Gübreleme gülleri. Güller nasıl, ne zaman ve neyle gübrelenir?

Güllerin gübrelenmesi , bu çalıların bakımında çok önemli bir işlemdir. Düzgün gübreleme yapılmaması, güzel görünümünü yitiren, zayıf çiçek açan ve hastalıklara duyarlı hale gelen güllerin görünümünü çok hızlı etkiler. Güller için doğru gübreyi seçmemiz, aynı zamanda doğru zamanda kullanmamız önemlidir. Bkz zaman ve ne gül döller nasıl onlar çiçek o kadar ve daha sağlıklı bir hal!

gülleri döllemek

Güller nasıl, ne zaman ve neyle gübrelenir?

Güller nasıl gübrelenir?

Gülleri gübrelemek için organik veya mineral gübreler kullanabiliriz .

1. Güller için organik gübreler

Kompost ve gübre gibi organik gübreler, toprak yapısını iyileştirir, faydalı toprak mikroorganizmalarının gelişmesi için daha iyi koşullar yaratır ve toprakta sabit bir humus seviyesi sağlar. Özellikle kuru, kumlu ve çorak topraklarda tavsiye edilirler, ayrıca mineral gübrelerle uzun süreli gübreleme sonucu ihmal edilirler.

Güller için en iyi organik gübre , taze gübre çalıların köklerini yakabileceğinden kompostlanması gereken gübredir (en az 6 ay). Gülleri gübrelemek için gübre kullanırsak ve bitkilerde herhangi bir eksiklik olmazsa, mineral gübre kullanımından tamamen vazgeçebiliriz.

Kompost gübreye erişimimiz yoksa mağazalardan granül gübre satın alabilir veya güller için organik maddeler bakımından da zengin olan Hedef organik gübreyi seçebiliriz. Bu gübrelerin her ikisi de ilkbahar veya sonbaharda sezonda bir kez uygulanmalıdır.

gülleri döllemek

Güller için organik gübre hedefleyin

2. Güller için mineral gübreler

Bahçede çok fazla bitkimizin olduğu ve kullanılan organik gübrelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığı veya sadece çalıların rahatsız olduğunu gördüğümüz bir durumda, güller için granül, çok bileşenli mineral gübrelere ulaşmaya değer . Özel gül gübreleri kullanmak en iyisidir. Ayrıca, gübrelerdeki ana minerallerin, yani nitrojen (N), fosfor (P) ve potasyum (K) oranının 2: 1: 3 olması gerektiğini akılda tutarak, çiçekli bahçe bitkileri için evrensel gübreler de kullanabiliriz.

Güllerin gübrelenmesi için hızlı etkili gübreler (örn. Target, Florovit, Mikro elementli Gül Gübresi, Biopon Gül Gübresi) kullanabiliriz. Bununla birlikte, çok daha iyi bir çözüm, bileşenleri kademeli olarak toprağa salınan ve mevsim boyunca optimum bitki beslenmesini sağlayan güller için uzun etkili gübrelerin kullanılmasıdır . 100 gün boyunca uzun etkili gübreler arasından seçim yapabiliriz (örneğin; güller için Substral 100 gün uzun etkili gübre, güller için uzun etkili gübre, güller için Compo uzun etkili gübre, 100 gün çiçek açan güller ve çalılar için Florovit uzun etkili gübre) veya uzun süre etki eden ekstra uzun etkili gübre 6 ay (Güller için Substral Osmocote).

gülleri döllemek

Hedef güller için mineral gübreler

Güller ne zaman gübrelenir?

Bahçeye gül ekmeden önce toprak gübre ile beslenerek uygun şekilde hazırlanır. Bu nedenle gülleri diktikten sonraki ilk yılda döllemiyoruz. İlk gübreleme ilkbahar kesiminden sonraki ikinci yetiştirme yılında yapılır . Gübrelemeye bağlı olarak gülleri mevsimde 1 ila 3 kez gübreliyoruz:

  1. Her 2-3 yılda bir gülleri gübre ile gübreliyoruz . Sezonda yalnızca bir kez, iki tarihte kullanıyoruz: ilkbaharın başlarında (Mart) veya sonbaharda (Ekim-Kasım), kış için gül yığınları olduğunda.
  2. Sezonda 3 kez kompostla gübreleme yapıyoruz . Mart ayında ilk kez kompost kullanıyoruz. Kompost ile bir sonraki gübreleme Mayıs-Haziran aylarında yapılır. Ekim-Kasım aylarında biçme için kompostu en son kullandığımız zamandır.
  3. Güller için sezonda 3 kez granül mineral gübreler kullanıyoruz . İlk gübreleme Nisan başında yapılır. İkincisi, çiçek tomurcuklarının genellikle Mayıs-Haziran aylarında ortaya çıktığı zamandır. Güllerin hızlı etkili gübrelerle üçüncü gübrelemesini en geç 15 Temmuz tarihine kadar gerçekleştiriyoruz. Sonraki döllenme dokuların odunlaşmasını geciktirir ve çalıları düşük sıcaklıklara çok duyarlı hale getirir.
  4. 4. Uzun süreli gübreler (100 gün) bir sezonda iki kez kullanılır - Mart sonunda veya Nisan başında ve ikinci kez Mayıs-Haziran aylarında.
  5. İlkbaharın başlarında (Mart ortası) sadece sezonda bir kez güller için ekstra uzun etkili gübreler kullanıyoruz .

Güller nasıl gübrelenir?

Gül fidanının etrafına bir tabaka gübre veya kompost serpin ve 15-20 cm derinlikte toprakla birlikte kazın . 1 m2 için yaklaşık 5 kg kompost veya kompost gübre kullanıyoruz. Konsantre bir gübre olan granül gübre kullanıldığında her bir çalı altına 1-2 avuç serpmek yeterlidir. Sonbaharda, gülleri dondan koruyan höyükler oluşturmak için toprakla karıştırılmış kompost veya gübre kullanırız.

Mineral gübreler gül gövdesinin etrafına serpilir ve tırmıkla toprağa karıştırılır . Sonra çalıları bol miktarda sularız. Bu tür işlemler sayesinde gübre toprakta daha hızlı eriyecek ve köklere daha hızlı ulaşacaktır. Tipik olarak, 40-50 gr gübre (yaklaşık 1 avuç) bir gül fidanını beslemek için yeterlidir. Bununla birlikte, gübre ambalajı üzerinde tam dozaj kontrol edilmelidir.

Çalılar güçlü besin eksiklikleri gösterdiğinde (örn. Yaprak klorozu), güller yapraktan uygulama ile döllenmelidir . Bu tür gübreleme, güneş yanığından kaçınmak için ayda bir, tercihen bulutlu bir günde veya akşam yapılmalıdır. Yapraktan gübreleme için çözünür veya sıvı gübreler kullanıyoruz (örn. SUBSTRAL güller için çözünür gübre Magiczna Strength, güller ve bahçe çiçekleri Pokon için gübre). Güllerin yapraktan döllenmesi temmuz ayı ortasında tamamlanmalıdır.

MSc. Agnieszka Lach