Kozalaklı gübre. İğne yapraklıları ne zaman ve ne gübrelemeli?

Güzel renkli iğne yapraklılar, yıl boyunca yeri doldurulamaz bir bahçe dekorasyonudur. Ancak yoğun renklerini ve sağlıklı görünümlerini korumak için iğne yapraklıların zamanında, doğru şekilde gübrelenmesi önemlidir . İğne yapraklılar için en iyi gübrenin nasıl seçileceğini görün . Uzmanımız , bahçedeki kozalaklı ağaçların uzun yıllar sulu yeşil ve sağlıklı görünümden zevk almaları için ne zaman ve neyin gübreleneceğini açıklıyor !

iğne yapraklıları ne zaman ve ne ile gübrelemek

İğne yapraklıları ne zaman ve ne gübrelemeli?

Agnieszka Lach

İğne yapraklılar için gübre rehberi MSc tarafından bizim için hazırlanmıştır. Agnieszka Lach, Olsztyn'deki Warmia ve Mazury Üniversitesi Çevre Yönetimi ve Ziraat Fakültesi mezunu. Günlük olarak, bitkilerin bakımı ve düzenlenmesi ile profesyonel olarak ilgilenmektedir. Bahçıvanlık üzerine birçok ilginç rehber makalesinin yazarı ve bahçıvanlık forumunda bir uzman.

İğne yapraklılar için bileşik gübre

İlkbaharda , bitki örtüsü başlar başlamaz (Mart, Nisan başı), yüksek dozda azot (N) ve mikro elementler içeren gübreler kullanarak iğne yapraklıları gübrelemeye başlarız . Azot, genç iğnelerin ve pulların gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Kozalaklı ağaçların gübrelenmesi için bu bitkiler için özel olarak tasarlanmış gübreler kullanıyoruz . İğne yapraklıları gübreleme yöntemi, kullanacağınız gübre türüne bağlıdır.

İlk ve en sık seçilen tür, iğne yapraklılar için mikro besin içeren iğne yapraklılar için Hedef gübre veya iğne yapraklılar için Florovit gibi çok bileşenli granül gübrelerdir . İğne yapraklılara gerekli tüm makro ve mikro elementleri doğru oranlarda sağlarlar. Bunları ilkbahardan yaza (Mart-Temmuz) kullanıyoruz. Kozalaklıları mevsimde birkaç kez gübreliyoruz , çünkü bitkiler için 3-4 hafta boyunca bir doz gübre yeterlidir. Yüksek nitrojen (N) içeriği nedeniyle yalnızca Temmuz ayı sonuna kadar kullanılabilirler.

İkinci grup, iğne yapraklılar için uzun vadeli gübredir, örneğin: İğne yapraklılar için alt gübreleme 100 gün veya çok daha ucuz İğne yapraklılar için uzun vadeli gübre hedefleyin. Bitkiler için yaklaşık 100 gün (3 ay) yeterlidir. Bunları sezonda iki defaya kadar kullanıyoruz (Mart ve Haziran aylarında).

Uzun etkili gübreler arasında, 6 aya kadar işe yarayan iğne yapraklılar için hala uzun etkili Substral Osmocote EXTRA bulunmaktadır. Bu gübreyi iğne yapraklılar için sadece sezonda bir kez - ilkbaharda kullanıyoruz. Çok kullanışlıdır, ancak Osmocote aynı zamanda popüler granül gübrelerden çok daha pahalı bir gübredir.

iğne yapraklılar için gübre

İğne yapraklılar için hedef ve SUBSTRAL gübreler

İğne yapraklılar için organik gübre

Yukarıda belirtilen çok bileşenli mineral gübrelere ek olarak, toprağı humus ve humik bileşenlerle zenginleştiren kozalaklı ağaçların altında organik gübreler de kullanmalıyız . Bitkilerimizin altında sağlıklı ve bereketli bir toprak sağlamak gerekir, çünkü onsuz en iyi mineral gübreler bile yardımcı olmaz. Bu nedenle, iğne yapraklıları en az iki yılda bir kompostla serpmeye değer . Kendi kompostlayıcımız yoksa, bu Hedef bitki grubunun ihtiyaçlarına göre hazırlanmış 100 günlük kozalaklı ağaçlar için ekolojik bir gübre seçin. Uzun etkili bir gübreye benzer şekilde çalışır (ilkbaharda mevsimde bir kez uygulamak yeterlidir), ancak minerallerin yanı sıra, toprağı mükemmel bir şekilde kompostun yerini alarak paha biçilmez humusla zenginleştirir.

iğne yapraklılar için gübre

Kozalaklı gübreleri hedefleyin

Müdahale kozalaklı gübre, yani belirli sorunlar için hızlı yardım

Müdahale gübreleri başka bir türdür. Bunlar iğne yapraklılar kötü durumdayken kullandığımız çok hızlı etki eden gübrelerdir ve hızlı bir etki bekliyoruz. Bu tür gübreler arasında, örneğin, kozalaklılar için Substral Magiczna Siła müdahale gübresi ve iğne yapraklılar için Target Moc Zieleni bulunmaktadır. Suda kolaylıkla çözünürler. Bunları sulama ile birlikte toprağa veya yaprak spreyi olarak uygulayabiliriz (bitki tarafından en hızlı emilimini sağlar).

Müdahale gübreleri, sadece ilkbaharda kullandığımız iğnelerin kararmasına karşı gübreleri de içerir. Klorofil üretiminde ihtiyaç duyulan magnezyum (Mg) ile zenginleştirilmiştir. Topraktaki bu besinin eksiklikleri çok sık kıştan sonra ortaya çıkar. Bu gübre grubunda şunları önerebiliriz: İğnelerin rengini magnezyumla güçlendiren iğne yapraklılar için hedef gübre veya iğnelerin kararmasına karşı bir müdahale substratı.

İğne yapraklılar için sonbahar gübre

Büyüme mevsiminin sonu , kozalaklı ağaçların gübrelenmesinde değişiklik anlamına gelir . Bitkilere verilen azot miktarının azaltılması zorunludur. Çok geç (Ağustos veya daha sonra) uygulanan azotlu gübre, dokuların odunlaşmasını geciktirerek donlarda sürgünlerin zarar görme riskini artırır. Temmuz ayının sonundan itibaren, iğne yapraklılar fosfor (P) ve potasyum (K) için daha fazla talep göstermektedir.

Bu elementlerin uygun dozları, sonbahar gübreleri kullanılarak iğne yapraklılara verilecektir, örneğin: İğne yapraklılar için Substral Sonbahar gübre Magiczna Strength veya iğne yapraklılar ve mazı için Hedef sonbahar gübre. Bu gübreler, sınırlı miktarda nitrojen (N) ve artan fosfor (P) ve potasyum (K) içeriği ile karakterize edilir. İğne yapraklılar için sonbahar gübreleri , meyve sularının kalınlaşması, dokuların odunlaşma sürecinin hızlanması ve kök sisteminin genişlemesi sayesinde kozalaklı ağaçların kışa dayanıklılığını ve dona karşı direncini arttırır. Gübre paketlemesinde açıklandığı gibi dozajlama yaparak Ağustos'tan Ekim'e kadar kullanıyoruz.

MSc. Agnieszka Lach