Ahududu hastalıkları ve bunlarla mücadele

Ahududu hastalıkları verim kayıplarına, meyve kalitesinde düşüşe, daha yavaş büyümeye ve ekstrem durumlarda tüm çalıların ölmesine neden olur. Rahatsız edici semptomların göz ardı edilmesi ve ahududu hastalıklarıyla mücadeleye yönelik önlemlerin alınmaması, ilerleyen yıllarda patojenlerin yayılmasına neden olur. Bunlar en sık görülen ahududu hastalıkları ve bunlarla birlikte tahsis ve ev bahçelerinde nasıl savaşılacağıdır. Kendi bahçenizden sağlıklı ahududu almanın en iyi yollarını keşfedin!

ahududu hastalıkları ve kontrolü

Ahududu hastalıkları

1. Ahududu öldü

Ahududu vuruyor Didymella applanata mantarının neden olduğu ölüm , ahududuya saldıran en tehlikeli hastalıktır . Enfeksiyon, suyun biriktiği yerlerde yani yaprak akslarında ve düğüm noktalarında meydana gelir.

Ahududu sürgününün ilk belirtileri , sürgünlerdeki mor-kahverengi lekelerdir. Noktalar, çekimin önemli bir bölümünü kaplayarak birbirleriyle birleşir. Sonbaharda, sürgünler odunsu hale geldiğinde, lekeler gümüş grisi bir gölge alır. Lekelerin yüzeyinde küçük, koyu lekeler (mantar sporları) görülür. Etkilenen sürgünlerin kabuğu soyulur, çatlar ve düşer. Enfekte olan sürgünler ertesi yıl ölür.

Ahududu öldü vuruyor

Kabuğun karakteristik lekeleri ve soyulması, ahududu sürgününün ölümünün tipik belirtileridir.

Fotoğraf Okuyucumuz Bay Adam tarafından kullanıma sunulmuştur. Teşekkür ederim!

Ahududu öldü vuruyor

Ahududu öldü vuruyor

Fotoğraf Okuyucumuz Bay Adam tarafından kullanıma sunulmuştur. Teşekkür ederim!

Bu ahududu hastalığına karşı mücadele , özellikle ilkbaharda hastalıklı sürgünlerin giderilmesinden ibarettir. Yoğun sürgün büyümesi döneminde kimyasal müstahzarlar kullanarak koruyucu spreyleme yapıyoruz: Mythos 300 SC (10 l suda 25 ml / 100m²), Rovral Aquaflo 500 SC (6 l suda 20 ml / 100m²), Switch 62.5 WG (8 7-10 l su / 100 m2'de -10 g) veya biyolojik ajan Polyversum WP (6-7 l suda 2 g / 100 m2). İkincisini, özellikle sağlıklı meyve elde etmek istediğimiz ve kimyasal kirlilikten arınmış ev ve arsa bahçelerinde kullanmak için tavsiye ederim.

Polyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyatPolyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyat

Polyversum WP, bitkileri mantar hastalıklarına karşı korumaya yönelik biyolojik bir ajandır, biyofungisit olarak da bilinir. Polyversum WP hakkındaki fikirleri öğrenin ve ayrıca bu preparatın nasıl kullanılacağını, önerilen dozajın ne olduğunu ve ambalaj türüne bağlı olarak Polyversum WP'nin fiyatının ne olduğunu görün. Daha...

2. Ahududu üzerinde gri küf

Gri küf, ahududuları etkileyen en tehlikeli ikinci hastalıktır . Diğer birçok bahçe bitkisine saldıran Botrytis cinerea mantarından kaynaklanır . Çok yoğun ahududu plantasyonlarında, özellikle yağışlı yaz aylarında gri küf riski artar.

Bu ahududu hastalığı , çalıların yer üstü kısımlarında gelişir . Gri küften etkilenen ahududu çiçekleri ve tomurcukları kahverengiye döner ve kurur. İlkbaharda genç sürgünlerde büyük, açık kahverengi lekeler görülür.

Bu ahududu hastalığı sırasında meyvenin enfeksiyonu, gelişimin farklı aşamalarında ortaya çıkar. Ergenliğe kadar hastalık gizlidir. Sadece hasat döneminde (özellikle yağmurlu günlerde) meyvede ve meyve çürümesinde karakteristik mavimsi çiçeklenme görülür.

Ahududu üzerinde gri küfle mücadele etmek, enfeksiyon kaynaklarını azaltmakla ilgilidir. Çalılar sistematik olarak inceltilerek genç sürgünlerin fazlalığı kaldırılmalıdır. Bunun amacı, ekimi havadar hale getirmektir. Hasattan sonra ertesi yıl enfeksiyon kaynağı olan meyve kalıntıları çalıların arasından temizlenmelidir.

Ahududuların gri küflere karşı kimyasal koruması, sürgün ölümüne karşı korumaya paralel olarak çalışır. Ahududuların çiçeklenmesinden önce ve çiçeklenme sırasında, sürgün dieback durumunda olduğu gibi aynı preparatlar kullanılarak püskürtme yapılır.

Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtmeGri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf, bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede gri küf çok çabuk yayılır. Bu nedenle, gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve bitkilerimizde gri küfün ilk belirtilerini gördüğümüzde ne yapılacağını bilmeye değer. Bu bitki hastalığını önlemenin en iyi doğal yöntemlerini öğrenin ve gri küfe karşı hangi ilaçlamanın en etkili olduğunu öğrenin. Daha...

3. Ahududu antraknozu

Antraknoz oldukça zararsız fakat yaygın bir ahududu hastalığıdır . Mantar Plectodiscella veneta'dan kaynaklanır . Erken ilkbahardan itibaren bitkilerde görülür. Antraknoz, çalıların büyümesini ve sürgün uçlarının geri dönmesini engeller. Hastalık uzun yağışlarda yayılır.

Ahududu antraknozunun belirtileri , yapraklarda ve yaprak saplarında görülen kahverengi bir sınırla çevrili gri lekelerdir. Hasta yapraklar sararır ve düşer. Çiçek saplarında ve kaliks çanak çömleklerinde de benzer semptomlar bulunur. Ahududu hastalığının bir sonucu olarak meyve küçük, çarpık, sert ve kurudur.

ahududu hastalıkları ve kontrolü

Ahududu hastalıkları, fotoğraf: Juras, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Ahududu çalıları için en büyük tehdit sürgünlerin istilasıdır. Enfekte olan sürgünler, büyük kümeler halinde birleşen çok sayıda küçük beyazımsı lekeler geliştirir. Ertesi yıl enfeksiyon yerlerinde sürgünün derinliklerinde çöküntüler oluşur. Bu, sürgünlerde kanserli değişikliklere ve çarpıklıklara neden olur.

Ahududu antraknozu, hastalıklı sürgünlerin uzaklaştırılması ve ekimin uygun şekilde havalandırılmasıyla kontrol edilir. Çiçeklenmeden önce, bitkilere, sürgün dieback ve gri küfle savaşmak için kullanılan yukarıda belirtilen müstahzarları püskürtün.

Ahududu püskürtme.  Ahududu ne zaman ve ne ile püskürtülürAhududu püskürtme. Ahududu ne zaman ve ne ile püskürtülür?

Zamanında ve kanıtlanmış preparatlar kullanılarak yapılan ahududu ilaçlaması, meyvenin kaliteli olmasını ve çalıların ölmemesini sağlayacaktır. Bu yüzden ahududuları ne zaman ve neyle püskürteceğimizi açıklıyoruz. Önerilen bitki koruma ürünlerine ek olarak, ekolojik alternatiflerinin neler olduğunu da öneriyoruz. Daha...

4. Ahududu cücelik

Ahududu cücelik, mikoplazmaların neden olduğu çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu ahududu hastalığının belirtileri sadece enfeksiyondan sonraki ikinci yıl içinde görülebilir. Ahududu cücelik esas olarak zararlılar - yaprak zararlıları tarafından bulaşır.

Çekimin dibinde, üzerinde çiçek görünmeyen çok sayıda ince sürgün. Çalı, süpürge benzeri bir alışkanlık kazanır. İki yaşındaki sürgünlerde kısa yan dallar gelişir. Üzerlerinde bozuk çiçekler gelişir ve meyve vermez. Çalıların durumu yıldan yıla kötüleşir ve sonuç olarak bu hastalıktan etkilenen ahududular meyve vermeyi bırakır ve ölür.

Cücelik belirtisi gösteren çalılar fark edilir edilmez kökleriyle birlikte ekim alanından çıkarılmalıdır. Ahududu plantasyonları kurmak için güvenilir kaynaklardan sağlıklı fideler kullanılmalıdır. Ahududu yetiştirirken, hastalığın taşıyıcısı olan yaprak zararlısı ve yaprak biti gibi zararlıları kontrol etmek çok önemlidir.

MSc. Agnieszka Lach