Kesilen ağaçtan sonra kütükten nasıl kurtulur?

Herhangi bir bahçede, çok hasta olan, ölen veya meyve vermeyi bırakmış yaşlı bir ağacın kesilmesi gerekebilir . Ağacı kesmek oldukça basitken, sorun, kesilen ağaçtan sonra , genellikle zemine sağlam bir şekilde köklenmiş olan gövdeyi çıkarmaktır . Neyse ki, güdük tamamen ortadan kalkacak basit,% 100 etkili bir güdük temizleme yöntemi var! Yağmalandıktan veya komposta atıldıktan sonra geriye kalan :-)

Kesilen bir ağaçtan sonra bir kütükten nasıl kurtulurum

Kesilen ağaçtan sonra kütükten nasıl kurtulur?

Ağaçların kesilmesinden sonra gövdelerin kaldırılmasıyla ilgili sorular gittikçe daha sık ortaya çıkıyor ve önerilen yöntemler genellikle sorunu etkili bir şekilde çözmüyor.

Bir öneri, kökü kökleriyle birlikte çıkarmak için ağır ekipman kullanacak profesyonel bir şirketin yardımını almaktır . Güdük bir gün içinde kaybolacak olsa da her bahçeye böyle bir ekipmanla girilemez ve yırtıldıktan sonra yer bir karmaşa gibi görünecek! Hizmet genellikle çok pahalı.

Kök kaldırma bölgesinin etrafına zarar vermekten kaçınmak istiyorsak , kimyasal yöntemi de kullanabiliriz. O zaman biz çevreye zarar vereceğiz, güdükten sonra bölgedeki toprak kirlenecek ve uzun yıllar bitki yetiştirmeye uygun olmayacaktır. Ve bahçede kastettiğimiz bu değil ...

Rehberimizin forumunda ayrıca kalan güdük yakma fikri de vardı . Ancak ilk olarak, mümkün olduğu kadar düşük kesilmelidir ve ateşlemenin kendisi birkaç gün sürebilir. Bu süre zarfında fırının dışarı çıkmaması ve yangına neden olmaması için dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla boş vaktimiz olsa bile, ocakta böyle birkaç gün kalmak gerçekçi görünmüyor.

Ve bahçede bir şekilde daha basit ve zarar görmeden mümkün mü?

Koszalin yakınlarında bir bahçıvan olan Bayan Agata, çok daha basit bir çözüm önerdi. Önemlisi, insanlar, çevre ve yanında büyüyen bitkiler için % 100 doğal ve güvenli bir yöntemdir . Doğanın güçlerini kullanmak yeterli! Bu Agata'nın hikayesidir:

" Bakteriyel kanserle istila edilmiş iki eski kiraz kesmek zorunda kaldım . Gövde ve dallardaki kabuk çatladı ve ortaya çıkan yaralar jöle yapışmasını sağladı. Ayrıca mantar hastalıklarının semptomları da vardı, bu ağaçlardaki meyveler kolayca çürüyordu ve çoğu zaman kurt gibi oluyordu. ağaçları tedavi etmek, onları kesmek dışında çaremiz yok .

Koca önce dalları, sonra ağaç gövdelerini kesti. Ne yazık ki, ne yapacağımızı bilmediğimiz kütükler vardı . İlk başta bagajı zincirlerle sıkıca bağlamam ve bir traktörle çekmem söylendi. Ne yazık ki bu bir seçenek değildi çünkü bahçemiz diğer parsellerin arasında yer alıyordu ve herhangi bir araçla girilmesi imkansızdı. Alternatif olarak, güdük üzerine biraz kimyasal madde döküp yiyebilirsiniz. Ancak bu tür çevresel zehirlenme, bahçeciliğe ekolojik yanlısı yaklaşımımızla çelişiyordu.

Son olarak, bahçede bu soruna doğa dostu ve tahribatsız bir çözüm ararken , ağaç gövdelerinin ekolojik, doğal ayrışması için tasarlanan miselyum Pg-Poszwald Eko'yu bulduk . Bir yıl sonra bu yere yeni bitkiler dikebilmek için kalan güdüklere uygulamak yeterliydi! ".

Pg-Poszwald Eko miselyumu

Pg-Poszwald Eko miselyumu

Pg-Poszwald Eko miselyumu nasıl çalışır?

Ormanlarda ağaç gövdelerinin doğal çürümesi sürecini gözlemleyen araştırmacılar, Peniophora gigantea mantarını keşfettiler . Doğada doğal olarak oluşan saprofitik bir mantardır. Daha da önemlisi, yakınlarda büyüyen sağlıklı bitkilere, ağaçlara ve çalılara zarar vermeden sadece ölü gövdelerde yaşar . Miselyum büyümesi için uygun koşullar altında, ölü bir gövdenin ayrışması çok hızlı gerçekleşir. Ağaçların kesilmesinden sonra gövdeleri çürütmek için miselyum, ormancılar tarafından yıllardır başarıyla kullanılmaktadır, böylece ormanı temizler ve yeni ağaç dikmek için yerler hazırlar.

Artık bu harika,% 100 etkili yolu, tamamen doğal ve güvenli, insanlar ve çevre için kendi bahçemizde kullanabiliriz. Gövdelerin ayrıştırılması ve kompostlama için tasarlanan Pg-Poszwald Eko miselyumu kurtarmaya gelir .

Küçük bir pakette Peniophora gigantea miselyumunu bulacaksınız , bu da 30 cm çapında 5 adede kadar kütükten kurtulmanızı sağlar .

Kesilen bir ağaçtan sonra bir kütükten nasıl kurtulurum

Miselyum Pg-Poszwald Eko kullanıldıktan sonra gövdenin ayrışması

Pg-Poszwald Eko miselyum nasıl kullanılır?

Ambalajından çıkarıldıktan sonra ürün 5 litre suda ezilerek çözülmelidir. Kurtulmak istediğimiz güdükte derin bir kesik veya delikler açıp üzerini miselyumla kapatıyoruz. Miselyumun hareketini hızlandırmak için gövdeyi nemli tutmaya değer ve miselyumu uyguladıktan sonra yaprak kumu ile örtün. Delikli folyo da kullanılabilir.

Ağaçların kesilmesinden sonra gövdeleri ve kökleri çıkarmak için preparat nasıl kullanılır

Uygun koşullar altında, kesilen bir ağaçtan sonraki bir kütük 6 ay içinde açılacaktır , ancak hesaba katılması 3-4 yılı bulabilir. Her şey nemin korunmasına ve yerleştirilen güdük boyutuna bağlıdır. Geriye kalan , kolayca parçalanabilir ve karıştırılabilir ve daha sonra verimli, humuslu bir substrat olarak kullanılabilir veya kompost içine atılabilir.

Böylelikle kesilen ağaçların kütüklerinden tamamen doğal bir şekilde, doğa ve bahçemiz için güvenli bir şekilde kurtulur, biraz humuslu toprak kazanır :-)

Bunu bildiğim iyi oldu!

Pg-Poszwald Eko'nun miselyumu, kesilen dalların ve kompost makinesine atılan atıkların ayrışmasını mükemmel bir şekilde hızlandırır. Bu nedenle, güdükler için kullanımdan sonra kalan fazla miselyum, kompost için başarıyla kullanılabilir.

Daha fazla bilgi üreticinin web sitesinde www.pgposzwald.pl ve +48 509 289 886'yı arayarak mevcuttur.

Rehberimizdeki dükkandan Pg-Poszwald Eko ağaç gövdelerini ayrıştırmak için organik miselyumu sipariş etmek için aşağıdaki butona tıklayın.