Gardenya yasemin - yetiştirme, bakım, üreme

Gardenya yasemin , Doğu Asya'ya özgü parlak yapraklı, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Büyük (6-10 cm çapında) ve gülleri andıran güzel kokulu çiçekleriyle değer verilen bir saksı bitkisi olarak yetiştiriliyoruz. Özellikle popüler bir çeşit, kışın çiçek açan yasemin gardenya 'Veitchiana'dır . Ne yazık ki, bu güzel bitkinin yetiştirilmesi çok zordur ve çiçek açması için özel yetiştirme koşulları gerektirir. Yasemin gardenya ekiminin bir tencerede neye benzediğini ve bu bitkinin neye ihtiyacı olduğunu görün. Düzgün yapılan evde gardenya bakımı güzelce bitki çiçek her yıl yapacak! Ayrıca evde yetiştirilen gardenyanın nasıl çoğaltılacağını da açıklıyoruz .

Gardenya yasemin

Gardenya jasminoides - Gardenya jasminoides

Gardenia yasemin - yetiştirme ve bakım

Yetiştirme konumu, güneşlenme

Gardenia yasemin (Gardenia jasminowa, Gardenia jasminoides ) güneşli bir yetiştirme yeri gerektirir. Yeterli ışık yoksa, gardenya yaprakları soluklaşır ve sararır. Çok az ışık da çiçeklenmeyi engeller. Gardenya, yapraklar yanabileceğinden özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yaz aylarında (Haziran'dan Eylül'e kadar) gardenya "sundurma" yaparız, onu balkona ve yarı gölgeli bir yere koyarız.

Gardenya büyüyen sıcaklık

Yasemin gardenya yetiştirmek için en uygun sıcaklık gün boyunca 20-24 ° C ve gece 17 ° C'dir - tüm yıl boyunca. Bu sıcaklık aralığı çiçeklenmeyi garanti eder. Gündüz çiçeklenme döneminde sıcaklık 18 ° C'nin altında ise dökülme meydana gelebilir.

Yasemin gardenya sulama

Gardenya yasemin, haftada 3 kez sık sulama gerektirir . Kışın, alt tabakayı sürekli nemli tutarak sulama sıklığı haftada bire düşürülür.

Bununla birlikte, gardenya köklerin su basmasına tahammül etmez , yani. "ıslak ayaklar", özellikle kışın. Tencerenin drenajının çok iyi olmasının nedeni budur - tencerenin dibine bir tabaka (en az 1 cm) kaba çakıl, kırık seramik kap yerleştiririz ve tercihen genişletilmiş kil olmalıdır.

Gardenya yaprak bakımı

Sık sık düzenli sulamanın yanında gardenya yapraklarının serpilmesi de çok önemlidir . Tüm yıl boyunca gardenya yapraklarına her gün kireçten arındırılmış su serpiyoruz. Çiçeklenme döneminde çiçekleri ıslatmaktan kaçının çünkü yapraklarda lekeler ve renk değişikliği meydana gelir.

Yeterli nemin korunması, bol miktarda yasemin gardenya çiçeklenmesini sağlar . Yaprakları günlük olarak serpmek de temiz kalmalarına yardımcı olur. Yapraklara parlaklık katmak için parlatıcı kullanabilirsiniz. Konut koşullarında çok zor olan gardenya ortamında sürekli yüksek hava nemini korumak için cam bir gölge veya kavanozda yetiştirebiliriz.

Gardenya yasemin

Gardenya yasemin - parlak yapraklar ve gelişen çiçek

Gardenya'nın hastalıklardan korunması

Sürekli yüksek nem seviyesi nedeniyle, gardenya genellikle bitki mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğrar. Gardenya'nın yaprakları ve sürgünleri kahverengiye dönerse, bunun nedeni mantarın ona saldırmış olmasıdır. Daha sonra, hastalıktan etkilenen tüm sürgünleri çıkarın ve çalıların geri kalanına saksı bitkileri için mantar ilaçları püskürtün. Ayrıca gardenya'yı taze bir alt tabakaya ve temiz bir tencereye naklediyoruz. Önleyici bir önlem olarak, gardenyaya düzenli olarak Biosept Active gibi doğal mantar önleyici maddeler püskürtmeye değer.

Biosept Active 33 SL - kullanım, yorumlar, fiyatBiosept Active (33 SL) - kullanım, yorumlar, fiyat

Biosept Active, greyfurt ekstresi bazlı popüler bir preparattır. Daha önce Biosept 33 SL olarak bilinen bu ürün, birçok bakteri ve mantar bitki hastalığıyla mücadele için öneriliyordu. Mevcut düzenlemelere göre, Biosept Active yalnızca bir bitki büyüme uyarıcısıdır, bağışıklıklarını güçlendirir ve büyümeyi geliştirir. Bahçede Biosept Active'in ne için kullanıldığını ve etkinliği hakkında fikirlerin neler olduğunu görün. Daha...

Gardenia için hangi arazi?

Gardenya yetiştiriciliğinde önemli bir faktör, uygun substrat ve pH'sıdır. Gardenya toprağı kuvvetli asidik , yani pH 4,5-5 olmalıdır. Çok yüksek toprak pH'ı bitkinin sağlığını çok çabuk etkiler. Açelyalar ve orman gülleri için özel toprak, gardenya yetiştirmek için en iyisidir .

Yasemin gardenya'nın döllenmesi

Bu bitkinin asitliğinden dolayı gardenyayı döllemek için sadece kalsiyum içermeyen gübreler kullanılır . Biohumus gibi organik gübre olmaları en iyisidir.

Gardenya'yı 14 günde bir dölleriz. Üreticilerin önerdiği dozun yarısını uygulayarak sıvı gübre kullanıyoruz.

biohumusBiohumus - nedir, nasıl kullanılır

Her türlü gübre isminde biohumus adının kullanılması pazarımızın sıkıntısı haline geldi. Mineral gübreler (biohumous ile ilgisi olmayan) olan BIOHUMUSES veya biyolojik olmayan organik madde özleri içeren organik-mineral gübrelerle tanışabilirsiniz. Öyleyse solucan humusu nedir ve meşhur şişeye sıkışıp kalmamak için onu nasıl tanımalı? Daha...

Gardenya'ya ne zarar verebilir?

Gardenya, gazlı ocaklardan gelen cereyanlara ve dumanlara tolerans göstermez . Diğer bitki türlerinin eşlik etmesine müsamaha göstermez, bu nedenle tek başına yetiştirilmelidir. Gardenya çok sık kullanılmamalıdır . Bunu sadece yapraklarda sarımsı bir renk değişikliği fark ettiğimizde (uygun bakıma rağmen) veya bitki zayıfladığında ve kök yumağı çok yoğun olduğunda yaparız. Bunu, bitki uykuda iken erken ilkbaharda yapmak en iyisidir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Gardenya nasıl kesilir?

Sistematik olarak solan çiçekleri kaldırıyoruz. Bu sayede gardenya yeni çiçekler üretmeye ve çiçeklenme süresini uzatmaya teşvik ediyoruz . Mart ayında, gardenya dallanmasına elverişli olan gardenya sürgünlerinin üst kısımlarını kesin. Gardenya'yı kesmek için sadece keskin bir budama makası kullanıyoruz çünkü odunlaşmış sürgünler yanlış aletler kullanıldığında sıklıkla eziliyor. Kesilen üst sürgünleri tutabilir ve onlardan kesimler hazırlayabiliriz.

Bir ev bitkisi olarak Gardenia'nın yetiştirilmesi maalesef çok zordur. Seralarda veya seralarda yetiştirme için çok daha uygundur. Bir bitkinin çiçeklenme tamamlandıktan sonra ölmesi çok sık görülür ve bu nedenle genellikle mevsimlik bir bitki olarak kabul edilir.

yasemin gardenya

Tam çiçek Gardenya yasemin

Gardenia yasemin - üreme

Yasemin gardenya , sürgünlerin apikal kısımlarından elde edilen odunsu kesimler yoluyla yayılır . Şubat ve Mart aylarının başında yayılmak üzere materyali topluyoruz. En az iki çift yapraklı sürgünler seçiyoruz. Kesimleri doğrudan yaprak düğümünün altında çapraz olarak kesin. Toprağa ekmeden önce alt yaprakları yaprak saplarıyla birlikte çıkarın. Köklenme sürecini hızlandırmak için odunsu kesimler için köklendirme kullanabiliriz.

Fideleri, açelyalar ve orman gülleri için özel bir alt tabakaya ekiyoruz. İyi bir alternatif, steril olan, çürümeyen veya küflenmeyen hindistan cevizi lifidir. Alt tabakadaki yasemin gardenya kesimlerini örtün. Bu amaçla plastik bir şişe kullanmak en iyisidir, ikiye bölün. Vidalı kapaklı üst kısım fideyi kaplayarak bir tür minyatür sera oluşturur. Bu tür bir örtü altında, nem ve termal koşullar gardenya için idealdir . Bir serayı bir şişeden kolayca havalandırabilirsiniz - kapağı günde birkaç dakika açarak. Sıkıca kapatılmış bir fide, bir tencerede alt tabakanın tüm yüzeyi ile birlikte, genellikle sulama gerektirmez, çünkü şişe duvarlarında yoğunlaşan su, toprağı sürekli olarak nemlendirir.

Hazırlanan saksıları gardenya fideleri ile sıcak (20-22 ° C) ve aydınlık bir yere koyun, ancak doğrudan güneşe değil. Gardenya kesimlerinin kök salması 2 ila 4 hafta sürer.

MSc. Agnieszka Lach