken tencerenin dibine genişletilmiş kil dökmeye değer.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

2. Hava nemlendirici olarak genişletilmiş kil

LECA granülleri bir tepsi üzerine ince bir tabaka halinde serpilebilir ve ardından az miktarda su ile dökülebilir. Daha sonra, nemli genişletilmiş kil içeren bu tür tepsileri bitkilerle birlikte saksıların arasına yerleştirin veya saksıları bu tepsilerin üzerine yerleştirin. Tepsilerden buharlaşan su, bitkilerin etrafındaki havayı mükemmel şekilde nemlendirir. Dairede yüksek hava nemi gerektiren egzotik bitkiler yetiştirildiğinde çok kullanışlıdır.

3. Alt tabakalara ek olarak genişletilmiş kil

LECA , gevşetmesi ve havalandırması sayesinde bitkiler için doğrudan toprakla da karıştırılabilir. Başka bir deyişle - zemini gevşetmek için kullanılır. Bu amaçla, en ince granüllere sahip genişletilmiş kil kullanılır.

Bahçe substratları için katkı maddeleri

İyi bir substratın su ve besinleri tutarken geçirgen olması beklenir. Ayrıca patojen ve zararlılardan arındırılmış olmalıdır. Tüm bu gereksinimleri karşılayan substratlar elde etmek için, özelliklerini iyileştirmek için bunlara bileşenler eklenir. Bahçe yüzeyleri için en popüler katkı maddelerini sunuyoruz. Daha...

5. Altlık ve yalıtım malzemesi olarak genişletilmiş kil

Genişletilmiş kil , bahçedeki toprağı malçlamak için de kullanılabilir. Bitkiyi soğuktan mükemmel şekilde yalıtır ve ayrıca alt tabakadaki nemi tutar ve yabani otların büyümesini azaltır. LECA kumu hem bahçede daha küçük veya daha büyük bitkilerin altında hem de odaların içine veya dışına yerleştirilen saksılarda kullanılabilir.

Ne zaman genişletilmiş kil düzenlenmesi dışında, ancak sudan daha hafiftir olduğunu unutmayın ve daha güçlü yağmurlar ile onun yersiz yıkanıp olacağı riski vardır. Bunu önlemek için, genleşmiş kil güçlü bir şekilde sıkıştırılmalı ve ayrıca küçük boşluklara (oluklara) yerleştirilmelidir. Ayrıca, genişletilmiş kilin döküldüğü yüzeyin sınırlarını, dekoratif bir tuğla duvar veya ahşap bir parmaklık ile hafifçe yükseltebilirsiniz.

6. Hidroponik yetiştirmede genişletilmiş kil Genişletilmiş kil ayrıca hidroponik yetiştirme için çok uygundur. Hıyar yetiştiriciliği özellikle LECA'da başarılıdır.

hidroponik - bitkilerin hidroponik yetiştiriciliğiHidroponik - bitkilerin hidroponik yetiştiriciliği

Hidroponik veya hidroponik bitki yetiştiriciliği, toprakla birlikte geleneksel saksılar kullanılmadan suda bitki yetiştirmekten başka bir şey değildir. Hidroponik tam olarak nedir, bu tür bir ekimi ne zaman kullanmaya değer, bu şekilde hangi bitkiler yetiştirilebilir ve hidroponik bitki yetiştirmenin temel ilkeleri nelerdir? İşte hidroponik için bazı pratik ipuçları. Daha...

7. Bahçe yollarının yapımında genişletilmiş kil

Bahçecilikte genişletilmiş kil kullanımı , bahçede patikalar inşa ederken de gerçekleşebilir. Özellikle sulak alanlarda faydalıdır. Bunun için yolun yapılacağı yüzey yaklaşık 20 cm derinliğe kadar kesilmelidir. Bunu zemin kuru iken yapmak en iyisidir. Ardından agrotekstili zemine koyun ve üzerine genişletilmiş kili dökün. Malzeme sıkı bir şekilde sıkıştırılmalıdır. Bunun için kaldırım döşemeleri döşeyebilirsiniz. Genişletilmiş kildite drenajı sayesinde yol ıslanmamalı veya çökmemelidir.

8. Yeşil çatılar için genişletilmiş kil

Genişletilmiş kil, bahçecilikte yeşil çatıların yapımında da kullanılmaktadır. Yeşil çatılarda kullanılan LECA'nın birkaç işlevi vardır. Sadece çok iyi bir drenaj tabakası değil, aynı zamanda çok iyi bir ısı yalıtımı ve bitkilerin granülleri arasında daha güçlü köklenmelerine yardımcı olur.