Kış öncesi çimlerin son biçilmesi. Ne zaman ve hangi boy için?

Kış öncesi çimlerin son biçilmesi, zamanında ve doğru yükseklikte yapılması gereken çok önemli bir işlemdir. Düzgün bir şekilde yapılan çim biçme, bize ilkbahardan itibaren sağlıklı ve güzel görünen bir çim sağlar ve kıştan sonra çimlerin donması ve kar küfünün oluşması riskini azaltır. Çimleri en son ne zaman ve hangi yükseklikte biçeceğinizi görün?

Kıştan önceki son çim biçme

Kıştan önceki son çim biçme

Çimleri en son ne zaman biçiyoruz?

Kıştan önceki son çim biçme tarihi büyük ölçüde hava koşullarına bağlıdır, ancak kural olarak Ekim ayının ilk on gününün sonuna kadar, yani bitki örtüsünün bitiminden yaklaşık 20 gün önce yapılmalıdır. Eğer sonbahar uzun ve sıcak, tedavi Kasım başlangıcına ertelenebilir .

Hava durumunu iyi gözlemlemek ve çim biçme işlemini mevcut koşullara uyarlamak önemlidir, çünkü ilk dona kadar ılık sonbaharda çim yetişebilir. Çok erken kesersek ve çabuk büyürse, tekrar biçmemiz gerekir.

Kıştan önce çimleri ne kadar kesmek gerekir?

Kış öncesi son çim biçme yüksekliği yaklaşık 4 cm olmalıdır . Bu, çimin uygun şekilde kışlaması ve ilkbaharda yeniden büyümesi için gerekli besinlerin sürgünlerin köklerinde birikmesine izin verecektir. Çok alçak kesilen çim köklerin donmasına maruz kalacaktır. Öte yandan çok az çimen biçersek, kışın düşen kar ve kar örtüsünün oluşması çürümesine neden olabilir.

Kış öncesi çimleri biçtikten sonra ne yapmalı?

Yeni biçilmiş bir çim kuraklığa duyarlıdır, bu yüzden kesinlikle sulamamız gerekir. Çimlerin üzerinde biçilmiş çim kaldıysa, onu yapraklar veya küçük dallar gibi tırmıklamamız gerekir. Aksi takdirde, artıklar kar tabakasının altında çürüyebilir.

Çimleri biçmek için, çim sepetleri veya çantalı çim biçme makineleri en iyisidir , çünkü çimlerdeki çim kalıntılarını tırmıklamak zorunda kalmayacağız ve kesinlikle işimizi kolaylaştıracaktır. Çim tutuculu bir çim biçme makineniz yoksa, ince kesilmiş çimleri toplamak için mükemmel olan düz, yoğun ve uzun dişli bir yaylı tırmığa ihtiyacınız olabilir.

Kesilen çim kompost haline getirilebilir veya kış için bitkileri örtmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, birkaç gün kurutmaya değer, böylece kompost içinde çürümez.

MSc. Joanna Białowąs