Amerikan Venüs sinekkapan bitkisi - üreme, yetiştirme, gübreleme, sulama

Amerikan Venus flytrap - Dionaea muscipula , mensup Droseraceae ailesi, ilginç bitkiler kültürü sevenler için son derece cazip numune kılan bir böcekçil bitkidir. Amerikan sinekkapanının evde yetiştirilmesi daha çok mümkündür. Sinekkapan yetiştiriciliğinin neye benzediğini , gübrelemesini ve sulamayı görün.

Amerikan Venüs sinekkapan bitkisi - Dionaea muscipula

Amerikan Venüs sinekkapan bitkisi - Dionaea muscipula

Amerikan Venüs sinekkapan - özellikleri

Bu çok yıllık bitki, canlı organizmalardan besin alma yeteneğini geliştirmiştir, çünkü doğada oluştuğu alandaki toprak çok fakirdir. Eh, Amerikan sinekkapan geliyor , kıyı gelen ABD sulak. Kuzey ve Güney Carolina çevresinde nispeten küçük bir alanda meydana gelir. Doğada bitki, asidik, kumlu turba ve besin açısından fakir toprağa sahip bataklıklarda yetişir. Yaz ve ilkbahar sıcaklıklarının 9-30 ° C arasında değiştiği, kışın ise -7 ° C'ye kadar çıktığı nemli ve sıcak bir iklimde yaşar.

Yaz aylarında, sinekkapanın kısa saplarında yaklaşık 2 cm çapında beyaz çiçek kümeleri görülür (bitki 20 cm yüksekliğe ulaşır). Yolu bu bitki böcekleri yakalar son derece ilginçtir. 8-15 cm uzunluğunda, kalp şeklindeki yaprakları rozet oluşturur. Yaprakların ortasından dişlerle donatılmış bir menteşe geçerek kapanmalarına izin verir. Yaprağın içinde bitki salgısının çektiği bir böceğin dokunduğu zaman yaprağın kapanmasına neden olan tüyler vardır. Bu anında gerçekleşir ve böceğin kaçma şansı neredeyse yoktur. Sindirim 2 haftaya kadar sürebilir. Sonra yaprak tekrar açılır ve bir sonraki kurbanı bekler. Bitki ayrıca fotosentez yoluyla da yiyecek üretebilir, bu nedenle böcekler hayatta kalması için gerekli değildir.

Amerikan Venüs sinekkapan bitkisi - üreme, yetiştirme

Amerikan Venüs uçucu kapanı 3 ila 5 pH değerine sahip bir alt tabaka gerektirir . Kaba kum ile kombinasyon halinde asit turba (katkı maddeleri ve gübre içermeyen) karışımı mükemmel olacaktır. Bahçe turbasını 2: 1 oranında kumla karıştırıyoruz.

Bitki parlak ve güneşli bir konumda olmalıdır. Güney veya doğu penceresine yakın bir yer mükemmel olacaktır. Sağlanan ışık miktarı yaprakların rengini etkiler. Sinekkapan bitkisi normal oda sıcaklığında yetiştirilebilir . Kışın biraz daha serin olması tavsiye edilir, ancak sıcaklık 10 ° C'nin altına düşmemelidir.

Bitki çok kuru havanın olduğu bir odada yetiştirilemez. Bu nedenle, özellikle kışın, daire ısıtıldığında, nemi tutmaya yardımcı olmak için saksıyı plastik bir kubbe ile bitki ile kaplamaya değer.

Amerikan sinekkapanının uygun şekilde sulanması , ıslahın başarısında önemli bir rol oynar . Su her zaman tabana dökülmeli ve 2,5 cm'yi geçmeyecek şekilde sabit bir seviyede tutulmalıdır. Sulama kışın sınırlıdır, ancak yalnızca alt tabakayı her zaman nemli tutmak için yeterlidir. Bitki çok kuruduğunda, gövdeler ve yapraklar hemen gevşer. İyice suladığımızda durumu tekrar düzelecektir. Sulama için sadece damıtılmış su veya yağmur suyu kullanılır (hava kirliliği az olan bir yerde yaşıyorsak). Alternatif olarak, çok kirli veya sert olmadığı sürece kaynamış ve durgun musluk suyuyla sulayabilirsiniz.

Amerikan sinekkapanının derinlemesine gübrelenmesi tavsiye edilmez. Bitki yakalanan böceklerle beslenir. Hiçbir şey yakalamasa bile fotosentetik yeteneği ile başa çıkacaktır. Eğer bitkinin menzilinde çok uzun süre lezzetli tatarcık yoksa, ona yardım edebilir ve kendimiz avlayabiliriz :) Küçük et parçaları da verebilirsiniz.

İlkbaharda bitkiyi her 2 veya 3 yılda bir yeniden dikin. Alt tabakayı değiştirmek veya saksıyı daha büyük biriyle değiştirmek için sinekkapan ekilir . Yetişkin sinekkapanlar, çapı 9 cm'den fazla olmayan saksıda büyümelidir. Keskin bir aletle sarıya döndükleri alandaki kurumuş yaprakları veya tuzakları temizleyin.

İlkbaharda, rizomları birer birer ekilmesi gereken daha küçük parçalara bölerek Amerikan sinekkapanını yeniden üretmeye değer . Sonbaharda, tohumları bahçe turbası ve sphagnum yosunu turba karışımına ekebilirsiniz.