Asya Düğünçiçeği - yetiştirme, çeşitleri

Asya Düğünçiçeği, Küçük Asya'ya ve Kuzey Afrika'nın dağlık bölgelerine özgü soğanlı, çok yıllık bir yerlidir. Bahçelerde genellikle çiçek tarhında renkli bir vurgu olan muhteşem tam veya yarı çift çiçeklerle Asya düğün çiçeği çeşitleri bulunur. Bahçede büyüyen Asya glokomunun neye benzediğini ve bu bitkilerin her yıl bolca çiçek açması için ne yapılması gerektiğini görün. Asya glokomu hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Asya Düğünçiçeği

Asya Düğünçiçeği - Düğünçiçeği asiaticus

Asya glokomu çiçekleri ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında çiçek açar. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı veya pembe olabilirler. Türlerde çiçekler bekardır ve bir şekilde tarla gelincikleri veya Avrupa küresinin çiçeklerine benzer. Asya glokomunun bahçe çeşitleri, çok renkli olmasına rağmen, genellikle tek renkli, yarı çift veya tam çiçekler oluşturan melezlerdir. Fransız, Türk, Farsça, şakayık vb. Gibi gruplara ayrılırlar. Bitkiler 0,5 m boyunda büyür ve genellikle sap başına 1-3 çiçek oluşturur. Yapraklar yeşil, iğneli. Asya düğünçiçeği , çiçek tarhlarına, kesme çiçeklere gruplar halinde ekilebilir ve kaplarda yetiştirilebilir.

Büyüyen Asya glokomu , bitkinin iyi su ve termal koşullara sahip olmasını gerektirir. Genellikle, Asya düğün çiçeği toprağa kışlayamaz ve sonbaharda ampullerini kazmak ve daha sonra bir sonraki bahara kadar donmayan bir odada (8-10 ° C'de, talaşla kaplı) onları kışlamak gerekir. Sadece Polonya'nın en sıcak bölgelerinde, sıcak ve korunaklı yerlerde, glokomu toprağa uyutmayı deneyebilirsiniz.

Asya düğünçiçeği en iyi korunaklı, tenha ve sıcak yerlerde, kumlu tınlı, orta derecede nemli, nötr ila hafif asidik topraklarda yetişir. İlkbahardan itibaren bitkiler ilk yaprakları çıkar çıkmaz sulanır, düzenli olarak gereklidir, ancak çok fazla değildir, çünkü aşırı sulama ile bitkiler küf veya gri küf gibi Asya glokom hastalıkları tarafından kolayca saldırıya uğrar . Bunları önlemek için bitkilere biyopreparasyon püskürtün, çünkü hastalık semptomlarının başlamasından sonra glokom çekiciliğini çok çabuk kaybeder. Şu anda, yüksek oranda seyreltilmiş sıvı gübre de eklemeye değer. Sapların kuruması ve dolgun yer altı Asya glokom yumruları oluşturması için çiçek açtıktan sonra sulama kesilir.sonbaharda kazacağız. Yumru olgunlaşma süreci ılık ve kurak yaz mevsiminde tercih edilir.

Asya glokomunun ekimi hakkında bilgi verin. Ya yeniden üretimi? Asya glokomunu yeniden üretmenin en kolay yolu, sonbaharda çıkarılan yumru kökleridir. Kızı yumrular, yaşlı ana yumrunun üzerinde gelişir. Bunlar "pençeler" olarak bilinir ve genellikle 2-3 cm uzunluğundadır. Ana yumrunun bölünmesi, kırılgan yavru yumruların kırılmaması için çok dikkatli yapılır. Kışlamadan sonra yumrular Nisan ayında 5-7 cm derinlikte ve 12-15 cm aralıklarla ekilir. Dikimden önce, Asya glokomu yumrularının şişmesi için birkaç saat ılık suda bekletilmelidir.

Asya glokomu tohumlardan da ekilebilir. Tohumları ilkbaharda, tercihen turba ve çim toprağı karışımında (1: 2 oranında karıştırılır) ekin. Tohumlar toprak yüzeyine ekilmeli ve ardından yaklaşık 0,5 cm'lik bir tabaka ile örtülmelidir. Fideler genellikle ekimden 6-8 hafta sonra meydana gelen 3-4 yaprak çıkardığında, genç bitkileri saksılara ekerek dikmeye başlayabilirsiniz.

Daha az deneyimli bahçıvanlar, ilkbaharda çok çeşitli çiçek renklerinde mevcut olan hazır Asya düğün çiçeği fidelerini satın alabilirler .