Gübre olarak odun külü

Odun külü , genellikle atık olmasına rağmen, bahçe bitkilerini gübrelemek için kullanılabilir. Bahçedeki kül gübresini hem ilkbahar hem de sonbaharda kullanmaya, komposta eklemeye veya doğrudan yataklara yaymaya değer. Odun külünü çim gübresi olarak da kullanabilirsiniz . Ancak dikkatli olun - külle gübreleme her zaman yararlı değildir ! Bahçenizde odun külünü nasıl en iyi şekilde kullanacağınızı ve ne zaman yapacağınızı öğrenin.

gübre olarak odun külü

Odun külü, toprak asidi giderici bir gübre olarak çalışır,

makro ve mikro elementler açısından zengin bir kompost katkı maddesinin yanı sıra

Gübre olarak odun külü - özellikleri, uygulaması

Odun külü , biyokütle yanmasının bir yan ürününden başka bir şey değildir. Alkali bir reaksiyona ve zengin bir elementel bileşime sahiptir. Bitki biyokütlesinden elde edilen kül gübresi , bileşiminde bitkiler için gerekli olan potasyum, fosfor, kalsiyum ve mikro elementlere sahiptir. Ancak odun yandığında atmosfere salındığı için nitrojen içermez. Gübre olarak kullanılan odun külü , toprağın fizikokimyasal özelliklerinin ve bitki veriminin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir. Mineral gübrelere mükemmel bir alternatiftir.

Yüksek pH'ından dolayı odun külü, gübre kirecine benzer şekilde toprakların asidikleşmesini sağlamak için kullanılabilir. Bununla birlikte, çok sayıda çalışma , odun külünün etkisinin bazı topraklarda bitkilerin verimini geleneksel kalsiyum gübrelere kıyasla% 45'e kadar artırabildiğini göstermektedir .

Odun külü aynı zamanda , elde edilen gübreyi fosfor, potasyum veya kalsiyum gibi bileşenlerle tamamlayarak kompost için bir katkı maddesi olarak çok iyi çalışır .

organik gübreKompost - nedir, nasıl yapılır, uygulama

Kompostlama sayesinde bitki artıklarını atma veya yakma ihtiyacını ortadan kaldıracak ve neredeyse bedavaya toprağı organik maddelerle zenginleştiren çok değerli bir gübre elde edeceğiz. Nasıl kompost yapılacağını ve hangi bahçe atığının kompostlama için uygun olduğunu, bir yığın üzerinde kompost yapmak ile bir kompostta kompost yapmak arasındaki farkın ne olduğunu, kompostun olgunlaştığını ve hazır olduğunu bildiğinizde ve bahçede kompost kullanımının ne olduğunu görün. Daha...

Hasat edilen odun külü miktarı odun cinsine göre değişmektedir. Sert ağaç (meşe, dişbudak, gürgen) genellikle yumuşak ağaçtan (ıhlamur, çam, huş ağacı) daha fazla kül üretir. Öte yandan, ağaç kabuğu ve yapraklar ağacın iç kısımlarına göre daha fazla kül üretme eğilimindedir. Kozalaklı dişbudak, sert odun külünden daha az mineral içerir.

Uyarı!

Bitkilerin gübrelenmesi için içeriğindeki zararlı kimyasallardan dolayı lekeli, emprenye edilmiş veya verniklenmiş ağaç, kağıt, karton ve çöplerin yakılmasından elde edilen kül kullanılamaz. Gübreleme için sadece doğal, ham odun yakılması sonucu ortaya çıkan kül kullanılabilir.

Odun külü ile gübreleme - terimler, dozaj

Büyüme mevsimi boyunca odun külü ile gübreleme yapabiliriz. Azot dışında değerli makro ve mikro elementler içerdiğinden, azotlu gübrelemenin tavsiye edilmediği durumlarda sonbahar gübrelemesi için mükemmel olacaktır. İçerdiği fosfor ve potasyum bitkileri kışlamaya hazırlayacaktır.

Bahçede ateş yakılmasına izin verilir mi?  Yönetmelikler 2019Bahçede ateş yakılmasına izin verilir mi? Yönetmelikler 2019

Bahçenizde veya alanınızda bir ateş yakmadan önce bu makaleyi okuduğunuzdan emin olun. Pek çok tatsızlıktan ve cezalardan kaçınacaksınız. Bahçede yaprak, dal ve diğer atıkların yakılması tamamen yasaktır. Sosis pişirmek isterseniz bahçede ateş yakabilirsiniz ancak kurallara uymalısınız. Daha...

Şömineden çıkan kül, sonbaharda toprak asidi giderimi için de mükemmeldir. Kül dozunu toprak pH'ına ve bitkilerimizin gereksinimlerine göre seçiyoruz. Külün toprak özellikleri üzerindeki etkisine ilişkin çok sayıda deney, en uygun dozun 1 m² için 30-50 gr olduğunu göstermektedir. Daha küçük dozlar, toprak pH'ını ve besin içeriğini önemli ölçüde etkilemez. Toprağımız çok asitli ise doz 1 m2'ye 80 g'a çıkarılabilir. Külleri toprak yüzey tabakası ile 10 cm derinliğe kadar karıştırın.

Öte yandan, bir gübre olarak odun külü , zaten yüksek toprak pH'ını daha da artıracağı ve tek bir doz külün çok yüksek olduğu alkali topraklarda (pH 7.5'in üzerinde) kullanılmamalıdır.

gübre olarak odun külü

Bahçede kullanılan odun külü,

sadece doğal odun yakmaktan gelmelidir

Odun külü ile hangi bitkiler döllenebilir?

Odun külü, sebze ve meyve bitkileri için mükemmel bir gübredir. Baca külü , sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde son derece önemli bir element olan büyük miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum eksikliği, bitki büyümesinin engellenmesine, domates ve biberlerin üst kısımlarında kuru çürüklüklerin ortaya çıkmasına veya elmalarda acı noktalara neden olur. Yapraklar da deforme olur ve uçları kurur. Odun külünü gübre olarak kullanarak bu kalsiyum eksikliklerini önleyebiliriz.

Odun külü ile gübreleme , çiçek tarhlarında ve yasemin, kurtağzı, kızılcık, alıç veya yaprak dökmeyen şimşir gibi toprağın alkali pH'ı gibi süs bitkileri altında da yapılabilir.

Asit giderici özellikleri nedeniyle odun külü, yaban mersini, Kamçatka meyvesi, şifalı dut, ormangülü, açelya, pieris ve kozalaklı ağaçlar gibi asidofilik bitkiler için kullanılmamalıdır .

Ne kompostlanabilir?  İşte en iyi 7 kompost bileşeni!Ne kompostlanabilir? İşte en iyi 7 kompost bileşeni!

Tam teşekküllü bir ekolojik kompost elde etmek için, mineral bakımından zengin ve çevre için güvenli olan doğru bileşenleri kullanmanız gerekir. Ve bunlar her bahçede ve evde bulunacak. Elde edilen kompostun güvenli, patojen içermeyen ve humus bakımından zengin olması için neyin kompostlanabileceğini görün. Daha...

Çim için gübre olarak odun külü

Çimlere odun külü ile de gübreleme yapabiliriz. Çimleri külle gübrelemeye karar verirken, orta derecede kullanmayı unutmayın. Aynı zamanda magnezyum, demir veya kalsiyum açısından zengin diğer gübrelerden de vazgeçelim, böylece aşırı gübrelemeden kaçınalım. Çok yüksek bir kül dozu, demir veya bor alımıyla ilgili sorunlara neden olabilir ve sonuç olarak çimi zayıflatabilir. Ancak odun külünü azot ve potasyum gübre ile karıştırabilirsiniz.

Odun külü , çimlerdeki yosunla savaşmak için de kullanılabilir. Dolomitin bu ekolojik eşdeğeri toprak pH'ını artıracak, yosunu yok edecek ve ayrıca içerdiği demir sayesinde çimin durumunu ve rengini iyileştirecektir.

Bununla birlikte, yeni kireçlenmiş toprağa kül verilmemesi unutulmamalıdır. Toprakta çok fazla kalsiyum elde edeceğiz ve fosfor emilimini azaltacağız.

MSc. Joanna Białowąs