Sardunyalar nasıl kışlanır

Sardunyalar en popüler balkon bitkileridir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçeklerimizin tadını çıkaran sardunyalarımızdan kurtulmak istemiyorsak, onları kış için uygun şekilde korumamız gerekir. Aşağıdaki makale, sardunyaların nasıl düzgün bir şekilde kışlanacağını adım adım açıklamaktadır. Doğru yapılırsa, bitkiler sadece gelecek yıl tekrar çiçek açmayacak, aynı zamanda onlardan yeni fidanlar da yetiştirebileceğiz.

Sardunyaları kışlamak için bolca çiçek açan sağlıklı bitkiler seçin

ve bereketli bir şekilde büyüdü. Hasta ve solmuş örnekleri reddediyoruz.

Kışlama için hangi sardunyalar?

Sardunyaları kışlamak istiyorsanız, kışlama için ilk bitki seçimi yapmalısınız. Zararlılar, sardunya hastalıkları tarafından saldırıya uğramış veya zayıflamış bitkiler kışlamaya uygun değildir. Güçlü ve sağlıklı bitkileri kışlamak en iyisidir, çünkü o zaman sardunyanın gelecek yıl tekrar çiçek açması ve ondan yetiştirilen fidelerin eşit derecede sağlıklı ve güçlü olması ihtimali en yüksek.

Uyarı! Pelargoniumları iki yıldan fazla depolamıyoruz. Daha yaşlı bitkiler dekoratif değerlerini yitirdikleri için atılmalıdır. Bitkiler en iyi köklenmeden sonraki ilk yılda çiçek açar.

Sardunyalar ne zaman kışa taşınmalıdır?

İlk sıcaklık düşüşleri sardunya için tehlikeli değildir. İlk, genellikle küçük donlar sardunyalar için tehlikeli değildir, bu nedenle göründüklerinde panik yapmayın ve tüm kapları odaya taşımayın. Sadece sabahları -3 ° C'nin altındaki sıcaklıklar çiçeklere ve hassas büyüme uçlarına zarar vermeye başlar ve sardunyanın bu kısımlarının solmuş görünmesine neden olur. Gün içinde sıcaklık yükseldikçe donma belirtileri kaybolur. Ve bu, sardunyaları kışı geçirecekleri odalara taşımak için mükemmel bir zaman. Bu an genellikle Ekim ve Kasım aylarının başında düşer.

Sardunyalar kışa nasıl hazırlanır?

Çiçek tarhlarında büyüyen sardunyalar kazmak

Sardunyalar bir yatakta büyüdüyse, oldukça büyük bir kök topuyla kazılmaları gerekir. En iyisi kökleri sarsmamaktır. Bu şekilde kazılan sardunyalar yaklaşık 20-25 cm çapında saksılara nakledilir. Tabii ki, kök topunu yavaşça pota ayarlayarak (en uzun kökleri kısaltıyoruz). Alttaki saksıları drenajla doldurun.

Tencere yerine, altta drenajlı büyük bir kutu olabilir. Tabii ki, sardunyaları kışlamak istediğimiz yerde saklayacak kadar yerimiz varsa . Böyle bir kutuya yaklaşık 25 cm aralıklarla sardunyalar ekiyoruz. Sardunyaları bir tencereye veya kutuya koyduktan sonra üzerlerini toprakla örtün. Sardunyaları kapladığımız alt tabaka bahçe toprağı, çiçek tarhları ve hatta kum olabilir.

Kaplarda ve saksıda büyüyen sardunyalar

Bütün yaz bir balkonda veya terasta bir kapta büyüyen sardunyalar, tencere ile odaya basitçe taşınır.

Budama sardunyalar

Kışlama için ıtır aktardıktan sonra her bitkiyi kesmeyi unutmayın. Bunu yapmak için, düğümün üstündeki sürgünleri keskin bir bıçakla yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda olacak şekilde kesin. Budamadan sonra bitki üzerinde kalan kurumuş veya sararmış yapraklar da uzaklaştırılmalıdır. Pelargonium'da sadece 2-3 yaprak kalırsa panik yapmayın, kışlama sardunyumu böyle görünmeli.

Sarmaşık yapraklı sardunyalar, sardunyalar gibi kışlanır.

Sardunyalar hangi koşullarda kışı geçirir?

Sıcaklık

Kışlamak için hazırlanan sardunyaları aydınlık ve serin bir yere koyun . Örneğin, ısıtılmamış bir kış bahçesi veya bir sera olabilir, orada sıcaklık 0 ° C'nin altına düşmediği sürece herhangi bir yer iyi olacaktır. Sıcaklık kısa süreli olarak -2 veya -3 ° C'ye düşerse hiçbir şey olmayacaktır. Sardunyalar için en iyi kış saklama sıcaklığı 5 ila 10 ° C'dir.

Aydınlatma

Pelargonium kış odası da iyi aydınlatılmalıdır. Bu nedenle, sıcaklık tam orada olsa bile sardunyaları karanlık bir garajda veya penceresiz bir bodrumda tutmamalısınız.

Bir merdiven sardunyaları kışlamak için uygun mu?

Bir apartman bloğunda yaşıyorsanız, sardunyalarınızı aydınlık ve ısıtmasız bir merdivende tutabilirsiniz (sıcaklık 10 ° C'den yüksek olmamalıdır).

Sulama

Kış aylarında ara sıra sardunyalar sularız. Toprağın kurumasına bile izin verebilirsiniz. Yapraklardan bir kısmı kurursa herhangi bir zararı olmaz. En önemlisi, sardunyanın en önemli parçası oldukları için sapların kurumamasıdır. Sürgünler sulu ve sert olmalıdır. Doğru kışlanan ıtır, kış boyunca sadece 3-4 kez sulanır.

Büyümek için uyarılmış sardunyalar

Gün önemli ölçüde uzadığında, yani Ocak ortası civarında, odadaki sıcaklık 3-4 ° C yükseltilmeli ve sardunyanın sulanması daha fazla başlamalıdır. Suya 1 litre suya 2 ml çok bileşenli gübre eklenmelidir (gübre ambalajındaki talimatlara göre). Bütün bu tedaviler sardunyaların büyümesini teşvik edecektir. Sürgünlerdeki uyku tomurcuklarından yeni sürgünler çıkmaya başlayacaktır.

Birkaç hafta sonra, yeni sürgünler, Mart ayı başlarında onlardan 3-4 düğüm sardunya kesilebilecek kadar büyük olacaktır. Bununla birlikte, kesimleri yeniden üretme niyetinde değilsek, daha fazla yayılmaları için yeni vantuzlar kaldırılmalıdır. Bu sayede yaz aylarında üzerlerinde bolca çiçek olacak.

Fide hazırlamak için kışlayan sardunyalar kullanılmalıdır.

ve bitki yayılımı.

Bütün sardunyalar aynı şekilde kışlar mı?

Makalede anlatılan sardunya kışlama yöntemi, öncelikle yatak ve sarmaşık yapraklı sardunyalarla ilgilidir. Büyük çiçekli sardunyalara biraz farklı davranabiliriz.

Büyük çiçekli sardunyaların kışlaması

Büyük çiçekli sardunyalar, yatak ve sarmaşık sardunyalar gibi ayrı bir uyku döneminden geçmek zorunda değildir ve daha yüksek bir sıcaklıkta tutulabilir. İlkbaharda tekrar çiçek açmaları için, 12-14 ° C sıcaklıkta iyi aydınlatılmış bir odada tutulmalı, ancak daha fazla olmamalıdır! Bu koşullar altında her zaman büyüyecekler. Yeni çiçek tomurcukları üretmeleri için yaklaşık 2 aya ihtiyaçları vardır. İlk çiçek tomurcuklarını fark ettiğimizde, sıcaklığı 18 ° C'ye çıkarmalıyız. Bu tür kış tutma koşulları sayesinde, büyük çiçekli sardunyalar Nisan ayında çiçek açacak.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı yukarıdaki şartlarda büyük çiçekli sardunyalar sağlayamıyorsak, bu sardunyalar önceki yatak veya sarmaşık sardunyalarla aynı şekilde kışlatılmalıdır. Sonra bir dinlenme durumuna girecekler. Bu onlara zarar vermeyecek, ama biraz sonra çiçek açacaklar.

Sardunyaları kışlamak için başka bir yöntem

Sardunyaları kışlamak için alışılmadık ve nadiren kullanılan bir yöntem, onları baş aşağı tutmaktır. Bu yöntemin çok bol çiçeklenmeyi garanti etmesi gerekiyor.

Seçilen örnekleri kazıyoruz veya saksılardan çıkarıp köklerini sallıyoruz. Birkaç bitkiyi demet halinde bağlayıp köklerini gri ambalaj kağıdına yuvarlıyoruz. Hazırlanan sardunyalar serin ve kuru bir mahzende baş aşağı (yani yerin üst kısmı) asılır. Eski tarifler, köklerin çürümesini önlemek için köklere toz haline getirilmiş kükürt serpmenin iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Kış sonunda sardunyaları mahzenden çıkarın, kağıttan sarın ve çürük veya kuru kökleri kesin. Sonra onları taze, nemli toprağa ekiyoruz. Sadece gövdelerde ilk yapraklar göründüğünde sularız.