Zakkum kesiği. Zakkum nasıl ve ne zaman kesilir?

Dekoratif, güzel çiçek açan zakkumların düzgün gelişimi için budama gerekir. Bir saksıda yetişen bitkinin dekoratif özelliklerini korumak için zakkumun kesilmesi gerekir. Öğrenin nasıl ve ne zaman zakkum budamak için kompakt, kompakt alışkanlığı ve bolca çiçekli sizin bitkileri korumak için. İşte zakkum kesmek için temel kurallar .

zakkum

Zakkum kesiği. Zakkum nasıl ve ne zaman kesilir?

Zakkum şekillendirme kesimi

Genç zakkumlarda apikal sürgünler budanır , çünkü o zaman daha iyi dallanırlar. Bu şekilde bitki şekillenir ve ona doğru şekli verir. Genç sürgünlerin üst kısımları budanır ve geri kalanı çiçek tomurcuklarının oluşması için bırakır (bir yaşındaki sürgünlerde çiçek tomurcukları oluşur).

Bu zakkum budamasının bir sonucu olarak çiçeklenme gecikir ancak çok daha fazladır . Bu tedavi 2-3 yıl sürmelidir. Sürgünlerin üst kısımlarını bir jilet ile kesmek iyidir. Mantar ve viral hastalıklar taşıdığı için kontamine olmadığı unutulmamalıdır.

Zakkum gençleştirme kesimi

Daha eski zakkumların her 3-4 yılda bir gençleştirici bir kesimi gerekir . Yapraksız eski sürgünler bir budama makasıyla kesilir. Bu tedavi sayesinde genç sürgünler ışığa ve uzaya erişim kazanacak ve daha iyi gelişebilecektir. Solmuş çiçek salkımları düzenli olarak kesilir . Her yıl çok uzun ve aşırı büyümüş sürgünler çıkarılır.

Zakkum ne zaman budanmalı?

Zakkum budama en iyi şekilde erken ilkbaharda , kışlama döneminin sonuna doğru yapılır . Büyüme mevsimi boyunca lezyonlar fark edildiğinde, enfekte olan sürgünler, yapraklar ve çiçekler mümkün olan en kısa sürede çıkarılır.

Uyarı! Zakkum suyu zehirlidir, bu nedenle eldivenle budamak veya işlemden sonra ellerinizi iyice yıkamak en iyisidir. Ağzınıza veya gözlerinize dokunamazsınız. Kullanılan aletler de yıkanmalıdır. Kesilen sürgünler, dumanları zehirli olduğu için şömine gibi sigara içmek için kullanılmamalıdır.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

Katarzyna Żywot-Górecka