Asmanın gübrelenmesi. Asmayı ne zaman ve ne gübrelemeli?

Üzüm asmalarının gübrelenmesi , çalıların büyümesini ve gelişmesini etkiler, ancak her şeyden önce meyve vermenin bolluğunu etkiler. Gübreleme, asmaların beslenme ihtiyaçlarına ve tercihen toprağın kimyasal analizine göre uyarlanmalıdır. Öğrenin asma döllemek için nasıl , iyi ne asma Gübreleme tarihleri yanı sıra asma döllemek ne onu bol bol sağlıklı ve ayı meyve büyümek yapmak için!

asmayı gübrelemek

Asmayı ne zaman ve ne gübrelemeli?

Fotoğraf Pixabay.com/depositphotos.com

Asmayı ne zaman gübrelemeli?

Asmaların ilk gübrelenmesi, çalılar ekilmeden önce yapılır , çünkü toprağın ekime uygun şekilde hazırlanması gerekir. Önümüzdeki iki yıl boyunca, asmaların yoğun bir şekilde gübrelenmesine gerek yoktur, sadece ekimin üçüncü yılında topraktaki besin seviyesinin kontrol edilmesine ve meyve veren asma çalılarının gübrelenmesine değer .

Bağcılıkta uygun gübre kullanma ihtiyacını belirlemenin temeli , en iyi Bölge Kimya ve Tarım İstasyonunda meyve hasadından sonra gerçekleştirilen toprağın kimyasal analizinin sonuçları olmalıdır. Temel testler, toprağın fosfor, potasyum, magnezyum içeriğini ve pH'ı (asitlik) belirleyecektir.

Toprağı teste teslim etmek istemiyorsak, en azından toprak pH testi yapmalıyız. Herhangi bir pH metre kullanarak kendimiz yapabiliriz. Böyle bir test, asidi gidermek için toprağı sınırlamanın gerekli olup olmadığını belirleyecektir. Asma, hafif asidik veya nötr topraklarda (pH 6.5 - 7.2) büyür ve meyve verir . Toprak çok asidikse, kireçleme yapmalıyız.

Toprak pH ölçümü.  Bahçedeki toprağın pH'ı nasıl ölçülür?Toprak pH ölçümü. Bahçedeki toprağın pH'ı nasıl ölçülür?

Toprağın pH'ı, bitkilerin büyümesini ve gelişmesini, besin maddelerinin mevcudiyetini ve toprak mikroorganizmalarının aktivitesini güçlü bir şekilde etkiler. PH reaksiyonuna bağlı olarak, ekilen bitkilerin gereksinimlerini karşılamak için toprağı asitleştirmek veya toprağı asidinden arındırmak gerekebilir. Bunu bahçedeki toprağın pH değerini ölçerek öğreneceğiz. Daha...

Asmaların gübrelenmesi için zaman sınırları

Asmaların gübrelenmesi için önerilen 3 tarih vardır :

  • Sezon başında, yani ilkbaharda, kışlık çalı korumasının keşfedilmesinden sonra
  • çiçeklenmeden iki hafta önce bekleniyor
  • sonbaharda meyve hasadından sonra

Asmanın kireçlenmesi iki tarihte yapılabilir:

  • ilkbaharda, toprağın yüzey tabakası ilk yapraklar ortaya çıkmadan önce çözüldüğünde
  • sonbaharda, yapraklar döküldükten sonra ekim sonundan kasımın ilk yarısına kadar

Hatırlamak!

Kireçleme diğer gübrelerin uygulanmasıyla birleştirilmemelidir. Gübre uygulaması ile kireçleme arasında en az 3 hafta gecikme olmalıdır. Gübre uygulandıktan hemen sonra kireçlemeye de izin verilmez (bu durumda kireçleme ancak bir sonraki yıl yapılabilir).

Asmalar nasıl gübrelenir?

Amatör bağcılıkta doğal gübreye ulaşmaya değer . Her şeyden önce organik gübreler asmaların besin ihtiyacını tam olarak karşılarken aynı zamanda toprağın uygun yapısını muhafaza ederek doğal bakteri florasının aktivitesini destekler. Yıllık yaklaşık 5 kg / m² miktarında gübre kullanımı asmanın doğru şekilde gelişmesine izin verir.

Sığır gübresine ek olarak, genellikle daha yüksek besin içeriğine sahip olan ve daha düşük dozlarda kullanılmasını sağlayan koyun gübresini de kullanabilirsiniz. Gübre, kompostla da değiştirilebilir. Bu doğal gübrelere erişimimiz yoksa, çoğu bahçe mağazasında bulunan granül gübreye ulaşabiliriz.

Bağcılıkta da mineral gübreler kullanıyoruz. Asma yetiştiriciliğinde yararlı olan mineral azotlu gübreler arasında diğerleri arasında yer alır. üre, amonyum nitrat veya kalsiyum nitrat. Buna karşılık, potasyumlu gübreler arasında, sonbaharda kullanılmaya değer olan ve toprakla derinlemesine kazılan potasyum sülfat iyi bir örnek olacaktır. Ek olarak, potasyum sülfat substratı önemli ölçüde asitleştirecektir (bu nedenle, toprağın daha önce kireçlenmesi gerekiyorsa kullanmayın).

Asmaların fosforlu gübrelenmesi hem sonbahar hem de ilkbaharda kullanılabilen üçlü süperfosfat ile yapılır. Öte yandan, daha önce çok fazla kalsiyum kullandıysak , genellikle hafif , kumlu veya ağır topraklarda üzüm yetiştiriciliğinde magnezyum gübreleme kullanılır . Topraktaki magnezyum içeriğini artırmak istiyorsanız magnezyum nitrat kullanabilirsiniz.

asmalar için gübreler

Asma gübreler

Fotoğraf Hedef

Asmaların gübrelenmesi için , Azofoska gibi hazır çok bileşenli gübreler veya ambalaj üzerindeki üretici talimatlarına uygun olarak kullandığımız kullanıma hazır üzüm gübre karışımı kullanabilirsiniz (Azofoska durumunda doz 50 g / m²'dir). Amatör bahçe yetiştiriciliği için harika olan hazır karışımlar, çalı başına 100 gr serpilen mikro besinli asmalara yönelik zengin granül Hedef gübre için mükemmel olacaktır.

Kireçleme için 10 m2'ye 0,8-2,1 kg'lık dozlarda kullanılması gereken öğütülmüş dolomit kullanabiliriz. Miktar pH'a, toprak tipine ve magnezyum içeriğine bağlıdır.

Hem mineral hem de organik asmalar için önerilen gübreler rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın :-)

MSc. Joanna Białowąs