Balkon için çiçek aranjmanları. Örnekler ve fotoğraflar!

İstersek görünüm-güzel değil sorunlara neden balkonda çiçek yetiştiriciliğinde, bu balkonda hava koşullarıyla eşleşen Balkon sandıklar için değer seçme bitkiler. Özel bir durum, balkonun güney, kuzey, doğu veya batı tarafındaki konumudur . Bu, bitkilere ulaşan güneş ışığı miktarını ve balkondaki sıcaklığı etkiler. İşte kuzey, doğu, batı ve güney balkonlar için çiçek aranjmanlarından bazı örnekler . Son etkiyi gösteren çiçek kutularının fotoğrafları, dikimlerinizi planlamanıza yardımcı olacaktır !

balkon için çiçek aranjmanları

Balkon için çiçek aranjmanları

Fotoğraf © Piotr Moliński

Kuzey balkon için çiçek aranjmanı

Çok gölgeli bir kuzey balkonu bile güzel çiçek açan yıllıklarla dikilebilir , ancak ışık eksikliği bu tür yerleri tercih eden tür ve çeşit seçimimizi bir şekilde sınırlar. Gölgeyi seven bitkiler için ideal bir sergi. Yapraklarda güneş yanığı tehlikesi de yoktur.

kuzey balkon için çiçek aranjmanı

Kuzey balkon için çiçek aranjmanı

Fotoğraf © Piotr Moliński

Kuzey balkon için yaptığımız çiçek aranjmanımız yumrulu begonya ve plektrantus gibi bitkilerden oluşmaktadır. İçinde 3 yumrulu begonya bulunan kare, tahta bir saksı. Arka tarafa ve merkeze bir adet fidan dikildi. Bu şekilde yerleştirilen bitkiler çok fazla gizlenmeyecek ve özgürce gelişmek için yeterli alana sahip olacaktır.

Önde, sağ ve sol köşelerde, halk arasında Komarzica olarak bilinen Forster 'Marginatus'u diktim. Herhangi bir sorun yaşamadan asılabilir. Bu sayede tencerenin önünü hafifçe kaplayacak ve tüm kompozisyona biraz hafiflik verecektir. Mızrap çok büyük olursa kolayca herhangi bir uzunlukta kesilebilir.

Yumrulu begonya ve sivrisinekler gölgede mükemmel şekilde büyür. Böyle bir pozisyon, bazen bu bitkileri tehdit eden güneş yanığını önleyecektir. Tencere içindeki toprak hafif nemli tutulmalıdır.

Doğu balkon için çiçek aranjmanı

Doğu sergisi, güneşin bitkilerimizi sabahın erken saatlerinden öğlene kadar ısıtmasıyla karakterizedir. Güneş ışınları şu anda o kadar güçlü ve sıcak değildir, bu yüzden daha hassas bitkileri yakmazlar.

doğu balkon için çiçek aranjmanı

Doğu balkon için çiçek aranjmanı

Fotoğraf © Piotr Moliński

Balkon için çiçek aranjmanında saksının doğu cephesine patates bahçesi dikildi. Saksının önünü güzelce kaplayacak ve çiçek aranjmanını zemine gömecek asılı bir bitkidir. Saksının arkasına dikilen Perulu heliotrope çiçekleriyle ilginç bir tezat oluşturan parlak sarı yaprakları. Heliotrope bir çalı bitkisidir, ancak iklimimizde hedef boyuta ulaşmaz. Akşamları çiçekleri vanilya ile güzel kokuyor, bu yüzden sık sık geçtiğimiz bir yere böyle bir çiçek aranjmanı yerleştirmeye değer . Sadece bu çiçek kompozisyonunu çok yoğun bir şekilde gübrelememeyi unutmayın, çünkü Perulu heliotrope substratın tuzluluğuna duyarlıdır. Döllenirse, kısa sürede kurur ve kurur.

Batı balkon için çiçek aranjmanı

Batı sergisi, güneyden batıya bitkileri aydınlatıyor , bu yüzden bolca çiçek açan bitkiler bu tür yerler için ideal. Batan güneş çiçeklerimizi sadece nazikçe ısıtır ve aydınlatır, böylece bitki yanıklarını önleyeceğiz.

batı balkon için çiçek aranjmanı

Batı balkon için çiçek aranjmanı

Fotoğraf © Piotr Moliński

Batı balkonu için sunulan çiçek kompozisyonunda, her iki saksı da sardunya ve Forster'ın 'Marginatus' mızrapıyla dikildi. Tencerenin her iki tarafına da bir ıtır dikildi. Tüm kompozisyonu kontrol altında tutuyor ve çiçekleri koyu yapraklarla kontrast oluşturuyor. Çömleğin ortasında Forster'ın mızmız 'Marginatus' sağlandı. Biraz beyaz olacak ve tüm kompozisyonu gevşetecek. Hızla büyüyen sürgünleri yanlara ayrılacak ve çiçek aranjmanını doğu balkon için daha çekici hale getirecektir . Hem ıtır hem de mızrap kendine has bir yaprak kokusuna sahiptir, bu da onları sivrisinekleri ve sinekleri kovan mükemmel bitkiler yapar. Balkonda bulunduğumuz yerlere yakın bir kompozisyon kurmaya değer.

Güney balkon için çiçek aranjmanları

Güney konumdaki çiçek kompozisyonları en uzun süre güneş ışığına maruz kalır . Uzun süreli sıcakta, güneşi seven bitkilerin bile yanabildiği bir yerdir. Kuru hava ve kök topunun oldukça güçlü bir şekilde kurutulması özellikle elverişsizdir. Bitkileri güney tarafındaki bir saksıya dikerken iyi bir çözüm , alt tabakaya, sulama sırasında fazla suyu emen ve kuraklık sırasında sistematik olarak bitkiye "veren" bir hidrojel eklemektir.

güney balkon için çiçek aranjmanı

Güney balkon için çiçek aranjmanı

Fotoğraf © Piotr Moliński

Güney balkon için çiçek aranjmanlı saksı , ortasına yerleştirilmiş beyaz sardunyalar ve kedi nanesi ile dikildi. Beyaz sardunya çiçekleri tazelik katar ve kompozisyonu aydınlatır. Tencerenin dört köşesine dört kedi nanesi ekilir. Yumuşak, gri yaprakları, sardunya çiçeklerinin beyazlığıyla mükemmel uyum sağlar. Çabuk büyürler, böylece saksıdan sarkacaklar, bu çiçek aranjmanına dinamizm kazandıracaktır. Catnip ve ıtır, güneşi seven bitkilerdir ve düzenli olarak suladığımız sürece bu koşullarda çok iyi büyürler. Kedi nanesi çok büyüdüğünde, kesilebilir.

güney balkon için çiçek aranjmanı

Güney balkon için çiçek aranjmanı

Fotoğraf © Piotr Moliński

Son olarak, sardunyalar ve sarı yapraklı patates kurdu kullanılarak yapılan bir çiçek aranjmanı . Sardunyalar, sürgünleri yukarı doğru büyüdükçe ve çiçekler kompozisyonun merkezinde olacağından saksının ortasına ekilir. Kurt, sırayla, sürgünleri gevşek bir şekilde sarkacak ve büyümeye yer olacak şekilde köşelere ekilir. Bu fotoğrafa yakından bakarsanız, çiçeklerin yanında güneşli bir güney balkonda da yetişebilen saksı ot ve çileklerin olduğunu göreceksiniz.

Umarım balkon için sunulan çiçek aranjman örnekleri ve fotoğrafları, balkon kutuları dikerken size ilham verir!

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl