Tawuła - çeşitleri, yetiştirme ve bakım, üreme

Tawuła , kış için yaprak tutan küçük, dona dayanıklı bir çalıdır. Çiçeklenme sırasında çok sayıda küçük yıldız şekilli çiçeklerle yağmurlanır, bu da tavulayı çok çekici kılar. Polonya'da en popüler Japon Tawuła ve Van Houtte Tawuła'dır . Bununla birlikte, tawuła'nın diğer ilginç türleri ve çeşitleri de dikkate değerdir . Bahçenizde hangilerinin işe yarayacağını , tawuła'nın ekimi ve bakımının neye benzediğini ve bahçede büyüyen tawuła'yı kendi başınıza yaymanın zor olup olmadığını görün . İşte bol çiçeklenme ve uygun tawula kesiminin sırları.

Tawuła

Gri Tawuła - Spiraea cinerea

Tawuła - çeşitleri

Tawuła ( Spiraea ) süs amaçlı bahçelere ve parklara ekilir. Büyüleyici ve sayısız çiçeğinin yanı sıra, bu çalılıkların alışkanlığı ve bazı çeşitlerin güzel renkli yaprakları da beğeni topluyor. Tawuła'nın çeşitliliğine bağlı olarak çiçekler beyaz, pembe veya kırmızı olabilir. Bu bitkilerin avantajları, düşük toprak gereksinimleri, hem güneşte hem de kısmi gölgede yetiştirme imkanı (tam güneş gerektiren çeşitler hariç) ve dona dayanıklılıktır (bazı tavulalarda çok yüksek bile). Tawula çeşitlerinin büyük çoğunluğu kentsel koşulları tolere eder.

Tavulalar , çiçekleri ilkbahardan yazın başlarına kadar hayranlık uyandıran erken çiçek açan çeşitlere ve çiçekleri yaz ortasından yaz sonuna kadar görünen geç çiçek açan çeşitlere ayrılır. Çiçeklenme zamanının yanı sıra, ekim ve bakım açısından da biraz farklılık gösterirler.

Erken çiçek açan çeşitleri

Tawuła erken ( Spiraea arguta ) - bu tawuła türünde koza içinde toplanan küçük beyaz çiçekler, ilkbaharın ortasından sonuna kadar (Nisan - Mayıs), sürgünlerin 20-30 cm'lik bölümlerini kaplar. Yapraklar sivri uçlu, canlı yeşildir. Bitki 1.5 - 2 m boyundadır ve sarkan sürgünlere sahip geniş bir alışkanlığa sahiptir. Bu tawuła türünün popülaritesi, düşük don direnci nedeniyle sınırlıdır. Ne yazık ki, bu çalı çok soğuk kışlarda donabilir.

Tawuła Brzozolistna ( Spiraea betulifolia ) - yüksek derecede dona dayanıklı, kompakt, cüce bir çalıdır, yüksekliği ve genişliği 1 m'yi geçmez.Yapraklar huş ağacı yapraklarına benzer şekilde kesilir (bu nedenle bu tawuła türünün adıdır) ve düz çiçek salkımlarında toplanan beyaz çiçekler, Haziran ayında görünecektir. Tam güneşte ve kısmi gölgede ve çeşitli toprak türlerinde büyüyebilir. Birch tavulası 'Tor' (biraz daha alçak, sadece 70 cm yüksekliğe ulaşan, indirimler ve alçak çitler için önerilir) ve 'Tor Gold' (altın yaprakları vardır ve elverişsiz koşullara son derece dayanıklıdır) çeşitliliğine dikkat etmeye değer .

Grey Tawuła 'Grefsheim' ( Spiraea cinerea ) - bu çalı 2 m yüksekliğe kadar büyür ve sürgünleri resim gibi sarkıktır. Gri-yeşil yapraklar sonbaharda sararır ve kar beyazı çiçekler, yapraklar ortaya çıkmadan önce Nisan ayında ortaya çıkar. Şehirdeki çeşitli topraklara ve hava kirliliğine yüksek tolerans, dona dayanıklılık ve hem güneşte hem de kısmi gölgede ekim imkanı nedeniyle tavsiye ederim.

Nippon tawuła 'Snowmound' ( Spiraea nipponica ) - 2 m genişliğe ve 1.5 m yüksekliğe kadar yayılan bir çalı. Bolca çiçek açar ve beyaz çiçekler bu tawuła'nın sürgünlerini Mayıs'tan Haziran'a kadar neredeyse tamamen kaplar. En iyi verimli ve nemli topraklarda yetişir, ancak şehir şartlarına ve kışlara dayanıklıdır. Tam güneşte ve kısmi gölgede büyüyebilir.

Erik yapraklı Tawuła ( Spiraea prunifolia ) - Bu tawuła, Japon tarzı bir bahçe için mükemmeldir. Karakteristik özelliği, çok çekici görünen ince, kemerli sürgünlerdir. Yeşil yapraklar sonbaharda turuncu ve kırmızıya döner, beyaz çiçekler ise Nisan'dan Mayıs'a kadar ilkbaharda oldukça erken görünür. Bununla birlikte, tam güneş ve sıcak, korunaklı bir pozisyon gerektirir. Genç örnekler donabileceğinden kış için örtülmelidir. Daha yaşlı bitkilerin donma olasılığı çok daha düşüktür.

Van Houtte'nin lokali

Van Houtte'nin Tawula'sı - Spiraea vanhouttei

Van Houtte Tawuła ( Spiraea vanhouttei ), erken çiçek açan tawula'nın en yaygın olarak yetiştirilen türlerinden biridir. 2,5 yüksekliğe kadar büyüyen dallı bir çalıdır. Mayıs'tan Haziran'a kadar beyaz çiçek açar. Çiçekler, yarım küre şeklindeki koromballerde toplanmıştır. Van Houtte'nin lokali, kentsel koşulları iyi tolere eder, güneşte ve kısmi gölgede büyüyebilir ve dona karşı oldukça dayanıklıdır. Biraz sınırlı büyüme ve parlak sarı, parlak yapraklara sahip 'Altın Çeşmesi' çeşidi özellikle takdir edilmektedir. Bununla birlikte, iyi bir yaprak rengi için tam güneşte büyümesi gerekir.

Geç çiçek açan çeşitleri

Tawuła Billarda ( Spiraea billardii ) - vantuzlar tarafından kolayca çoğalan ilginç bir tawuła türü ve bu nedenle, ağaç dikimleri için büyük gruplar halinde dikim için biçimlendirilmemiş sıralar için tavsiye edilir. Dona son derece dayanıklıdır, kuraklığa ve yüksek hava kirliliğine dayanıklıdır ve düşük toprak gereksinimine sahiptir. Kızıl-pembe çiçekler yaz ortasından sonuna kadar hayranlıkla izlenebilir. Dik alışkanlık, 2 m'ye kadar yükseklik.

Japon Tawuła ( Spiraea japonica ) - 10'dan fazlası bizim için popüler hale gelen en fazla çeşidi olan bir tawuła türü. Japon tawuła çeşitlerinin büyük çoğunluğu dona karşı tamamen dayanıklıdır, kentsel koşulları iyi tolere ederler ve tam güneşte ve kısmi gölgede büyüyebilirler. 'Albiflora', 'Crispa', 'Japanese Dwarf', 'Little Princess' ve 'Walbuma' gibi düşük Japon Tawuła çeşitleri mükemmel yer örtücü bitkilerdir. Japon tawuła'nın çok ilginç ve düşük bir çeşidi, sezon boyunca yoğun sarı yapraklara sahip olan ve pembe çiçekleri haziran-temmuz ayları arasında hayranlık uyandıran 'Altın Prenses'dir. Çeşitli toprak türlerini tolere eder,ancak tam güneşe maruz kalmayı gerektirir.

Japon tawuła 'Goldflame' çeşidi dikkat çekicidir , 80 cm yüksekliğe ve 1 m genişliğe ulaşır. Küçük, yoğun, yarım daire biçimli bir çalıdır. Yaprakları ilginç görünüyor - genç bakırımsı-turuncu, sonra yeşil-sarıya dönüyor. Gül ağacı çiçekleri ağustos ayından eylül ayına kadar oldukça geç görünür. Bu nedenle, en son çiçek açan tavellerden biridir.

Of Japon yüksek çeşitlerin tawuła, o kadar dikkat değer Japon tawoule 'Macrophylla' yüksekliğinde 1.5 metreye kadar büyür. Genç büyümeler ve apikal yapraklar kırmızı, yaşlı yapraklar yeşil ve sonbaharda kırmızıdır. Küçük şemsiyelerde toplanan pembe çiçekler, haziran ayından temmuz ayına kadar hayranlıkla izlenebilir. Bu çalı, düşük toprak gereksinimine sahiptir, budama ve kentsel hava kirliliğini iyi tolere eder, ancak yapraklarının güzel bir şekilde renklenmesi ve bol miktarda çiçek açması için tam güneşte büyümesi gerekir.

Tawuła - yetiştirme ve bakım

Dikim ve toprak gereksinimleri

Tawuła en iyi ilkbahar veya sonbaharda ekilir , ancak kaplarda satılan çalılar büyüme mevsimi boyunca ekime uygundur. Tawuła en iyi verimli ve çok çabuk kurumayan iyi drene edilmiş topraklarda yetiştirilir. Hafif topraklarda, bu tür koşullarda iyi başa çıkabilen tavula çeşitlerini seçin. Çalıların dikildiği delik kompostla kapatılmalıdır.

Tawula yetiştirme alanı

Çoğu tavula biraz gölgeye tahammül eder, ancak bu bitkiler en iyi tam güneşte büyür. Güneşli bir konumda, daha bol çiçeklenmeye ve renkli yaprakları olan tawuła çeşitlerinde yaprakların daha iyi rengine güvenebiliriz .

Tawuła kesmek

Tavulanın bakımında çok önemli bir prosedür , bu çalıların doğru şekilde kesilmesidir. Burada kesim tarihinin çiçeklenme tarihine göre değiştiğine dikkat edilmelidir . Yeni ekilen tüm tavulalar, iyi büyüyebilmeleri için yerden 20 cm yükseklikte kesilmelidir. Daha sonra erken çiçeklenme, yani ilkbaharda, çiçek açtıktan sonra kesilir, ekim kesilir, çalıyı aşırı kalınlaştıran hasar görmüş veya kırılmış sürgünler. Tüm sürgünlerin uzunluğunun 1 / 3'ü kadar kısaltılması bitkinin çiçek açmasını sağlar.

Geç çiçek açan tawulların kesilmesi , yani yazın erken ilkbaharda yapılır ve geçen yılın tüm büyümesini gidermek için sürgünler kısaltılır.

Tawula hastalıkları.  Tawuła çiçek açmaz, kahverengiye döner ve solarTawula hastalıkları. Tawuła çiçek açmaz, kahverengiye döner ve solar

Tawuły, genellikle güzel ve bolca çiçek açan popüler yaprak döken çalılardır. Ancak bazen, bu çalıların dekoratif etkisi, bu çalılara saldıran tawula hastalıkları veya zararlı böcekler tarafından yok edilebilir. Tawula çiçek açmadığında, kahverengiye döndüğünde veya solduğunda ne yapmalı? Daha...

Tawuła - üreme

Tawuła yayılımı iki şekilde gerçekleştirilir - yazın toplanan yarı odunsu kesimler ve sonbaharda veya ilkbaharda ayrılan kök emiciler yoluyla.

Bununla birlikte, yarı odunsu kesimler ideal köklenme koşulları gerektirir - kısmi gölgede sıcak bir yer, yüksek alt tabaka ve hava neminin yanı sıra örtü altında tutulduğunda sistematik havalandırma. Bu nedenle, tawulanın yarı odunsu kesimlerden çoğaltılması her zaman başarılı değildir.

Tawulayı kök emicilerden çoğaltmak biraz daha kolaydır , ancak bunun yalnızca bu tür emiciler yaratan türler için mümkün olduğunu unutmamalıyız. Bu yöntem, Billard'ın tawd'ını yaymak için mükemmeldir.

Bazı insanlar ilkbaharda kök toplarını bölerek tawulaları, örneğin Japon tavulasını yeniden üretmeye çalışırlar.