Büyük bahçe saksıları için bitkiler

Büyük bahçe saksılarında birçok yaprak döken veya iğne yapraklı ağaç ve çalı türlerinin yanı sıra çok yıllıklar, dağcılar ve hatta güller dikebilirsiniz. Bu sayede , tüm yıl boyunca bahçedeki terasları ve temsili yerleri süsleyecek ilginç kompozisyonlar oluşturmak için büyük bahçe saksıları için bitkiler kullanılabilir. Bkz büyük tencerelerde bitki ne ve nasıl birbirleriyle tür bitkilerin oluşturmak için. İşte büyük bahçe saksıları için kanıtlanmış 7 bitki !

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Büyük bahçe saksılarındaki bitkiler

Fotoğraf Depositphotos.com

1. Dağ çamı

Dağ çamı, hem temel türleri hem de sınırlı büyüme güçleri sayesinde daha küçük saksılar için uygun olan 'Mops', 'Humpy', 'Gnom' gibi çok sayıda çeşidi ve saksıda iyi performans gösteren zarif bir bitkidir . Dağ çamı, düşük toprak ve nem gereksinimine sahiptir, bu da onu büyük bir bahçe saksısında yetiştirildiğinde mükemmel kılar. Dağ çamı, Karpat çanı ve büyük çiçekli sırt gibi birçok uzun ömürlü ile birleştirilebilir.

2. Ormangülü 'Scarlet Wonder'

Rhododendron 'Scarlet Wonder', büyük bir bahçe saksısı için ilginç bir bitki önerisidir . Bu ormangülü çeşidi, tıknaz bir yapı ve yemyeşil bitki örtüsü ile karakterizedir. 10 yıl sonra 60 cm yüksekliğe ve yaklaşık 120 cm genişliğe ulaşır. Yaprak dökmeyen yaprakların yanı sıra, Mayıs ayında kırmızı çiçek açan güzel çiçeklerle de süslenir. Alçak dağ çamı veya sürünen ardıç ile birleştirilerek tüm yıl boyunca yeşil bir etki elde edilir.

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Dağ çamı ve ormangülü bir tencerede birlikte

Fotoğraf © Joanna Białowąs

3. Faydalı huş ağacı 'Uzun Gövde'

Kullanışlı huş ağacı 'Uzun Gövde', büyük bir tencereye dikilmesi için dikkate değer bir tekliftir . Bir şemsiye tacı ve asılı dalları olan küçük, yaprak döken bir ağaçtır. Huş ağacı zeminde 5 m yüksekliğe kadar büyür, ancak hedef yüksekliği öncelikle aşılama yerine ve uygulama yöntemine bağlıdır. Konteyner yetiştiriciliğinde bu huş ağacının daha düşük bir yüksekliğe ulaşacağını da belirtmek gerekir. Kullanışlı huş ağacının avantajları, ilginç kar beyazı, dekoratif kabuğu ve büyük koyu yeşil yapraklarıdır. Faydalı huş ağacı , kıllı kuş besleyici veya dişbudak ağacı gibi bitkilerle büyük saksılara ekilebilir . Bu sayede, her mevsim dekoratif, ilginç bir bitki kompozisyonu elde edeceğiz.

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Birch 'Long Tunk' gri fescue ile dikildi.

Fotoğraf © Joanna Białowąs

4. Yaprak dökmeyen şimşir

Yaprak dökmeyen şimşir, büyük bahçe saksıları için popüler bir yaprak dökmeyen bitkidir. Yaprak dökmeyen şimşir yavaş büyür, yoğundur ve toplar, koniler veya kareler halinde kesildiğinde güzel görünür. Yarı gölgeli pozisyonları tercih ediyor, ancak güneşli yerlerde de iyi sonuç verecek. Şimşir, besin bakımından zengin toprağı sever. Bu nedenle, kaliteli toprağa ekmeye ve evrensel gübrelerle mevsiminde 2-3 kez gübrelemeye değer.

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Büyük tencerelerde yaprak dökmeyen şimşir

Fotoğraf Pixabay.com

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Bir tencerede bahçe ortanca

Fotoğraf © Joanna Białowąs

5. Bahçe ortanca

Bahçe ortanca, büyük bahçe saksıları için sıkça seçilen bir bitkidir . Çeşitli renklerde gelen güzel ortanca salkımları: beyaz, pembe, mavi, takdir edilmektedir. Bahçe ortanca geçen yılki (iki yaşında) çiçek açar ve çiçeklenmeyi sık sık tekrarlar, bu da dekorasyon etkisini uzatır. Ayrıca dekoratif parlak yapraklara sahiptir. Bir bahçe ortanca, korunaklı bir yere yerleştirilmiş, genellikle sulanan ve kış için iyi korunan bir tencerede en iyi hissedecektir.

bir tencerede ortancaBir tencerede ortanca

Ortancalar, küresel, zarif salkımları sayesinde bahçe yataklarının harika bir dekorasyonudur. Ancak bu çalılar, kompozisyona güçlü bir vurgu yaptıkları balkonlarda, teraslarda veya avlu bahçelerinde saksılarda başarıyla yetiştirilebilir. Yatakta yetişen ortancanın çiçek açması için tencerede ne tür bir bakıma ihtiyacı vardır? Daha...

6. Söğüt moru 'Pendula'

Mor söğüt, şemsiyeye benzer bir taç oluşturan, gövdeye aşılanmış ince, kemerli gövdelere sahip kompakt bir çalıdır. Büyük saksılar için bu etkileyici bitki, ilginç bir kırmızı-kahverengi, parlak kabuğa sahiptir ve üstte açık yeşil, altta ise gümüşi bırakır. Mor söğüt nemli toprağı sever, bu nedenle düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Uzun ömürlü bir kompozisyonda, örneğin kiraz-kahverengi yaprakları ile meşe otu 'Atropurpurea' ile birleştirebilirsiniz.

büyük bahçe saksıları için bitkiler

Japon Rozplenica 'Hameln'

Fotoğraf © Piotr Moliński

7. Japon Rozplenica 'Hameln'

Japon Rozplenica 'Hameln', büyük bahçe saksıları için son derece çekici bir çimdir ve genellikle balkon için süs çimi olarak da kullanılır. 75 cm yüksekliğe kadar büyür ve çiçek açtıkça renk değiştiren - yeşilimsi pembeden gri-griye - gür, kabarık çiçek salkımları üretir. Dar yaprakları sonbaharda yeşilden kırmızımsı renge dönerek sonbahar ve kış aylarında çekiciliğini arttırır. Rozplenica güneşli pozisyonları ve verimli, geçirgen alt tabakayı sever. Japon üreme bitkisinin ölü yapraklarını bahara kadar kesmeyiz.

MSc. Joanna Białowąs